اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

متاسفانه با گذشت قریب به چهار دهه از آغاز جنگ های داخلی و خانمان سوز در افغانستان، هنوز هم دامن زدن به تعصبات قومی و پر رنگ کردن اختلافات نژادی، بزرگترین دستاویز دشمنان داخلی و خارجی برای رخنه در اذهان عمومی است.

 

به عبارت دیگر قوم ارگ نشین و برخی ذی نفوذان صاحب منصب که از اختلاف افکنی و تفرقه اندازی میان اقوامی که نتوانسته اند مستقیما تحت کنترل خود دربیاورند سود می برند تا چوکی خود را تضمین نمایند اما مردم ملکی و برخی پیروان سران احزاب نادانسته و ناخواسته به آن دامن می زنند.

 

برای این مدعا، مصادیق و شواهد بسیاری می توان آورد که در این مقال نمی گنجد اما روی سخن ما با مردم مزار شریف در نوروز 1395 و صفحات شمال در التهاب های تعمدی و دیکته شده است که نباید با اتش افروزی میان ازبک ها و تاجیک ها، دشمنان را به مقاصدشان نزدیک و نزدیک تر کنند.

 

در این ایام پر رفت و آمد بلخ و مزارشریف برای مراسم جهنده بالا و میله گل سرخ که مردم از شهرها و نقاط مختلف به سیاحت و زیارت می آیند، رسم مهمان نوازی آن است که هم امنیت نظامی و هم امنیت روانی میزبان و میهمان فراهم شود اما…

 

اما علیرغم تمام تمهیداتی که والی بلخ و نیروهای ارتش و پولیس تحت امر وی اندیشیده اند تا امنیت جانی مردم را در روزهای عید نوروزی فراهم کنند؛ برخی حلقات و جریانات وابسته به ارگ، امنیت روانی شمال را نشانه گرفته اند.

 

همزمان با انتشار عکس های استاد عطا محمد نور و جنرال عبدالرشید دوستم در کنار هم در مراسم نوروزی بلخ، با دسیسه دشمنان آرامش، افرادی که خود را پیرو و هم تبار این دو چهره ی برجسته و شاخص معرفی کرده اند، به جان هم افتاده و عکس های سران ازبک و تاجیک را در شبرغان و مزارشریف پاره کرده اند.

 

اینکه بی حرمتی به سران شاخص یک قوم مایه فخر و مباهات قوم دیگر باشد متاسفانه نه تنها زمینه های اتحاد و انسجام و همبستگی را کمرنگ می کند که به برخی اقوام دیگر تکیه زده بر حکومت فرصت غنیمتی به دست می دهد تا سیاست تفرقه انداز و حکومت کن را به بهترین نحو ممکن پیاده کنند. از این رو، هشیاری بیشتری برای امنیت جانی مردم ملکی باید به خرج داد.

موضوع : اخبار