اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عتیق الله امرخیل گفت: روسیه این نکته را به خوبی فهمیده که پشت همه مشکلات حال حاضر افغانستان، امریکا قرار دارد…

در دوشنبه به نقل از اسپوتنیک ، قوماندان متقاعد نیروی هوایی اردوی ملی کشورمان در واکنش به هشدار نماینده خاص رییس جمهور روسیه در امور افغانستان مبنی بر اینکه مسکو در صورت افزایش فعالیت داعش از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد، گفت: عملیات نظامی روس‌ها در افغانستان شعاری بیش نیست.

وی افزود: این مسئله سیاسی است و اظهارات نماینده خاص رییس جمهور روسیه یک هشدار دیپلوماتیک بود.

این مسئول نظامی افغانستان تصریح کرد: تا زمانی که داعش به سرحدات کشورهای آسیای مرکزی و روسیه حمله نکند، مسکو دست به چنین اقدامی نخواهد زد.

وی علت نگرانی روسیه از حضور و نفوذ داعش در افغانستان، خاصتاً در شمال کشور را احساس خطر از وخامت اوضاع در کشورهای آسیای مرکزی دانست و گفت: روسیه این نکته را به خوبی می‌داند که پشت همه مشکلات حال حاضر افغانستان، امریکا است.

این کارشناس امور نظامی، دولت وحدت ملی، امریکا و متحدان غربی آن را متهم به کوتاهی در سرکوب گروه داعش کرد و افزود: اگر واشینگتن قصد داشت داعش را سرکوب کند، به خوبی می‌داند که مرکز اصلی آنان در پاکستان مستقر است.

وی تصریح کرد: از آنجا که روابط روسیه و امریکا بیش از پیش در حال تیرگی است برای واشینگتن یگانه راه فشار آوردن به مسکو گروه‌های تروریستی هستند.

امرخیل بیان کرد: واشینگتن می‌خواهد به دست گروه‌های تروریستی کشورهای آسیای مرکزی را که با روسیه هم سرحد هستند، ناامن کند و به این وسیله اوضاع در مسکو را متشنج کند.

وی گفت: از این رو، کرملین دقیقا متوجه این وضعیت بوده و این اظهارات هشداری است برای اینکه اگر خطری برای روسیه پدید آید، آنها نیز به آن واکنش نشان خواهند داد.

برخی از کارشناسان سیاسی بر این باورند که اگر روسیه خودسرانه دست به اقدامات نظامی در افغانستان بزند، پیامد بسیار خطرناکی برای مسکو و کشورهای منطقه خواهد داشت.

افزایش و گسترش نیروهای داعش در افغانستان و ضعف دولت وحدت ملی در شکست و سرکوب آنها تمایل مسکو به اقدامات نظامی در کشور را افزایش می‌دهد.