اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برخلاف خیال آسوده ارگ نشینان از کشته شدن ملا منصور و بی رهبری این گروه و تضعیف و از هم گسیختگی طالبان، هنوز از مرگ ملا منصور دو روز نگذشته که از رهبر جدید طالبان رونمایی شد اما هنوز دولتی ها در خواب زمستانی فروپاشی طالبان هستند هر چند از ارگ خوش خواب و خیال بیش از این هم انتظار نمی رود.

 

برای دولت بی تدبیر و سران حکومتی بی درایت باید تاسف خورد که ذره ای از هوش سیاسی برخوردار نبوده و در بوران حوادث پیچیده سیاسی و امنیتی، نه تامل می کنند و نه مفکوره های شان را بکار می اندازند و فقط چشم به اربابان زر و زور خود می دوزند که اگر آنها گفت خوب است، چک چک کنند و جشن بگیرند و اگر گفتند خوب نیست دور ارگ را با کانتینر محصور کنند تا از گزند انتقاد و مخالفت ها به مثابه مترسکی کوک شده در امان بمانند.

 

واکنش حکومت به مرگ ملا منصور و معرفی ملا هیبت الله به عنوان رهبر جدید طالبان نیز شاهد همین ماجرا بود، ملا منصور که کشته شد، ارگ نشینان هر جا نشستند و برخاستند و حرف زدند، گفتند ما و آمریکا ملا منصور را کشتیم و فروپاشی طالبان نزدیک است و افغانستان گلستان می شود و این نشان می دهد که کوچکترین درک و شامه تحلیل وقایع در میان سران حکومتی وجود نداشته که فقط چند دقیقه به این موضوع فکر کنند که چرا ملا منصور کشته شد و چه سناریویی پشت آن قرار گرفته و با کشته شدن رهبر دوم طالبان، پاکستان و آمریکا و طالب چه خواب های سرخ و خونینی برای افغانستان دیده اند.

 

ملا منصور بدرد برنامه ها و پلان های آمریکا و ای اس آی نمی خورد و باید هر چه زودتر جایگزینی برای این مهره سوخته پیدا می شد و چه گزینه ای برای طالبان بهتر از ملا هیبت الله 47 ساله که هم ملای پرآوازه و تحصیلکرده دینی است و احتمالا همین وجه دینی، بسیاری از علما را درون و بیرون ارگ گمراه خواهد کرد و هم اینکه وی حالا پس از سال های دوری که قدمتش به جنگ ارتش سرخ بر می گردد با دستانی پر از پلان های سیاسی و سیاست هایی پر از ارعاب و نفوذ به میدان آمده و ارگِ متوهم هم بجای دست گرفتن و طراحی پلان های جدید امنیتی، تدافعی و تهاجمی در برابر طالبان و دیگر گروه های تروریستی، همچنان به از هم گسیختگی و تکه و پارچه شدن طالبان می اندیشد.

 

و اما اینکه چرا ملا هیبت الله در این بازه زمانی انتخاب شد و چرا با روی کار آمدن وی با دو معاون بشدت سیاسی و افراطی، طالبان به خطری بزرگ تبدیل می شوند؟ سابقه رهبر جدید طالبان نشان می دهد که وی چه در زمان ملاعمر و چه در زمان ملا منصور علاوه بر وجهه دینی دارای مقبولیت و هیبتی بوده که همین شاخصه برای وی کا فی است تا طالبان را در زیر یک بیرق جمع کند و همین یکپارچگی طالبان برای افغانستان کابووسی است که کاش به واقعیت نرسد.

 

ارگ نمی خواهد بفهمد که بیگانه بیگانه است چه آمریکایی که با کشتن ملا منصور داد دروغین حمایت از ثبات و مبارزه با تروریست در افغانستان را سر می دهد و چه روسیه ای که زخم شکستش در خاک افغانستان هنوز التیام نیافته و هیچگاه موضع روشن و شفافی در قبال امنیت کشورمان نداشته و چه پاکستان معلوم الحالی که مدام خصومتش را اثبات می کند و حکومت وحدت ملی اما باز عجز و لابه هایش را برای صلح در افغانستان به درگاه پاکستان می برد.

 

اما….. در پشت پرده کشته شدن ملامنصور چه می گذرد؟ اگر هدف رشد طالبان است که علی الظاهر از پس ملا هیبت بر می آید اما اگر مداخله گران بیگانه قصد تضعیف طالبان و رشد داعش در افغانستان را دارند چرا ملا هیبت؟

موضوع : اخبار