اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته نویسنده فرانسوی اشخاصی در پاریس برای حضور در افغانستان آموزش دیده اند و با گروه طالبان همکاری کردند.

«ژان کریستوف نوتین» نویسنده فرانسوی در کتاب «جنگ مخفی فرانسه در افغانستان» به بررسی نفوذ و رخنه سرویس استخبارات جاسوسی فرانسه در افغانستان و کمک فرانسه به گروه های تروریستی در افغانستان پرداخته است.

کریستوف نوتین در کتاب خود ضمن افشای برخی از اسرار جاسوسی فرانسه در افغانستان، آورده است: آغاز جهش در عملکرد جاسوسی فرانسه در افغانستان در سال 1995 بود. پس از اقدام تروریستی در متروی پاریس که باعث کشته شدن هشت نفر شده بود، فرانسه اشخاصی را وارد گروه‌ها شبکه‌های تروریستی کرد و همچنین تعدادی از اعضای آنان را نیز در پاریس آموزش داد.

در سال‌های 1980 و پس از آن بین سال‌های 1995 و 2001 ضمن فرستادن یک تعداد راکت های ضد تانک “میلان” با برد دو کیلومتر، برای برخی گروه‌ها، همچنین توانست به خوبی در داخل گروه طالبان رخنه کند.

نویسنده این کتاب که در گذشته چندین کتاب در مورد جنگ جهانی دوم هم نوشته بود.

او معتقد است که در حدود دو سال با 250 نفر از شخصیت‌های سیاسی، مامورین عالی رتبه، نظامیان و حدود 50 نفر از مسؤولان سابق سرویس‌های جاسوسی فرانسه گفت‌وگو کرده است.

سازمان امنیت ملی فرانسه طی سال‌های متمادی با برخی اقوام افغانستان ارتباط برقرار کرده است و آگاهی کاملی از افغانستان دارد.

در مجموع این نویسنده مشهور فرانسوی که کتاب‌های متعددی در زمینه جنگ دارد، در این کتاب به صورت کلی و جزئی به اثبات نفوذ سازمان های جاسوسی فرانسه در کشور افغانستان و فعالیت‌های گسترده این سازمان می‌پردازد.

موضوع : اخبار