اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برای رسیدن به ثبات و امنیت، پارلمان باید از خود شروع کند. از قوانینی که به دلایل گوناگون از تصویب باز مانده اند. از رای هایی که وزرا را به چوکی وزارت رسانده است و از رای هایی که شماری زیادی از افراد زبده و ورزیده را از رسیدن به وزارت مانع شد.

 

ناامنی در افغانستان موضوعی قدیمی است که هیچ کدام از دولت ها نتوانسته اند بدان پاسخ مناسبی بدهند. دولت وحدت ملی، اما با آغاز به کارش با چالش های جدیتر امنیتی مواجه شده است. این چالش ها برای اولین بار به سقوط کندز و چندین ولسوالی در مناطق مختلف کشور انجامید و در حال حاضر نیز ولایت های زیادی از ناامنی رنج می برند و ولسوالی های مختلفی نیز در خطر سقوط قرار دارند. طرح موضوع ناامنی در شورای ملی یک موضوع کاملا تکراری است، استجواب ها از مقامات امنیتی و همین گونه سئوال ها و جواب هایی که به سئوالات داده می شود نیز همه تکراری هستند. هیچ چیز نو و تازه ای در این پروسه استجواب و استیضاح دیده و حتا هیچ سئوال نو و تازه ای در جلسه های استجواب و استیضاح از زبان وکلا شنیده نمی شود.

 

با همه اینها، استجواب و استیضاح به عنوان یک امر مقبول و پرطرفدار در پارلمان کاربرد دارد و هر از گاهی، وزیری به استجواب و استیضاح کشیده می شود و نمایندگان سئوالهایی طرح می کنند و جواب می گیرند و در اکثر مواقع نیز به قناعت نمی رسند و کار به جاهای باریک و رای گیری و رای دهی می کشد. ولی این دور و تسلسل راه به جایی نمی برد، ناامنی رو به گسترش است و فقر و بیکاری و فساد اداری و … روز به روز بیشتر می شوند.

 

پارلمان وظیفه دارد که بر کارکرد قوه مجریه نظارت داشته باشد. اصولا اگر وظیفه نظارت بر عملکرد دولت را از پارلمان بگیرند، چیز زیادی برای پارلمان در کشور باقی نمی ماند. به نتیجه نرسیدن استجواب ها و استیضاح های پارلمان می بایست نقص و کاستی جدی ای داشته باشد که راهگشا نیست و بر حجم و میزان کاستی ها و کمی ها افزوده می شود.

 

در اولین گام فضایی که بر مجلس حاکم است، دوستانه و اصلاح گرایانه نیست. عده ای از نمایندگان سئوال دارند، اما سئوالهایی تکراری، سئوال هایی شخصی، سئوالهای غیر ضروری، سئوال هایی سطحی، سئوال هایی که بارها پرسیده شده و بارها نیز جواب داده شده است ولی نه سئوال کننده جدی بوده و نه جواب دهنده از روی تحقیق و بررسی جواب صد در صد مطابق با واقع داده است. وگرنه می بایست تغییری در وضعیت امنیتی کشور به وجود می آمد. امکان ندارد که همه به وظایف شان عمل کنند ولی وضعیت به صورت عجیب و غریب و بدون دلیل، به سوی بدتر شدن پیش برود.

 

قوه مقننه بخشی از معادله پیچیده امنیت و ثبات در افغانستان است. نمایندگان بخش عمده نظامی هستند که بر افغانستان حاکم است. آنچه در ادارات و دولت افغانستان حاکم است نیز زاییده، طرز تفکر، عملکرد و اندیشه همین نمایندگان هستند.

برای رسیدن به ثبات و امنیت، پارلمان باید از خود شروع کند. از قوانینی که به دلایل گوناگون از تصویب باز مانده اند. از رای هایی که وزرا را به چوکی وزارت رسانده است و از رای هایی که شماری زیادی از افراد زبده و ورزیده را از رسیدن به وزارت مانع شد. وکلای پارلمان نیز باید برای مردم پاسخ دهند که میزان و ملاک استجواب ها و استیضاح های به صورت روشن چیست. اگر به دنبال علل و عوامل ناکامی های امنیتی باشیم، باید به بسیاری مسایل از جمله عملکرد خود پارلمان نیز بپردازیم و پارلمان باید صادقانه بگوید که در بسیاری از قضایا چه نقشی را ایفا کرده است.

 

پارلمان و دولت باید فراتر از ظواهر قوانین عمل کنند و باید به روح قوانین و نتایجی که قوانین در نظر دارند نزدیک باشند. هدف از نظارت، به استجواب و استیضاح کشیدن وزرا، سوال و جواب ها، رای اعتماد، و… همه ساختن جامعه سالم، مقید به حفظ منافع مردم، بدور از فساد و … است.

موضوع : اخبار