اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هیات دولت افغانستان با اشتراک وزیر خارجه، سرپرست وزارت دفاع ملی و رییس امنیت ملی کشور عازم پاکستان شدند تا با یک برنامه مدون په دولت پاکستان بقبولانند که حداقل تعدادی از رهبران مخالفان مسلح دولت افغانستان در پاکستان را دستگیر و زندانی کند.

 

نام صلح حکومت و مخالفان مسلح با نام پاکستان و این همسایه ستیزه جوی شرقی همراه و همنوا شده است که روسای جمهور و اجرایی ارگ در کابل در مرکز حکومت درخصوص هیچ یک از این دو مقوله ظاهرا مجزا و باطنا منسجم اتفاق نظر ندارند.

 

ناامنی های فزاینده و بی ثباتی ها و بدعهدی ها و کارشکنی ها و تمامی سازهای مخالفی که از آدرس اسلام اباد به گوش کابلیان و کابل نشینان رسیده است تا آنجا آزاردهنده و گوش خراش بوده که حکومت چندپاره را در اتخاذ تصمیم نهایی مستاصل کرده است.

 

از این رو، اشرف غنی در دیدار و گفتگو با نواز شریف، بر تسریع و توسعه نشست های صلح و مصالحه با طالبان تاکید می ورزد و ابراز تمایل می کند و در نتیجه راه را برای مداخله و دست کاری های مغرضانه و زیاده خواهانه شورای کویته و استخبارات آی اس آی هموارتر می نماید.

 

از دیگر رو، عبدالله بر کارشکنی ها و خلف وعده های سران سیاسی و نظامی پاکستانی صحه می گذارد و مراتب انتقادات و اعتراضات شدید اللحن خود را به گوش رسانه ها در شورای وزیران می رساند؛ از لحن سخنان وی چنین برمی آید که مذاکرات دیگر ثمری ندارد.

 

اما براستی تاکی باید به این موش و گربه بازی و این با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن سران نصفه و نیمه حکومت وحدت ملی در قلب اسیا ادامه داد؟ با علم به اینکه هرگز دولتمردان بی تجربه و نوپای افغانستانی به گرد پای مکر و دغل سیاستمداران پاکستانی دست پرورده انگلیس نمی رسند.

 

بنابر اظهارات عبدالله، طی ماه های اخیر پاکستان به تعهدات خود مبنی بر عدم تمویل و تجهیز طالبان پایبند نبوده و حتی ظرفیت جنگی مخالفان مسلح افزایش یافته است؛ بر همین مبنا نمی بایست به ادامه گفتگوها برای مصالحه تا اطلاع ثانوی و بدون برنامه زمان بندی شده امیدوار بود.

 

نباید از نظر دور داشت که نشست های رسمی مذاکرات صلح نمایندگان حکومت با نمایندگان طالبان که چندی قبل دور نخست خود را گذراند؛ در دور بعدی بلاتکلیف مانده است و در حال حاضر خبری از مکان و زمان و نوع گفتگوها در دست نیست. اینست نتیجه ی حکمرانی دو حاکم ناحق در دولت نامشروع و اختلاف های کلان بر سر کشور دوست و برادر و همسایه… هیهات!

موضوع : اخبار