اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یک روز پس از حمله ای خونبار به مکتب زیر اداره ارتش پاکستان در پیشاور که در آن بیش از 140 تن کشته و بیش از دوصد تن دیگر زخم برداشته اند، راحیل شریف رییس ستاد ارتش پاکستان به افغانستان آمد تا با مقام های افغانستان در مورد مبارزه با هراس افکنی گفتگو کند. طالبان پاکستانی آن را برعهده گرفته اند اما طالبان افغانستانی آن را به شدت محکوم کرده اند. هنوز پشت پرده سفر رییس ستاد ارتش افغانستان به کابل واضح نیست. اما اکسپرس تریبیون پاکستان سفر راحیل شریف را به افغانستان به منظور گفتگو با مقام های افغانستان درباره تحویل گیری ملافضل الله رهبر تحریک طالبان پاکستان گفته است. آمدن وی در این زمان حاوی چه پیامی است؟

 

مولانا فرید آگاه امور سیاسی در برنامه «فراخبر» گفت: سفر راحیل شریف به افغانستان، اگرچه در موقعیتی حساس و خاص صورت گرفته و از قبل برنامه ریزی شده نبوده است اما بازهم از جمله سفرهایی است که بیست و یکبار توسط رییس جمهور گذشته افغانستان و یکبار هم توسط رییس جمهور موجود تکرار شد. این سفرها از جمله تشریفاتی است که دو طرف در موقعیتهای حساس دارند. سفر راحیل شریف به افغانستان فقط یک پیام دارد و آن پیام هم به مردم پاکستان است. که به آنها بگوید که این هند و افغانستان هستند که در ناامن ساختن پاکستان و در قتل مردم شما دست دارند. فقط به منظورگمراه ساختن ذهنیت مردم پاکستان و انداختن بار ملامت کارها و تقصیرات خودشان بر کشور ما است.

 

وی در رابطه با سیاستهای پاکستان در قبال افغانستان عنوان کرد: پاکستان این زرنگی را داشته که همیشه بازیهای معکوس داشته باشد، این کشور یکی از وزرای افغانستان را در سفر رییس جمهور به آنجا مامور می سازد که به دست بوسی فضل الرحمان برود، پاکستان با آنکه نهایت فساد و فحشا در آن جریان دارد، می گوید، جنگ در آنجا روا نیست اما در افغانستان جهاد و روا است. پاکستانی تا امروز از دنیا به نام مبارزه با تروریزم پولهای فراوانی گرفته است. مبارزه با تروریزم به این دلیل در پاکستان صورت می گیرد که ادعا می شود در مرزهای افغانستان تروریزم و دشمنان پاکستان وجود دارند. تا امروز این کشور توانسته است هم دنیا را فریب دهد و هم تمام مسایل خود را بر سر افغانستان بیندازد.

 

مولانا فرید در رابطه با موضعگیری دولتمردان ما در قبال تروریزم و پاکستان افزود: دلیل این سوء استفاده های پاکستان از کشور ما این است که زمامداران ما هنوز هم نگفته اند که طالبان دشمنان ما هستند، به صراحت نگفته اند که طالبان مردم را می کشد، به صراحت نگفته اند که پایگاه طالبان در پاکستان است. فقط گفته اند که ما در افغانستان با مخالفین سیاسی و با برادران ناراضی مواجه هستیم. پاکستانی ها این مهارت را در دیپلماسی دارند که بازهم قضیه را معکوس جلوه دهند.

 

این آگاه امور سیاسی، دلیل محکوم کردن حمله به مکتبی در پاکستان را توسط طالبان اینچنین بیان کرد: هیچ دلیلی ندارد به جز اینکه اطفال چند ولی نعمت طالبان در آنجا کشته شدند، چند تن بچه های آی اس آی کشته شدند، بچه های جنرالهای پاکستانی که طالبان را تجهیز می کنند و به افغانستان می فرستند. آنها هیچ وقت حملاتی را که در افغانستان جان صدها فرزند این وطن را می گیرد محکوم نمی کنند. حمله ای را که قدسیه در آن شهید شد محکوم نمی کنند. این محکوم کردن فقط برای راضی نگه داشتن ولی نعمتهایشان است و بس.

 

فرید، تمام زمامداران پاکستان را در جنگ با افغانستان متحد دانسته افزود: پاکستانی ها امروز نشان دادند که سیاستمدار، ملا، طالبان، چپی و راستی و آی اس آی تماما متحدانه موضع گرفته اند که باید علیه تروریزم جهاد اعلام کنیم. ای کاش زعمای افغانستان از آنها یاد می گرفتند. اما در افغانستان دیدگاه زعما درباره دشمن چیست؟ رییس جمهور طالبان را مخالفین سیاسی می گوید، رییس امنیت ملی مزدور و دشمن افغانستان و تروریزم می گوید، رییس اجرایی هم آنها را دشمنان و قاتلین مردم افغانستان می دانند. وقتی ما در یک کشور بین سه ارگان و سه شخصیت وحدت نظر نداشته باشیم. پاکستان این جرات را به خود می دهد که تمام گناه خود را بر سر مردم افغانستان بیندازد و این مردم مظلوم بار بی کفایتی بعضی رهبران سیاسی افغانستان را به دوش بکشند و هر روز خون دهند.

 

وی پیرامون طالبان اظهار نظر کرده اضافه کرد: طالب کسی است که مردم افغانستان را می کشد، ما باید او را دشمن بخوانیم. رهبران ما باید تعریف مشخص بدهند. کسانی در اطراف رییس جمهور، در همین حکومت، در همین وحدت ملی هستند که بسیار جانانه از طالبان دفاع می کنند. تا زمانی که وضعیت بدین گونه است کشور نمی تواند خیانت پاکستان را به رخش بکشاند و بگوید تو خاین هستی. مجبور است که منفعلانه در برابر پاکستان بایستد و این کشور تمام تقصیرات خود را بر کشور ما بیندازد.

موضوع : اخبار