اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پاکستان از یک سو روابط مهمی در ابعاد گوناگون با عربستان و امارات متحده دارد. از طرفی قراردادی ۱۵ ساله برای خرید گاز LNG از قطر دارد. افزون بر آن هرگونه موضع گیری علیه قطر خطر محروم شدن پاکستان از قراردادهای پرسود در آینده را نیز به همراه دارد.

راپور های خبری نشر شده در روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی پاکستان، نشان از نارضایتی امارات از مواضع سیاست خارجی پاکستان دارد. اماراتی ها درخواست شفاهی سفارت پاکستان در ابوظبی برای تنظیم مکالمه تلیفونی نخست وزیر پاکستان با نخست وزیر امارات را موکول به هماهنگی از طریق مجاری رسمی(یادداشت وزارت خارجه) نموده اند. راپور روزنامه پاکستانی دان حاکی از آن است که وزارت خارجه پاکستان مطابق نظر دولت امارات اقدام کرده و در روز چهارشنبه (۲۱ سرطان) درخواست کتبی خود برای انجام مکالمه تلیفونی بین نواز شریف و شیخ محمد بن راشد (نخست وزیر امارات) را تهیه نموده و روز بعد توسط مدیرکل خاورمیانه در اختیار سفیر امارات قرار داده است. لیکن به رغم درخواست کتبی وزارت خارجه پاکستان برای تنظیم مکالمه تلیفونی در اسرع وقت و زمان مناسب ؛ طرف اماراتی هنوز پاسخی به آن نداده است.

صرف نظر از انگیزه نواز شریف برای مکالمه، این موضوع بیانگر نارضایتی های روزافزون امارات از مواضع سیاست خارجی پاکستان نسبت به تحولات منطقه و مشخصا در رابطه با یمن و اخیرا قطر می باشد.

نارضایتی امارات از عدم مشارکت پاکستان در جنگ یمن:

وضعیت روابط سیاسی پاکستان با امارات پس از خودداری پاکستان از اشتراک در اقدام نظامی علیه یمن رو به سردی رفت. انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجی امارات در پیام تویتری پاکستان را متهم به بی وفایی و تنها گذاشتن دوستان عرب نمود و تهدید به تلافی کرد. مدتی بعد، امارات به گرمی از مودی نخست وزیر هند استقبال کرد و قراردادهای سیاسی،‌امنیتی و اقتصادی متعددی را با دشمن سنتی پاکستان امضا نمود. همچنین در تحولی دیگر رییس امارات من‌حیث میهمان ویژه در مراسم روز استقلال و رژه اردوی هند اشتراک نمود.

موضع گیری پاکستان در بحران قطر:

موضع میانه پاکستان در بحران بین عربستان و امارات با قطر، ضربه دیگری به روابط امارات و پاکستان وارد آورد. پاکستانی ها در این نزاع گرفتار وضعی شبیه به قضیه حمله به یمن شدند. آنها در این مورد نیز من حیث قضیه یمن در شرایطی نبودند که جانب یکی از طرف ها را بگیرند. پاکستان از یک سو روابط مهمی در ابعاد گوناگون با عربستان و امارات متحده دارد. از طرف قراردادی ۱۵ ساله برای خرید گاز LNG از قطر دارد. افزون بر آن هرگونه موضع گیری علیه قطر خطر محروم شدن پاکستان از قراردادهای پرسود در آینده را نیز به همراه دارد. به علاوه پاکستان از دو جانب دیگر در مورد قطر دچار محظور است.

از یک سو حمایت قطر از جریانات اخوانی در منطقه همسو با گرایشات یکی از تاثیرگذارترین جریانات سیاسی پاکستان یعنی جماعت اسلامی است. هر گونه موضع مخالف قطر در این بحران می توانست به تحریک جماعت اسلامی در پاکستان و سایر گروه های تابعه آن منجر گردد. از سوی دیگر با توجه به آنکه دولت ترکیه در این بحران جانب قطر را گرفته، موضع گیری ناخوشایند پاکستان علیه قطر می تواند روابط با آنکارا را می تواند متاثر سازد. این در حالی است که پاکستان با ترکیه روابط گسترده و تعین کننده نظامی در ضمینه های هوایی و بحری و زمینی دارد و هم اکنون پلان های نظامی مختلفی با همکاری ترکیه در حال ساخت می باشد.

موارد فوق گویای ضعف و آسیب پذیری شدید کشور بزرگی چون پاکستانِ دارای سلاح هسته ای است.