اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در ابتدا از برپایی نشستی بسیار مهم و حساس در شرایط حال حاضر افغانستان و در کابل ناامن و در غیاب وزیر دفاع و در اضطراری ترین حالت قلب آسیا ابراز مسرت می نماییم و امیدواریم که محمد قربان حقجو در اولین تجربه فرامنطقه ای خود بتواند امتیازی درخور کسب نماید.

 

باید یادآور شویم که این نشست نه تنها می بایست ادامه دهنده ی راه و خط مشی و دستاوردهای نشست های گذشته کمپین جذب کمک های مالی و همکاری های تجاری بلکه افزون و مقدم بر تمام آنها می بود تا “شش گانه ی پایتخت تا پایتخت” کامل شود.

 

و اما شش گانه ی پایتخت تا پایتخت چیست و چرا حایز اهمیت وافر و استراتژیک است؟ نشست های بیش از 30 کشور جهان و بالغ بر 40 نهاد عالی غیر دولتی در بخش ترانزیت و تجارت کلان با میزبانی کابل در 2005 و سپس 4 کشور دیگر و اینک بازهم کابل در 2015.

 

درحالی این روزها تمام هم و غم مطبوعات و رسانه های داخلی و خارجی موثر یا متاثر از همکاری های اقتصادی قلب آسیا در منطقه و جهان بر پمپاژ خبری و پوشش همه جانبه ی رسانه ای این نشست مهم به میزبانی کابل متمرکز شده که این روند معیوب و ناقصجواب نداده است!

 

منظور از عیب و نقص پوشش خبری رسانه ها آن است که توجه حداکثری و تمام و کمال این مطبوعات و بنگاه های خبر پراکنی صرفا در بازه زمانی آغاز تا انجام نشست ها را در بر می گیرد و پس از آن پیگیری خاصی برای منتج به نتیجه شدن یا برآوردن حداقل منافغ طرف افغانستانی در پروژه های کلان اقتصادی وجود ندارد.

 

کابل، دهلی، اسلام آباد، استانبول، دوشنبه و باز هم کابل در شش نشست پر طمطراق و پرحاشیه فرامنطقه ای میزبان کمک های تجاری و یا همکاری های ترانزیتی برای قلب ناامن آسیا در افغانستان شده اند اما تاکنون چه گزارش پیگیرانه ای در خصوص سرانجام این گونه نشست های پرهزینه و پر طمطراق به نشر رسیده است؟

 

از سرفصل خبرها چنین برمی آید که مشکلات ترانزیتی میان افغانستان و پاکستان و تاجیکستان، احیای قندهار به عنوان مرکز تجاری ترانزیتی در منطقه و نیز برنامه توسعه کمک های اقتصادی از کشورهای میهمان در صدر کار وزارت خانه های خارجه، اقتصاد و اداره آیسا قرار دارد اما…

 

اما نباید از نظر دور داشت که بدست آوردن سریع و آسان، توجیه کننده ی از دست دادن سریع و اسان نیست؛ به عبارت دیگر نباید تجربیات تلخ پروژه های مشارکتی معدن مس عینک و معدن حاجی گک یا امثالهم درمورد پروژه های جدید روی دست گرفته شده تکرار شود؛ بدین صورت که همکاری های تجاری زیر سایه مناسبات سیاسی و تطمیع طرف خارجی بدون منافع جمعیت 30 درصدی زیر خط فقر طرف داخلی قرار نگیرد ان شاء الله!

موضوع : اخبار