اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی که دور چهارم نشست گفتگوهای صلح در کابل برگزار گردید و قرار شد دولت افغانستان در هفته آینده رو در رو با مخالفان مسلح مذاکره کند، اما هنوز به نتیجه رسیدن یا نرسیدن این گفتگوهای سلسله وار در هاله ای از ابهام است و پاکستان فعالانه در تلاش برای ترمیم روابط خود با افغانستان می باشد.

 

به بیان دیگر، کشور دوست و همسایه و برادر که با عهدشکنی ها و خلف وعده های خود در ترک تمویل و تعلیم طالبان، خود را مورد نفرت عمومی افغانستان و برخی کشورهای حامی امنیت و ثبات در منطقه قرار داده بود؛ می کوشد تا تحت عنوان صلح جای پای خود را در کابل محکم نماید.

 

میانگین سفرهای رسمی مقامات بلندپایه و هیات های همراهشان از آدرس اسلام آباد به کابل تنها در یک سال اخیر که حکومت وحدت ملی روی کار آمده است در قیاس با مجموع معدود مناسبات دیپلماتیک در دوازده سال حکومت حامد کرزی، مصداقی بر این مدعا است.

 

در همین راستا و در زمان دور سوم نشست های چهار جانبه ی کابل، اسلام آباد، پکن و واشنگتن با محوریت صلح در منطقه بخصوص در قلب آسیا، هیاتی عالی رتبه از سازمان استخبارات پاکستان موسوم به آی اس آی به سرکردگی رضوان اختر وارد کابل شد.

 

آیا حضور بی مقدمه و ناگهانی رییس سازمان استخبارات پاکستان (که متهم به انواع و اقسام کارشکنی ها و جاسوسی های چندطرفه برای خلل در امنیت و ثبات افغانستان می باشد) در کابل، معنایی جز این دارد که طرف پاکستانی به اهداف خود در طول این نشست ها و مذاکرات نزدیک شده است؟

 

آیا دیدار رضوان اختر با اشرف غنی همزمان با حضور عبدالله در هند و گفتگو با ناراندرا مودی، می توانست صرفا با هدف اعاده اعتماد دوباره شبکه های جاسوسی دو کشور و توسعه همکاری های بیشتر ارتباطی میان کابل و اسلام آباد باشد؟ وی کدام ناگفته ها را به رییس جمهور گفت؟

موضوع : اخبار