اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

وکلای مدافعی مغربی، حکام آل سعود را مسوول فاجعه دردناک منا در مراسم حج امسال دانستند.

 

به گزارش شبکه ماهواره ای العالم، “عبداللطیف قنجع” از وکلای مدافع شهر تطوان در شمال مغرب فاجعه منا را ناشی از اهمال کاری سعودی ها و بی توجهی دولت برگزار کننده مراسم حج به محافظت از جان حجاج دانست.

 

این وکیل مدافع مغربی با تاکید بر نبود امکانات لازم و آماده نبودن سعودی ها برای میزبانی از حجاج، مداخله سازمان ملل برای روشن شدن حقیقت را خواستار شد.

 

“حمید کرین”، وکیل مدافع مغربی در شهر قنیطره درغرب این کشور نیز بی تدبیری و اهمال کاری مسوولان سعودی در تامین امنیت حجاج را عامل جان باختن حجاج در موسم حج امسال دانست.

 

“محمد صادقو”، از وکلای مدافع شهر رباط ، پایتخت مغرب از دستگاه قضایی مغرب خواست با توجه به تعداد زیاد قربانیان فاجعه منا از لحاظ قضایی به وضعیت حجاج مغربی رسیدگی کند.

 

“خالد رکیز”، یکی دیگر از وکلای مدافع مغربی نیز درمصاحبه با شبکه العالم با اشاره به اینکه نباید فاجعه منا را با به کار بردن اصطلاح “قضا و قدر”توجیه کرد، خواستار شناسایی و محاکمه عاملان اصلی این فاجعه شد.

 

این وکیل مدافع مغربی عربستان سعودی را مسوول اصلی بروز فاجعه منا دانست وخاطرنشان کرد این حادثه باید براساس قانون بررسی شود.

 

“عبد النبی خلاف”، از فعالان مدافع حقوق بشر از شهر القنیطره در غرب مغرب نیز اقدام نیروهای امنیتی سعودی در مسدود کردن یکی از راه های اصلی منتهی به محل رمی جمرات و انتقال حجاج به مسیری دیگر را عامل برخورد گروه های حجاج با یکدیگر و بروز فاجعه درمنا دانست.

 

این فعال حقوق بشر مغربی ، فاجعه منا را لکه ننگی بر پیشانی آل سعود دانست و گفت که اطلاع از سرنوشت همه حجاج مفقود شده، حق انسانی خانواده های آنان است.

 

یک وکیل مدافع مغربی دیگر در شهر القنیطره به نام “احمد اولاد الصغیر” نیز استفاده مقامات سعودی از لفظ مفقود شده درباره حجاج ناپدید شده در فاجعه منا را بی معنا دانست.

 

این وکیل مغربی اظهار کرد ارایه فهرستی از اسامی حجاج به عنوان افراد ناپدید شده و ابراز بی اطلاعی درباره سرنوشت آنان ، غیر منطقی است و باید تحقیقات جامع برای روشن شدن واقعیت فاجعه منا صورت گیرد.

موضوع : اخبار