اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در پی رایزنی‌های اخیر دولت کابل و سفر هیئت سنای امریکا به افغانستان ، عضو مجلس نماینده گان امریکا اعلام کرد که بدلیل سیاست‌های دوگانه اسلام‌آباد و حمایت از تروریست‌ها باید این کشور در لست حامیان تروریزم قرار گیرد.

تد پو»نماینده ارشد جمهوریخواه مجلس نماینده گان امریکا در یادداشتی در واشینگتن تایمز نوشت: کشورهایی وجود دارند که عنوان می‌کنند دوست ما هستند و در حالی که ملیاردها دالر از امریکا کمک مالی دریافت می‌کنند از تروریست‌هایی حمایت می‌کنند که مشغول کشتن امریکایی‌ها هستند.

این نماینده تگزاس در مجلس نماینده گان امریکا با اشاره به کشورهای خوب، بد و زشت از پاکستان من‌حیث زشت‌ترین نام برد.

وی درباره تاریخچه روابط دوگانه پاکستان با امریکا در طی دوران جنگ سرد برای جلوگیری از پیشروی‌های شوروی سابق در جنوب آسیا توضیح داد.

این روابط در دهه 80 عیسوی و زمانی که سازمان اطلاعات اردوی پاکستان (ISI) و سازمان استخبارات مرکزی امریکا (CIA) با حمایت و کمک‌های مخفیانه از شبه‌نظامیان مخالف کمونیسم برای مقابله با شوروی به اوج خود رسید.

با این حال، پس از خروج شوروی از افغانستان، پاکستان به حمایت از شبه‌نظامیان در کشور ادامه داد. تا سال 1996 و پس از دریافت حمایت‌های گسترده از آی.اس.آی، طالبان قسمت‌های زیادی از افغانستان را تحت کنترول گرفت.

تد پو در ادامه یادداشت خود می‌نویسد که در این بهشت بود که القاعده حمله خود علیه امریکا را برنامه‌ریزی کرد و پاکستان نیز بلندپروازی‌های القاعده را نادیده نگرفت و با مشاوره سازمان استخبارات ارتش خود از این گروه حمایت کرد.

وی افزود: اگر پاکستان متحد واقعی امریکا بود پس از حمله القاعده به سفارت امریکا به مقامات واشینگتن برای کشتن بن لادن کمک می‌کرد و شاید حادثه 11 سِپتِمبر هیچوقت صورت نمی‌گرفت؛ اما با این حال اسلام‌آباد از تروریست‌ها حمایت کرد.

حامد کرزی رییس‌جمهور سابق کشورمان پیش از این در مصاحبه‌ای ضمن انتقاد از قرار دادن امریکا به خاطر اتخاذ موضع نرم در قبال اسلام‌آباد، اظهار کرد: با وجود حمایت پاکستان از تروریزم خاصتاً شبکه حقانی امریکا باز هم حامی این کشور است.

نماینده ارشد جمهوریخواه تصریح کرد: پس از حمله 11 سِپتِمبر و زمانی که امریکا حملات خود علیه بن لادن، القاعده و طالبان را آغاز کرد، پاکستان راه فراری را برای آنها ایجاد کرد. با وجود تعهدات پاکستان مبنی بر حمایت از امریکا، اسلام‌آباد درهای خود را بر روی بن لادن و چند هزار تروریستی باز کرد که از حملات نیروهای امریکایی گریخته بودند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پنتاگون استراتیژی جدید امریکا برای پیروزی در جنگ افغانستان را بررسی می‌کند.

بسیاری از مقامات امریکایی و کارشناسان سیاسی نیز اظهار کردند تا زمانی که پناهگاه‌های تروریست‌ها در خاک پاکستان قرار دارد، امریکا موفق به پیروزی در جنگ افغانستان نخواهد شد.

وینسنت استوارت رییس سازمان استخبارات دفاعی امریکا نیز چندی پیش در کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا اظهار کرده بود: اسلام‌آباد از تروریست‌ها میزبانی می‌کند و آنها را من‌حیث اهرم فشاری علیه حکومت افغانستان مورد استفاده قرار می‌دهد.

زمانی که امریکا در نهایت محل استقرار بن لادن در ایبت‌آباد در ایالت خیبرپختونخوا را شناسایی کردند، بسیار مشخص بود که پاکستان از دیرباز امریکا را به بازی گرفته است. مقامات پاکستانی حدود 10 سال حضور بن لادن در پاکستان را تکذیب می‌کردند، در حالی که این سرکرده القاعده در آنجا به راحتی زنده گی می‌کرد و مشغول هدایت شبکه تروریستی خود بود.

با وجود حمایت پاکستان از تروریزم، امریکا همچنان سالانه ملیون‌ها دالر در قالب کمک به پاکستان می‌پردازد.

وی در انتهای یادداشت خود نیز دلیل پلان‌های ارایه‌شده خود به مجلس نماینده گان امریکا برای تحت فشار قرار دادن پاکستان را رفتار بد این کشور عنوان می‌کند.

گروه بین‌المللی بحران نیز پیش از این در راپوری نوشته بود که امریکا باید کمک‌های نظامی خود به پاکستان را مشروط بر قطع حمایت از شورشیان در افغانستان کند.