اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تلاش ها برای مذاکرات در میان دولت پاکستان و طالبان این کشور در حالی ادامه داردکه این گروه دو روز پیش ۲۳ نفر از شبه نظامیان دولتی را در منطقه مومند ذبح کردند.

پاکستان ; جایگزین افغانستان

امسال نیروهای خارجی افغانستان را ترک می کنند و قرار است حکومت طالبان بر سر کار بیاید، در آنصورت راه فعالیت شبکه های جاسوسی هند و امریکا بسته خواهد شد یا جلوی فعالیت افرادی مانند فضل الله گرفته خواهد شد.

اینها می خواهند قبل از این کارها با دولت پاکستان مذاکرات کند و امنیت برقرار شود.
تلاش ها برای مذاکرات در میان دولت پاکستان و طالبان این کشور در حالی ادامه داردکه این گروه دو روز پیش ۲۳ نفر از شبه نظامیان دولتی را که در سال ۲۰۱۰ میلادی اسیر کرده بودند را در منطقه مومند ذبح کردند که این حادثه باعث متوقف شدن مذاکرات شده است. طالبان ادعا دارد که در انتقام نیروهای خود که دولت آنها را در زندانها می کشد این۲۳ نفر را کشته است
ژنرال میرزا اسلم بیگ، فرمانده سابق ارتش پاکستان و رییس موسسه مستقل مطالعات استراتژیک امنیت ملی پاکستان در این زمینه بر این باور است که، دوازده سال است که ما با مردم خود در مناطق قبایلی می جنگیم و یکدیگر را می کشیم.  مشرف به خواسته امریکا به مناطق قبایلی لشکر کشی کرد و از آن زمان تاکنون این کشتار ادامه یافته است. الان که دولت به مذاکرات روی آورده، عده ای می خواهند که در ظرف چند روز و هفته این معضل چند ساله حل شود در حالیکه این ناممکن است و در پشت این قضیه یک توطئه ی بزرگ وجود دارد که می خواهد ارتش ما با مردم خود بجنگند و ما ارتش خود را در مرزهای خود با افغانستان مستقر کردیم در حالیکه در سال ۱۹۴۷ میلادی قاید اعظم بانی پاکستان گفته بود که در خط مرزی دیوراند مردم پشتون ما زندگی می کنند و نیازی نیست ما ارتش خود را آنجا مستقر کنیم و تمام نظامیان را از آنجا باز خواند. الان توطئه اینست که ارتش ما با مردم خود در این مناطق بجنگد و در مرزهای شرقی کار برای دشمنان ما آسان شود.
دوم اینکه امریکا و شوروی که در افغانستان شکست خورده اند و الان قرار است امریکا افغانستان را ترک کند، قصد دارند پاکستان را در این باتلاق گرفتار کنند. امریکا در دوازده سال گذشته درحملات هوایی نیک محمد، حکیم الله محسود، بیت الله و ولی رحمان وغیره را کشت و الان که این حملات را متوقف کرده می خواهد بوسیله مزدوران خود در پاکستان به تروریسم دامن بزند و مذاکرات را بوسیله تروریستها در صفوف طالبان و سایر گروهها برهم بزند.
وی در مورد حادثه اخیر و نقش احتمالی امریکایی ها گفت، بله همینطور است و زمان این را ثابت خواهد کرد. دو سال پیش که سرهنگ امام و آقای خواجه به دعوت طالبان به مناطق آنها رفتند،گروه دوم آنها را در داخل طالبان ربود و گروه سوم آنها را کشت. به هر حال مزدوران زیادی در مناطق مرزی وجود دارد. شبکه جاسوسی که هند در سال ۲۰۰۴ یا پنج در افغانستان تشکیل داد که امریکا، انگلستان، المان و اسراییل نیز کمکش کردند، این شبکه در پاکستان و افغانستان تمرکز کرده است و عملیاتی که جندالله در مرزهای ایران انجام می دهد و افراد را می رباید این فتنه همان شبکه است و زمانی که این فتنه از افغانستان خارج شود مشکلات ما نیز حل خواهد شد.
به اعتقاد وی در میان طالبان کسانی هستند که امریکا آنها را خریده و به آنها پول می دهد تا جلوی کامیابی مذاکرات را بگیرد. اما این مذاکرات حتما انجام خواهد شد چون ما مجبوریم. از زمانی که عملیات ضد طالبان آغاز شده است حدودا” دو میلیون نفراز این مناطق آواره شده اند، آنها می خواهند به خانه های خود باز گردند، اینها خانه و کار خود را از دسته داده اند، این یک فشار است که بر دو طرف وجود دارد تا بجای جنگ به امنیت و صلح روی آورند.
نکته مهم دیگر اینست، همانگونه که کرزی می داند امسال نیروهای خارجی افغانستان را ترک می کنند و قرار است حکومت طالبان بر سر کار بیاید، در آنصورت راه فعالیت شبکه های جاسوسی هند و امریکا بسته خواهد شد یا جلوی فعالیت افرادی مانند فضل الله گرفته خواهد شد. اینها می خواهند قبل از این کارها با دولت پاکستان مذاکرات کند و امنیت برقرار شود.
وی همچنین در مورد آینده پاکستان نیز گفت : در این کشور گروههای مسلح زیادی وجود دارد که به بهانه اجرای اسلام نه تنها ملت را به گروگان گرفته است بلکه برای تروریسم ضد کشورهای همسایه نیز از خاک پاکستان استفاده می کند. تاکنون پنج بار ارتش در ایالت بلوچستان لشکر کشی کرده است ولی بعد از این لشکر کشی، نقشی را که باید دولت و انتظامیه محلی ایفا می کردند،به وظیفه خود دراین راستا عمل نکرده است و این خلایی است که متاسفانه دولتهای گذشته و امروز بودن آن را قبول ندارند. واقعیت اینست که در بلوچستان قدرت کنترل کننده ای وجود ندارد ولی من به یقین می توانم بگویم که اگر این دو کار انجام شود: اول اینکه مذاکرات با طالبان به نتیجه برسد و دوم اینکه امریکا از افغانستان برود این کارها باعث محفوظ بودن مرزهای ما خواهد شد و سرچشمه کمکهای عناصر تروریستی قطع خواهد شد .
من امیدوارم که تا آخر این سال فضای مثبتی در بلوچستان بوجود بیاید و با خروج نیروهای خارجی فشارهای موجود بر دولت پاکستان و ایران کاهش یابد و گروههای تروریستی تدریجا از بین بروند.
این کارشناس برجسته نظامی در زمینه نقش کشورهای عربی در این تحولات پاکستان افزود، کشورهای عربی در این بازی بزرگ نقش دارند. شما ببینید قبل از این مرکز نظامی امریکا در عربستان بود و الان در قطر است و تبعا این کشورها در تحولات منطقه تاثیر خواهند داشت ولی با توجه به اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در این اواخر برای اولین بار روابط امریکا و ایران روبه بهبودی است و در نتیجه در سیاستی که مرکزیت آن عربستان بود تغییر بوجود آمده است، عربستان و عربها ازاین تحول ناراحتند. به همین خاطر در پنج ماه اخیر روابط پاکستان و عربستان خیلی گرم شده است ما هم بخشی از این تحول هستیم. عربستان نمی خواهد که روابط امریکا با ایران بهتر شود و این را به نفع عربها نمی داند. در آینده تاثیرات این تحول بیشتر آشکار خواهد شد .
در سفر شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز ولی عهد عربستان به پاکستان ظاهرا درباره همکاری دفاعی و مبارزه با تروریسم معاهداتی انجام شد، وی در این موضوع نیز گفت : این سفر در راستای همان هدف است که من به آن اشاره کردم. اولین تاثیر منفی این سفرها معطل شده برنامه اجرای خط لوله گاز ایران به پاکستان است، یک سیاست آشکار در پشت این قضیه وجود دارد. عربستان در واقع از تحولات منطقه به نفع ایران رنج می برد و فشارهای عربستان بر پاکستان برای برخی از اقدامات بخاطر همین آزردگی است. در گذشته تمام تحولات منطقه از سوی امریکا با مشورت عربستان صورت می گرفت ولی در تحول جدید، این مساله فرق کرده و عربستان این تغییر را به نفع خود نمی داند.
وی در پایان درباره زمین های پاکستان که عرب ها انها را خریداری کرده اند نیز گفت: در پاکستان امارات عربی نیز زمینهای زیادی گرفته است. عربها اینجا محصولات متعددی کاشت می کنند و در کشور خود از آن استفاده می کنند، از جمله چغندر. عربستان هم با توجه به کمبود مواد غذایی خود این زمین را گرفته است تا محصولات کشاورزی آنرا به کشور خود بفرستد. ملاحظاتی که دولت پاکستان در این راستا دارد اینست که می خواهد این زمین را بطور رهن برای سی سال آینده به عربستان بدهد تا اگر دولتهای گذشته بخواهند بتوانند این معاهده را فسخ یا تمدید کنند درحالیکه عربستان بدنبال خریدن این زمین است. به هر حال عربستان می خواهد برای محصولات کشاروزی خود اینجا طرحهایی را اجرا کند.