اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حکمتیار که دو دهه از ارتباط با دیپلومات‌های هندی سر باززده، چطور حاضر به دیدار با سفیر هند شده است؟

 

به نقل از اسکرول، احتمال زیادی وجود دارد که گلبدین حکمتیار به مقام خاصی در افغانستان دست یابد جایی که تاحدودی مرکز رقابت هند و پاکستان است.

 

دیدار مانپریت وهرا سفیر هند در افغانستان و گلبدین حکمتیار در منزل حکمتیار نشانگر ابتکار کلان سیاست خارجی دهلی‌نو است.

 

در جمع اعضای شورای پیشاور از گروه‌های اصلی مجاهدین سابق که از پناهگاه‌های خود در پاکستان برای جنگ با اردوی سرخ شوروی استفاده می‌کردند، این حکمتیار بود که نورچشمی دیکتاتور پاکستان ضیاالحق و احزاب اسلام پسند این کشور بود.

 

سرلوا محمد یوسف، در سال 1980 مسئول اجرای قانون ضیا در قبال حکمتیار بود.

 

این قانون همه را موظف می‌کرد تا بدون هیچ استثنایی که حتی شامل سازمان اطلاعات مرکزی و حتی شیوخ عرب هم می‌شد، باید از شبکه‌های مشخصی برای ارتباط با حکمتیار استفاده می‌کردند.

 

براساس محاسبات ضیاالحق، حکمتیار اصل جهاد و فاتح آینده کابل بود که می‌توانست به طور قطع عمق استراتیژیک پاکستان در افغانستان را تضمین کند. به این منظور، یوسف اطمینان موظف بود تا اکثر منابع مالی و تسلیحاتی سازمان استخبارات اردوی پاکستان و شیوخ عرب به دست حزب اسلامی حکمتیار برسد.

 

حالا این سوال به وجود می‌آید که حکمتیار که دو دهه از ارتباط با دیپلومات‌های هندی عسکر زده، چطور حاضر به دیدار با سفیر هند شده است؟

 

بسیار واضح است که حکمتیار از سیاست خشونت‌آمیز خود به زنده گی یک سیاست‌مدار در حال گذار است. در واقع شاید دیدار حکمتیار با سفیر هند بر مشروعیت وی نیز افزوده باشد.

 

نویسنده این یادداشت می‌نویسد که استخبارات اردوی پاکستان تمام فعالیت‌های روزانه حکمتیار را بررسی می‌کند و حتما از این دیدار نیز اطلاع داشته است. اطمینان داشته باشید که بازگشت حکمتیار به ثمر رسیدن چند دهه تلاش و منابعی است که در این زمینه صرف شده است.

 

بازگشت حکمتیار بصورت بسیار دقیق برنامه‌ریزی شده بود.

 

وی در حالی بازگشته است که حکومت وحدت ملی در حال فروپاشی است و دوره پس از اشرف غنی در شرایط سیاسی بسیار غیر منسجمی در حال آغاز شدن است.

 

شرایط امنیتی بطور اجتناب‌ناپذیری به نفع طالبان در حال تغییر است و واشنگتن نیز به خوبی می‌داند که پیروزی در جنگ ممکن نیست بنابراین نیاز به حل و فصل سیاسی در کشور دارد.

 

افغانستان به شخصیتی توانا برای بدست گرفتن قدرت نیاز دارد که از اعتبار کافی برای صلح با طالبان و متحد کردن قلب استراتیژیک پشتون‌ها برخوردار باشد.

 

شخصی که قرار است این اتحاد را به وجود آورد، خود باید اعتماد کشورهای همسایه را نیز داشته باشد.

 

در شرایط کنونی حکمتیار تصور می‌کند که قادر به انجام این کار است.

موضوع : اخبار