اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به نقل از نشنال اینترست، مشکلات امروز افغانستان شامل پاکستان، عدم اصلاحات سیاسی و اقتصادی و روند صلح در کشور هستند.

 

نشریه امریکایی نوشت کمک‌های خود را به پاکستان کاهش داده‌ایم و ممکن است این کاهش ادامه یابد. همچنین ما می‌توانیم سازمان‌ها و اتباع پاکستان را شناسایی و تحریم کنیم. علاوه بر این نیز می‌توانیم مواضع طالبان در خاک پاکستان را نیز بیشتر هدف قرار دهیم.

 

از سوی دیگر دولت اسلام‌آباد برای توقف حمایت از طالبان نیز می‌تواند با قرارداهای تجارت و افزایش کمک‌ها تشویق شود.

 

در این یادداشت با وجود فساد گسترده در افغانستان و عدم سازگاری غنی و عبدالله آمده است که امید برای بهبود این شرایط وجود دارد.

 

این نشریه با اشاره به سفر جنرال دوستم به ترکیه می‌نویسد: جنگ سالار فاسد که ممکن است به تبعید کوتاه مدت و یا حتی دایم فرستاده شده باشد، پیشرفتی خوشایند است و امیدها برای بهبود شرایط در آینده را تقویت می‌کند.

 

در رابطه با فساد اداری نیز در این یادداشت آمده است که غنی شخصا اعطای قرارداد‌های حکومت را بررسی می‌کند که روند این پروژه‌ها را کند می‌کند، اما با این حال به وی اجازه می‌دهد تا شفافیت بیشتری ایجاد کرده و بر فساد حاکم فشار وارد کند.

 

تغییرات زیادی در زمینه‌های مختلف باید ایجاد شود. کمسیون انتخابات افغانستان که مسئول نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در دو یا چند سال آینده کشور است، بسیار ضعیف بوده و منابع مورد نیاز آن نیز تامین نشده است. این شرایط در دستگاه قضایی افغانستان نیز صدق می‌کند.

 

نویسنده در رابطه با صلح با طالبان نیز می‌نویسد که برای پیشرفت در این گفت‌وگوها طالبان باید پذیرش بیشتری از عدم توانایی خود برای پیروز شدن در جنگ و یا تصرف کشور داشته باشد.

 

در انتهای این یاداشت نیز نویسنده به دلیل اینکه حکومت افغانستان براساس قانون اساسی است و از همه، از جمله بانوان حمایت می‌کند، اظهار می‌کند که حکومت در جای خود باقی خواهد ماند.