اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

غربیها به سردمداری آمریکا همیشه نقش اساسی در ناامنی و بی ثباتی کشور ما داشته اند و هر دفعه به بهانه ای، نبود امنیت را به فعالیتهای جدید شبه نظامیان طالبان یا مخالفان مسلح دولت ربط می دادند.

 

سال گذشته به دلیل همین ناامنی ها، دولت ساختگی وحدت ملی را به مردم افغانستان تحمیل کردند تا به گفته ی خودشان امنیت به عنوان ضروری ترین خواسته ی مردم، به کشور باز گردد ولی همانگونه که می بینیم پس از گذشت یکسال از تشکیل دولت وحدت ملی هم ناامنی ها افزایش یافته است.

 

اشرف غنی و عبدالله که وعده داده بودند بلافاصله پس از رسیدن به قدرت ناامنی ها را خاتمه می دهند، اکنون شاهد این هستند که ناامنی‌ها از شرق و جنوب به شمال و شمال شرق کشور رسیده است و هر روز یک گروه شبه نظامی تحت عناوین مختلف اعلان هویت می کند.

 

تازه ترین این موارد ظهور گروه “کماندوهای اسلامی” در ولایت غزنی است. با این توضیح که تعداد زیادی از تروریست های خارجی با نام کماندوهای اسلامی در مناطقی از ولایت غزنی مستقر شده اند و به دلیل حساسیت و بدبینی که مردم علیه گروه داعش دارند، این تروریست ها نامشان را کماندوهای اسلامی گذشته اند و فعلا به همین نام در بین مردم شهرت یافته و حتی مورد استقبال مردم نیز واقع شده اند.

 

جناب علومی وزیر داخله مدعی است که دولت برای نابودی این گروه ها برنامه های ویژه ای دارد که زمانبر است و باید کمی صبر کرد، ولی تجربه نشان داده با اینکه جوانان وطن در ارتش و پولیس ملی جان خود را فدا می کنند تا در برابر قدرت نمایی طالبان مقاومت نمایند، اما غربیها با اجیر کردن مخالفان بی پول دولت از یک طرف و حمایت مالی گسترده از فرماندهان پاکستانی طالبان از طرف دیگر، ناامنی های افغانستان را با بهترین حالت به نفع خود مدیریت می کنند.

 

به بیان دیگر می توان گفت بسیاری از سیاهی لشکر طالبان و این گروه های نوظهور تحت نام های مختلف داعش و کماندوهای اسلامی و … افرادی هستند که به دلیل بیکاری، وجود ناامنی، سودجویی بیش از حد و اجبار توسط افراد وابسته به غرب، به صفوف شبه نظامیان پیوسته اند و از سوی مدیرانی که طراح و برنامه ریز این ناامنی ها هستند، رهبری می شوند.

 

این رهبران خارجی طالبان در کنار اینکه از آموزش خوب نظامی برخوردار هستند با حمایت مالی و تجهیزات نظامی بهتری از سوی غرب را به همراه دارند که این تجهیزات پیشرفته ی غربی، باعث می شود که نبردهای شجاعانه ی نیروهای امنیتی کشور در برابر این شبه نظامیان مثمر ثمر نباشد.

 

این دو رویی غربیها در افغانستان بر هیچ کس پوشیده نیست زیرا تداوم حضور و حفظ دست آوردهای آنها فقط از طریق ادامه ی ناامنی و خشونت در کشور ما میسر می شود. هرچند که این ناامنی ها ضعف مدیریتی دولت را آشکار می کند، ولی بیشتر از همه دخالت آشکار آمریکا را در گسترش ناامنی های ولایات شمالی کشور نشان می دهد.

 

آمریکا و مزدورانش از جمله پاکستان اثبات کرده اند که علیرغم دلسوزی ظاهری شان برای افغانستان، تنها هدف و مقصد آنان رسیدن به خواسته های خودشان می باشد و برای رسیدن به این مقصود از هیچ تلاشی هم دریغ نمی کنند حتی اگر در این میان جان صدها مردم بیگناه گرفته شود.

موضوع : اخبار