اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حکومت مرکز به حدی ناتوان و مدیریتش ضعیف گردیده است که امروزه ولسوالان اش دست به جمع آوری عشر و یا پول به بهانه های مختلف از مردم محل می زنند.

 

از زمان دور اول انتخابات ریاست جمهوری بدین سو ولسوال جغتوی ولایت غزنی داود خان با همدستی تعدادی از محاسن سفیدان آن ولسوالی از مردم محل و حتا آنان که باشنده اصلی آن ولسوالی می باشند و حالا در سایر شهرها زندگی دارند خانه به خانه مبالغ را به بهانه ذکات و یا هم کمک به ساختن ساختمان آن ولسوال دست به جمع آوری پول کرده اند.

 

پول که تاکنون جمع آوری شده است می توان گفت مبلغ هنگفت می باشد که بالاتر از ساختن یک تعمیر می باشد. اما آنچه را که مردم محل وا نمود می کنند بیشتر این پول ها در جیب ولسوال و محاسن سفیدان و نمایندگان قریجات که اکثریت شان از این راه امرار معیشت می کنند قرار گرفته است.

 

حواله نمودن هیزم:

جمع آوری هیزم از قریه جات به اساس جبر و فشار هر خانواده باید یک (بار بوته) که اصطلاح همان جاه می باشد برای ولسوالی بیاورد در غیر آنصورت جریمه نقدی می گردد.

 

تقسیم نمودن کمک سازمان غذای جهان:

مقدار گندم و سایر مواد غذایی که برای باشندگان آن ولسوالی از سوی undp یا سازمان غذای جهان صورت گرفته بود در ابتدا میان نمایندگان قریه جات و شخص ولسوال و مسوول این کمک ها تقسیم و هرکدام سهم شان را تصاحب بعد متباقی آنرا به مردم محل که در هر فامیل دو کیلو (یک چارک) توزیع گردیده است.

 

زدن معاشات پرسونل نظامی آن توسط قومندان امنیه و ولسوال این ولسوالی:

این ولسوالی در حدود 94 نفر پرسونل نظامی از مرکز معاش دارند اما تمامی پرسونل نظامی حاضر 23 نفر می باشد پس باقی افراد چطوری معاش می گیرند و چرا کنترول وجود ندارد؟

 

این چند نکته مشت نمونه خروار بود که از بی کفایتی ولسوال و فساد مالی آن حکایت دارد، اما موارد بیشتر و تکان دهنده تر نیز وجود دارد که در صورت لزوم به آن پرداخته خواهد شد.

 

حالا چند سوال از حکومت مرکزی و محلی:

آیا حکومت مرکزی از ساختن تعمیر و انتقال آن از مکان سابقش اطلاع دارد؟

 

آیا ساختن تعمیر ولسوالی برعهده مردم می باشد اگر می باشد درست، اگر نی! پس چرا باشندگان این ولسوالی که اکثر مردم فقیر و ناتوان می باشند از جیب شان پول پرداخت کنند؟

 

آیا مواد سوخت ولسوالی ها را حکومت نمی پردازد اگر می پردازد پس چرا مردم این ولسوالی هیزم به جبر بیاورند و مواد سوختی را که حکومت می دهد کجا می شود؟

 

چند سوال از مردم:

بزرگواران جغتو تا کجا و چه وقت باید در تاریکی و زیر بار استبداد چند فرد خورد و خمیر می شوید؟

برادران تمامی راه ها بر روی تان بسته شده در زمان حکومت احزاب به اصطلاح اسلامی هر چه کردند انجام دادید در زمان رژیم طالبان همچنان کردید اما حالا دیگر استبداد و جبر وجود ندارد چرا سکوت چرا به این دزدان باز هم بلی می گوید؟

برادران فریب نخورید آنان که پیش قراولان شماها هستند کسان هستند که در گرفتن دهن جوال شریک هستند!

پس بیاید برای یکبار جواب رد و نه گفتن را تجربه کنید و صدای مان را به گوش های کر و چشمان کور دولت مردان مرکزی برسانیم!

 

خسرو محمدی

موضوع : اخبار