اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پاکستان با همه همسایه های خود روابط پر تنش دارد.

 

به نوشته نشریه فارن پالیسی، ایران از مدت ها قبل بدینسو در مورد منازعه های سرحدی در منطقه بلوچستان و جنگجویانی که از آنسوی سرحد بر قلمرو این کشور حمله می کنند، شکایت دارد.

 

چین “دوست همه فصل ها”، پاکستان را به حمله های تروریستی در ایالت های شین جین ملامت می کند و تنش ها در روابط پاکستان با بنگلادیش به مرحله خطرناک آن رسیده است.

 

روابط بین پاکستان و بنگلادیش که در سال 1971 میلادی از پاکستان جدا شد، از همان آغاز با تنش هایی همراه بوده است. تقریبا همه همسایه ها، با اتهام های مشابه پاکستان را به مداخله در امور داخلی کشورهای شان و تمویل شورشیان ملامت می کنند.

 

در ماه فوریه سال گذشته میلادی استخبارات بنگلادیش مزارخان دیپلومات پاکستانی را از داکه اخراج کرد. بعد هم در ماه دسامبر فرینه ارشاد (Farina Arshad) دیپلومات دیگر پاکستانی از بنگلادیش اخراج شد.

 

این تنش ها در روابط بین دو کشور با اعدام افرادی ادامه یافت که آنها در پاکستان قهرمان و در بنگلادیش مجرمان جنگی شناخته می شوند.

 

روابط سیاسی بین پاکستان و بنگلادیش فراتر از زخم های کهنه 45 سال قبل بوده، در مورد تهدیدهایی است که سیاست های امنیتی پاکستان، دموکراسی با تعدد حزبی را در جنوب آسیا مواجه ساخته است.

 

عبدالحی کاکر آگاه مسایل سیاسی پاکستان با اشاره به اینکه برای بهبود سیاست خارجی پاکستان باید چه تلاش هایی انجام داده شود، می گوید: لازم است دموکراسی در پاکستان ادامه یابد و جامعه جهانی با مردم و احزاب سیاسی پاکستان کمک کنند.

 

برای حکومت منتخب در پاکستان زمینه های بیشتر تقویت فراهم شود. گفته می شود اداره های نظامی در پاکستان، سیاست خارجی را می سازند و آنرا به این نظر می سازند که برای ما مشکل امنیت وجود دارد، مشی خارجی پاکستان از دریچه امنیت ساخته می شود.

موضوع : اخبار