اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در هفته‌ای که گذشت افشای همکاری یاهو با آژانس امنیت ملی امریکا (NSA) برای تجسس در ایمیل‌های کاربران یاهومیل، این کمپنی را به تکلیف انداخت.

کاوش‌گری‌های رسانه‌های طراز اول جهان، از جمله رویترز و نیویورک‌تایمز، نشان داد که دولت امریکا در دستوری محرمانه از یاهو خواست امکان دسترسی نهانی برای جست‌وجو در ایمیل‌های هدف‌گذاری‌شده را فراهم کند.

هنوز مشخص نیست که دولت امریکا دقیقا در جست‌وجوی چه اطلاعاتی بوده، اما نیویورک‌تایمز به نقل از یک منبع آگاه که هویتش افشا نشده گفته سرویس اطلاعاتی امریکا در جست‌وجوی امضای دیجیتال خاصی بود که از سوی هکرهای دولتی و سازمان‌های تروریست خارجی برای ارتباطات امن استفاده می‌شد.

این منبع آگاه به تایمز گفته که آنچه روی سرورهای یاهو نصب شد چیزی بیشتر از نسخه ویرایش‌شده‌ای از سیستم اسکن ایمیل‌های یاهو نبود؛ سیستمی که یاهو با آن در ایمیل‌ها به دنبال بدافزار می‌گردد و از همین طریق سیل اسپم‌ها و عکس‌های مرتبط با پورنوگرافی اطفال را مهار می‌کند.

اما دو منبع آگاه به جزئیات ماجرا به “مادربرد”‌ وایس گفته‌اند که این توضیحات “نادرست و نادقیق” است و آنچه یاهو به دستور دولت امریکا روی سرورهایش نصب کرده، جاسوس‌افزار قدرتمندی در سطح “روت‌کیت” بوده که جایی در عمق سیستم‌های آلوده می‌نشیند و به هکرها دسترسی همه‌جانبه می‌دهد.

به گفته این منبع که پیش‌تر در یاهو کار می‌کرده، تیم امنیت یاهو به محض یافتن این ابزار جاسوسی روی سرورها حیران و سرآسیمه شدند و حدس‌های اولیه این بود که هکرها آن را روی سرورها نصب کرده‌اند. او می‌گوید تردید ندارد که “تیم امنیت ابزاری دیده بود که شبیه هیچ‌یک از ابزارهایی که یاهو روی سرورها نصب کرده، نبود.”

به گفته متخصصان امنیت این ابزار مخوف و موهوم که حتی تیم امنیت یاهو هم اطلاعات دقیقی درباره آن نداشت و ندارد، امنیت همه کاربران ایمیل یاهو را به خطر می‌انداخت. مدیران یاهو با جابجایی مسئولان امنیت مساله را همچنان محرمانه نگه داشتند و این تغییرات آن‌قدر سریع رخ داد که کسی دیگر موضوع جاسوس‌افزار را پی‌گیری نکرد.

یاهو در این‌باره حاضر به پاسخ‌گویی نشده و آژانس امنیت ملی امریکا هم از پاسخ‌گویی در برابر سوالات پرشمار رسانه‌‌ها سر باز زده است. هنوز سوالات بسیاری درباره این همکاری دردسرساز بی‌پاسخ مانده‌اند: دولت امریکا در ایمیل‌های یاهو دقیقا به دنبال چه بود؟ این جاسوس‌افزار چه مدتی روی سرورها نصب بود؟ آیا برنامه‌نویسان یاهو آن را طراحی کردند یا از سوی دولت به آنها تحویل داده شد؟ چرا یاهو حتی نخواست تیم امنیت این کمپنی از ماجرا باخبر شود؟ این‌ها سوالاتی است که هفته آتی رسانه‌های کاوشگر برای دریافت پاسخ‌هایشان یاهو را تحت فشار قرار خواهند داد.

موضوع : اخبار