اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته احمد سعیدی، کشورهایی که استقلال اقتصادی ندارند هرگز استقلال سیاسی هم ندارند.

روابط کابل و اسلام آباد از زمان ایجاد پاکستان تاکنون متشنج بوده و در بعضی موارد دو کشور دست به اقدامات نظامی هم زده اند و در این اواخر این تنش ها به اوج خود رسیده است. که باعث بستن مرز از سوی پاکستان شد و پس از اظهارات مقام های هند و افغانستان در مورد جنگ نیابتی پاکستان در افغانستان وزیر دفاع پاکستان هم گفته است که هند و افغانستان در پی ناامنی پاکستان هستند و قاتلین مردم پاکستان در افغانستان هستند. اما نزدیکی کابل با دهلی و تیرگی روابط افغانستان با پاکستان چه پیامدی دارد و حکومت افغانستان برای بهبود وضعیت چه کاری انجام داده است؟

 

احمد سعیدی، استاد دانشگاه در برنامه «حاشیه خبر» گفت: کشورهایی که استقلال اقتصادی ندارند هرگز استقلال سیاسی هم ندارند. افغانستانی که از سرتاپا پول و مصرف هایش را از ارگ ریاست جمهوری گرفته تا پایین، خارجی ها می دهند چه توقعی می توانیم داشته باشیم که استقلال داشته باشد و سیاست خارجی درست داشته باشد. اگر آمریکایی ها اجازه دادند سیاست خارجی می کند و اگر اجازه ندهد نمی کند.

 

وی، در خصوص پاکستان و سیاست های این کشور در افغانستان اظهار کرد: پاکستان میراث خوار انگلیس در منطقه است. وقتی که انگلیس ها برآمدند دو معضل خونین را در این منطقه به جای گذاشتند، یکی معضل کشمیر و یکی معضل خط دیورند. باورم این است که پاکستان در افغانستان یک هویت جعلی دارد. پاکستان در افغانستان عمق استراتژی دارد. اگر ما سیاست خارجی داشته باشیم، یا نداشته باشیم، یا فعال باشیم یا نباشیم، این معضل ها دوام دارد. پاکستان انتظار دارد که شما در افغانستان، باید اعلام کنید که رسما خط دیورند را به رسمیت بشناسید، باید اعلام کنید که آبهای افغانستان را هرگز مهار نمی کنید، اموال ترانزیتی پاکستان در آسیای میانه آزاد باشد، در بندر گوادر و چین مشکلی نباشد و بالاخره روابط سیاسی و دیپلماتیک معقول و منطقی با در نظرداشت ارزش ها و باورهای بین المللی با هندوستان نداشته باشید و آنها در افغانستان یک حکومت مزدور و دست نشانده داشته باشند. این اصل استراتژی پاکستان است. این را نه ما و نه مردم افغانستان نمی توانند قبول کنند. حالا پاکستان دروازه ترخم را بسته است، تا بر افغانستان فشار وارد کند. هجده روز دروازه ها را بست. طی هجده روز هم هیچ انفجاری در پاکستان نشد، پاکستان چنان نیرنگ می زند که به طور حتم دو روز دیگر، یک انتجار یا انفجار در پاکستان راه می اندازند تا بگویند که هجده روز که دورازه های ما بسته بود، هیچ تروریستی در پاکستان نیامد، حالا که باز شد، باز هم تروریست از افغانستان به پاکستان آمد و اینجا را ناامن کرد. این تصمیمات به تنهایی توسط پاکستان گرفته نمی شود، کسانی دیگر مانند آمریکا هستند که چنین تصمیم هایی می گیرند.

 

سعیدی افزود: هجده روز دروازه های ترخم بسته بود و مرد و زن هم وطن ما بی عزت و بی آبرو شدند، در واقع این بی آبرویی و بی عزتی از حکومت است. حکومت هایی که امنیت مردم را نمی توانند تامین کنند و سوگندی را که به این خاطر خورده اند به جا نمی آورند، قانونی نیستند و گردن آنها پیش مردم بسته است.

 

استاد دانشگاه، در ارتباط با نشست اکو و منزوی شدن افغانستان در برابر پاکستان گفت: یک هفته قبل، نشست اکو در پاکستان دایر شد و حکومت افغانستان آن را تحریم کرد و در سطح بالا شرکت نکرد، اما متاسفانه تمام همسایه هایی که با ما روابط خوب داشتند به این تحریم اعتنایی نکردند و در آن شرکت کردند. طوریکه در طول جلسات تاریخ اکو چنین شرکت کردنی وجود نداشت. پنج رییس جمهور، سه صدر اعظم و چهار وزیر خارجه اشتراک کرده بودند. این جلسه بزرگترین جلسه بود. رییس جمهور ایران، رییس جمهور ترکیه، رییس جمهور ترکمنستان، تاجیکستان، و قرقیزستان شرکت کرده بودند به اضافه چند صدر اعظم. این وضع به این معنا است که افغانستان در این میان منزوی شده است. اگر افغانستان سیاست می داشت، این رییس های جمهور، به این تحریم احترام می گذاشتند و در این نشست شرکت نمی کردند.