اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

موج سواری دولت افغانستان بر روی کمک های امریکا این کشور را به شدت وابسته ساخته است، افغان ها با نگرانی منتظرند تا ببینند که آیا ترامپ همان کسی است که در تصویرها دیده اند و گفته هایشان را شنیده اند که سیاست های متفاوت از دولت قبلی دارند یا نه کسی است که همان مسیری را خواهد رفت که قبلا سلف او اوباما با متحدین شان میلیاردها دالر و هزاران سرباز را به این کشور فرستادند و به کمک هایشان ادامه دادند.

بیشتر مقامات افغانستان از اینکه یکی از طولانی ترین جنگ امریکا در کمپین های انتخاباتی امریکا موضوع با اهمیتی نبوده است دلخور هستند، اما تعدادی این انتظار را داشتند که این میلیاردر املاک بیشتر قصد تخریب شخص هیلاری کلینتون را دارد. یکی از مقامات ارشد افغان که مسئولیت مهمی در امنیت دارد گفت کاملا شگفت زده شده است، من فکر می کنم همه غیر از این انتظار داشتند. نتیجه انتخابات چیزی نبود که همه از قبل منتظر آن بودند. آشکار بود افغانستان در کمپین های آنها جایی نداشت، هیچ کس در مورد افغانستان صحبت نمی کرد. تقریبا نظرات خانم کلینتون درباره افغانستان را میدانستیم اما درباره ترامپ معلوم نیست او چه نظری درباره افغانستان دارد.

به هر حال افغانستان یکی از چالش های سخت اداره ترامپ خواهد بود. ایالات متحده در حدود ۱۱۵ میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است ولی بعد از گذشت ۱۵ سال طالبانی که بعد از حمله یازده سپتامبر به آسانی سرنگون شده بود دوباره حملات شان در افغانستان قوت گرفته است و در حدود یک سوم کشور را در کنترل خود دارند و نیروهای امنیتی به سختی می توانند با آنان مقابله کنند. اخیرا در هفته گذشته دو نفر از اعضای خدمتی نیروهای امریکایی در شمال افغانستان نزدیک شهر کندز طی یک درگیری کشته شدند، این انتظار که نیروهای افغان بتوانند بدون کمک نیروهای خارجی از پس این جنگ ها برایند بیهوده است.

درمواجهه با ناآرامی های فزاینده طالبان، اوباما از طرح خود مبنی بر خارج کردن تمامی نیروها از افغانستان عقب کشید. او در ماه جولای امسال تصمیم گرفت ۸۴۰۰ سرباز را در افغانستان نگه دارد، و قرار بود این نیروها باز هم کمتر شود و به ۵۵۰۰ سرباز برسد که این موضوع را به جانشین خود واگذار می کند که چگونه در باره آن تصمیم بگیرد. قبل از شروع انتخابات، مقامات امریکایی به شرکای شان در افغانستان گفت که اقتصاد این کشور طی سالها درگیری از بین رفته است و به شدت  به کمک های خارجی وابسته است، این کشور را تنها نخواهد گذاشت و حمایت لازم را از این کشور خواهیم نمود. مایکل مک کینلی سفیر افغانستان در کابل قبل از مشخص شدن نتایج انتخابات در امریکا در سفارت گفت: «شما می توانید مطمئن باشید که افغانستان در بالاترین سطح از دستور کار سیاست خارجی ما باقی خواهد ماند،». این ها پیام های خیلی از مقامات امریکایی است که تصور می رود این کشور مانند گذشته به فراموشی سپرده نخواهد شد و بار دیگر به محل تجمع گروهایی تروریستی تبدیل نخواهد شد.

با این حال دکترین ترامپ که اول امریکا بعد سایر کشورها خیلی ها را شگفت زده کرده، آیا او به کمک های میلیاردی خود به افغانستان ادامه خواهد داد بخصوص اینکه او گفته بود ما به کار ملت سازی پایان می دهیم ما مسئول آباد ساختن سایر کشورها نیستیم. برای افغان هایی که رسانه ها را دنبال می کنند این ذهنیت بوجود آمده که  رییس جمهور جدید دیدگاه مخالف درباره پاکستان دارد و آنها امیدوارند که امریکا بتواند این دشمن دیرینه شان را تادیب کند اما تا زمان عملی شدن این نظرات ترامپ راه طولانی پیش رو است. او در یکی از صحبت هایش گفت ما باید در افغانستان حضور داشته باشیم به خاطر اینکه پاکستان به سلاح اتمی  مجهز است کشوری که از آنجا تروریست ها به افغانستان می آیند ما برای کنترل پاکستان باید در افغانستان بمانیم. تا بحال موضع خیلی مشخص و واضحی از وی شنیده نشده است. تا کنون او درباره افغانستان علاقه کمی از خود نشان داده است، در اظهارات اخیر خود گفته که نیروهایی امریکایی را در افغانستان تا پایان سال به ۵۵۰۰ نفر می رساند چیزی که قبلا اوباما گفته بود این تعداد به ۸۴۰۰ تن باشد. اما در جایی دیگر درباره حضور امریکا در افغانستان گفت که اشتباه وحشتناکی صورت گرفته است، درباره همکاری با ناتو شرایطی را تعیین خواهد کرد، ناتو همواره در کنار ایالات متحده به عنوان همکار در افغانستان بوده است. مقامات امنیتی افغان در کابل می گویند تهدیدات شبه نظامیان اسلامگرا باعث خواهد شد که امریکا به حضورشان در افغانستان ادامه دهند و نیروهایشان را در اینجا حفظ کنند هر چند از قصد ترامپ چیزی نمی دانیم.

این مقام افغان به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود اظهار داشت ترامپ در طول کمپین انتخاباتی اش گفت که داعش را از بین می برد فکر نمی کنیم که او نیروهایش را از افغانستان بیرون بکشد در حالی که داعش در افغانستان و منطقه به تهدیدی جدی تبدیل شده است. اما ما هنوز مطمین نیستیم، باید صبر کرد ترامپ مسئولیتش را به عنوان رییس جمهور شروع کند تا ببینیم او چگونه با این موضوعات برخورد خواهد کرد. تصمیم مهمی خواهد بود آن هم در باره کشوری که احتمالا سالیان سال به حمایت امریکا وابسته باشد.

بنا به گزارشی در ماه اخیر که سرمفتش خاص برای بازسازی افغانستان یعنی سیگار ارایه کرده است ایالات متحده قطعا به حمایت افغانستان برای سال ها ادامه خواهد داد هم در زمینه نظامی هم در زمینه بازسازی . در یک مصاحبه تلویزیونی سی ان ان سال گذشته ترامپ گفت حالا خیلی دیر هست که سربازان از افغانستان بیرون کشیده شوند. او اضافه کرد که در این شرایط باید حضور داشته باشیم برای اینکه در صورت خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به محض خروج ظرف چند ثانیه دولت سقوط خواهد کرد. این مصاحبه در اکتبر سال ۲۰۱۵ صورت گرفته بود.

موضوع : اخبار