اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حکایت از این قرار است که چند روز پیش، دختری از هموطنان ایماق با پسری از هموطنان هزاره‌ که به یکدیگر علاقمند بودند و پس از اینکه احتمال توافق والدین دختر با ازدواج‌شان را ناممکن دیده‌اند، با همدیگر از خانه فرار می‌کنند.

 

همانطور که انتظار می‌رفت، غیرت افغانی و ناموسی هموطنان قبیله بای‌بوغه ایماق به جوش آمده و برای اعمال فشار به مردم ولسوالی لعل و سرجنگل که پسر متعلق به آن ولسوالی است، جادۀ لعل- فیروزکوه- هرات را به صورت کامل به روی عبور و مرور بسته‌ و تقاضا دارند تا مردم لعل دختر و پسر را جهت مجازات شرعی و سنگسار به آنها تحویل دهند.

 

در حالیکه تلاش‌های دو روز پیش یک هیأت صلح برای مذاکره و بازگشایی راه‌ها با وطنداران بای‌بوغه بی نتیجه بوده است، علاوه مشکلات زمینگیر شدن مسافران در دو سوی نقطه مسدود شده، مردم لعل بسیار نگران فرستادن دختران و پسران‌شان برای امتحان کانکور در مرکز ولایت هستند.

 

قرار است فردا هیات برگزاری امتحانات کانکور به ولایت غور سفر کند و طبق گفته‌های غیر رسمی، وطنداران ایماق تهدید کرده‌اند که به تلافی فرار آن دختر، به دختران و پسران هزاره اجازه نمی دهند برای امتحان کانکور به مرکز ولایت بروند. اکنون مردم لعل بسیار نگران فرستادن فرزندان شان برای امتحان کانکور هستند.

 

قابل یادآوری است که والی ولایت غور، سیما جوینده، و قوماندان امینه ولایت، غلام مصطفی محسنی، هر دو از چندی پیش به این سو در کابل به سر می‌برند.

تا کنون چهار وکیل مردم ولسوالی لعل در پارلمان نیز در این زمینه هیچ واکنش و تحرکی از خود نشان نداده‌اند.

موضوع : اخبار