اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

براساس راپورات رسیده پناهجوی نوجوان اخراجی از سویدن در حادثه تروریستی کابل کشته شد.

به نقل از ویبسایت دیدبان حقوق بشر، سویدن در 30 مارچ 20 تبعه افغان که درخواست پناهنده گی‌شان رد شده بود را از این کشور اخراج کرد.

کمتر از یک هفته پس از آن، در سوم جون، یک نوجوان از بین آن 20 نفر در انفجارهای کابل کشته شد.

این پناهجوی افغان از ولایت غزنی بود، این ولایت به دلیل تشدید درگیری‌ها بین نیروهای امنیتی افغان و طالبان ناامن است.

راپور‌ها حاکی است که مقامات سویدنی به دلیل ابهام در داستان وی، درخواست پناهنده گی وی را رد کرده بودند.

رد درخواست پناهنده گی پناهجویان افغان در صورتی در کشورهای اروپایی در حال افزایش است که این کشورها نا‌امنی و بی‌ثباتی افغانستان را تکذیب نمی‌کنند.

بسیاری از پناهجویان از دیگر مناطق افغانستان که به کابل فرستاده شده‌اند نیز تنها به شمار 1.5 ملیون بیجا شده داخلی کشور می‌افزایند.

با این حال، افغانستان امن نیست. حمله کلان انتحاری در چهارراه زنبق که بیش از 500 کشته و زخمی بر جا گذاشت و حمله انتحاری دیگری در مراسم خاکسپاری دو روز پس از آن گواهی بر این موضوع است.

علاوه بر آن نیز دفتر نماینده گی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در راپوری در ما فِبریوری نوشت: کابل یکی از خطرناک‌ترین و ناامن‌ترین مناطق در افغانستان است.

دو روز بعد از حمله انتحاری در نزدیکی سفارت جرمنی در کابل، دولت جرمنی به درستی اخراج پناهجویان افغان را به حالت تعویق درآورد.

در انتهای یادداشت دیده بان حقوق بشر نیز آمده است که دیگر کشورهای اروپایی نیز باید اخراج پناهجویان افغان را متوقف کنند. نباید پناهنده گان اخراج شده بیشتری کشته شوند تا ناامن بودن کابل برای بازگشت پناهجویان آشکار شود.