اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

احمد سعیدی گفت: پروژۀ امریکا نفوذ داعش به آسیای مرکزی از طریق افغانستان است.

کارشناسی مسایل سیاسی کشورمان اظهار داشت: کشورهایی که در افغانستان حضورنظامی دارند، در رأس آن امریکا هیچگاه حاضر نیستند که در افغانستان نظم، صلح و امنیت سراسری برقرار شود.

وی در این ارتباط ادامه داد: کشورهایی که در افغانستان حضور نظامی دارند بطور مشخص خواهان برقراری صلح و امنیت در این کشور نیستند چرا که جنگ به نفع آنها و استراتیژی آنهاست.

این کارشناس مسایل سیاسی گفت: در مقابل کشورهایی چون ایران و روسیه خواهان برقراری صلح و امنیت در افغانستان هستند و اهدافی را برای شکست تروریست‌ها در این کشور دنبال می‌کنند.

به گفته سعیدی ایران و افغانستان براساس تمایلات طرفین و با تکیه بر مشترکات فرهنگی ارتباط خوبی باهم دارند و ایران ثابت کرده خواهان برقراری صلح در افغانستان است اما مدرکی که بتواند ثابت کند که ایران در افغانستان مداخله نظامی می‌کند برخلاف اظهارنظر برخی رسانه ها وجود ندارد.

وی با اشاره به اظهارنظر برخی مبنی بر تماس ایران و روسیه با طالبان تصریح کرد: ایران اهدافی را در افغانستان براساس سرحدمشترک و همسایگی دنبال می‌کند اما این ارتباطی به حمایت از مخالفان مسلح ندارد و هیچ مدرکی هم دراین باره وجود ندارد، روسیه و ایران اگر با طالبان تماس هم دارند به دلیل نگرانی از حضور داعش است نه با هدف تروریست پروری و یا حمایت از مخالفان مسلح.

سعیدی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود گفت: با این شرایط باور نمی‌کنم صلح و امنیت در افغانستان حداقل تا بیست سال آینده هم برقرار شود.

به بیان این کارشناس سیاسی جنگ جاری در افغانستان یک پروژه‌ای است که در آن تمام کشورهای منطقه هدف قرار گرفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد که امریکا به هر قیمتی که شده باید داعش و تروریزم را به آسیای میانه برساند و افغانستان بهترین مسیر جابجایی، انتقال و استقرار داعش است.

این کارشناس مسایل سیاسی گفت: البته این مسئله هم وجود دارد که امریکا با استقرار داعش بخواهد ایران را هم نگران سازد.

سعیدی در ادامه از نگرانی روسیه در ارتباط با حضور داعش یاد و تصریح کرد: روسیه نیز از حضور داعش در آسیای میانه نگران است و این نگرانی روسیه وقتی شدت پیدا می‌کند که دیده می‌شود برخی از رهبران داعش از اوزبیکستان و تاجکستان هستند.

وی پروژه امریکا برای نفوذ داعش در آسیای میانه را ناکام خواند و افزود: پوتین با چنگالی آهنین سبب جلوگیری از حضور داعش در آسیای میانه خواهد شد.

سعیدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسایل داخلی افغانستان، شورای عالی ایتلاف برای نجات را از ایتلاف‌های قدرتمند کشور توصیف کرد و یادآور شد: شخصیت‌هایی که در این ایتلاف حضور دارند از جمله جنرال دوستم، استاد محقق و عطا محمد نور از شخصت‌هایی هستند که در دو دهه گذشته حکومت‌ساز بوده‌اند و اگر امریکا دست از مداخله در افغانستان بردارد این انسجام می‌تواند در حکومت آینده افغانستان تأثیرگذار باشد.

وی عنوان کرد: مروری بر گذشته نشان از تاثیرگذاری این شخصیت بر سرنوشت افغانستان دارد و اگر این ایتلاف صادقانه به فعالیت خود ادامه دهد و دخالت امریکایی‌ها از میان برداشته شود، تأثیراتی در سرنوشت حکومت خواهد داشت.