اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنرال کمپل فرمانده پیشین نیروهای حمایت قاطع در افغانستان در روز خداحافظی خودش از این ماموریت، گفت که صلح با طالبان باعث می شود که داعش در افغانستان قوت بیشتری پیدا کند. این سخن نشان می دهد که هرگاه سخن از صلح در افغانستان زده می شود، سناریوی دیگری از جنگ نیز طرح می شود و مردم افغانستان باید بدانند که قرار نیست آرامشی در افغانستان وجود داشته باشد. چرا چنین سخنی زده می شود و در پشت پرده این حرف چه چیزی است؟

 

مولوی عبدالرحمان رحمانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «آماج» گفت: روزی که آمریکا به افغانستان قدم گذاشت و حضور فیزیکی پیدا کرد. با بازیهای چندگانه منافع خود را به پیش می برد. حالا همه به این مساله پی برده اند و همه مردم می دانند که آمریکا کاری برایشان نمی کند و فقط آمده است تا اهداف خود را اجرایی کند.

 

وی، ادامه داد: سال قبل پیمانی هم با افغانستان امضا کرد و در آن تعهد کرد که نیروهای امنیتی افغانستان را تجهیز کند و افغانستان را در برابر ناامنی حفاظت کند اما خود باعث ناامنی در کشور شد و اوضاع از آنچه که بود نیز بدتر شد و گروه وحشی جدیدی نیز به افغانستان اضافه شد. این کشور با ما پیمان امضا کرد و روابط مان را با کشورهای دیگر قطع کرد اما برای ما هیچ کاری نکرد.

 

رحمانی، حرفهای ضد و نقیض مقام های آمریکایی را هدف دار خوانده و بیان داشت: در حال حاضر جنرال کمپل می گوید که صلح با طالبان، پایه های داعش راتقویت می کند. این در حالی است که همین مقام های آمریکایی در ابتدا حضور داعش را در افغانستان انکار می کردند و آن را شایعه می خواندند. حالا چنین حرفی می زنند. خود، زمینه گفتگوهای صلح را ایجاد کردند و حالا می گویند با صلح، داعش تقویت می شود. این تناقض گویی ها و این بازیهای چندگانه مشخص می کند برای آمریکا افغانستان ارزشی ندارد و با تغییر سیاست های خودشان، بازیها نیز عوض می شود و در این میان قربانی، مردم افغانستان می شوند.

 

این نماینده مجلس، در خصوص دلیل اعلام های مقام های آمریکایی اظهار کرد: روزی می رسد که آمریکا پروژه های خود را بر مردم افغانستان تطبیق می کند و داعش را در افغانستان جاسازی می کند، با این حرفها هم که مقام های آنها می زنند قصد دارند زمینه سازی حضور داعش را در افغانستان مهیا سازند.

 

رحمانی، مردم را تشویق به اعتراض علیه سیاست های حکومت کرده و می گوید: ملت به خاطر کارهای حکومت به حدی رسیده اند که فقط یک بسیج مردمی نیاز دارند. حتی احمدضیا مسعود که معاون رییس جمهور است دست به بسیج کردن مردم در شمال زده است. حکومت هم برای اینکه از این بسیج ها جلوگیری کند نام ملیشه سازی را بر آنها گذاشته است. آمریکا نیز از قیام مردمی هراس دارند. اگر ولسوالی هایی هم داریم که هم اکنون ناامن هستند به این دلیل است که حکومت می خواهد که ناامن باشند وگرنه مردم ما و نیروهای امنیتی ما دلیر و شجاع هستند که جان خود را می دهند ولی سنگر به دشمن نمی دهند.

 

وی، در خصوص دلیل به وجود آمدن شرایط آشفته کنونی در افغانستان بیان داشت: انشعابی که درون ارگ وجود دارد، تاثیر منفی خود را بر روحیه مردم و نیروهای امنیتی، دفاعی و پولیس نیز گذاشته است. این انشعاب ها سبب شده است که در افکار مردم اختلال به وجود آید و آنها را نسبت به آینده نگران و ناامید سازد. حرفهای ضد و نقیض هم از سوی رهبران حکومت و مقام های آمریکایی مشخص می کند که در پشت پرده بازی های خطرناکی وجود دارد.

 

این نماینده مجلس، معتقد است حکومت و دولتمردان هیچ گونه دلبستگی و احساس مسوولیتی نسبت به مردم افغانستان ندارند و حاضر هستند زندگی مردم تباه شود تا آنها به خواسته های خود برسند. وی گفت: در جایی، از یکی از دولتمردان شنیده شده بود که بگذارید همین جوانانی که در سرشان هوای تشنج دارند بروند تا از شرشان راحت شویم. ما مردم باید چنین فردی را به پای میز محاکمه بکشانیم که چرا زمینه فرار جوانان را مهیا ساخته است.