اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شامگاه جمعه، شب بسیار دشواری برای «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه بود.

بدبینترین هوادار وی نیز وقوع کودتای نظامی را پیش‌بینی نمی‌کرد. چند ساعت از این کودتا در تب و تاب گذشت و تصویر رییس جمهور ترکیه و دولت او همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار داشت. چند ساعت بعد مشخص شد که «یک گروه کوچک» دست به شورش زده تا نشان دهد که تلاش برای کودتا جدی است؛ هر چند که همان ساعات اولیه این کودتا ناکام شد.

روزنامه «الاخبار» لبنان با این مقدمه به بررسی کودتای جمعه شب نیروهای نظامی در ترکیه پرداخت و نوشت، پس از اینکه کودتا خنثی شد، معلوم شد که اردوغان نسلی از افسران وفادار را تربیت کرده است. هر چند که وی معتقد است همه برگه‌های بازی را در اختیار دارد. ثمره کار آتاتورک در انتحاری هایی جلوه گر شد که قصد داشتند ترکیه را به دوران نظامی گری برگردانند ولی آخرین حرف را حاکم واحد در این کشور می‌زند.

در سال 2014 برای جنرال «کنعان اورین» قومندان کودتای 1980 و «تحسین شاهین کایا» قومندان اسبق نیروهای هوایی ترکیه حکم حبس ابد صادر شد.

اردوغان بازخواست همه نظامیان وابسته به آتاتورک را فراموش نکرد و به محاکمه‌ها ادامه داد و به گفته طرفدارانش اردوی ملی را از مخالفان خود پاک کرد و در درستیزوالی اردوی ترکیه افراد نزدیک به خود را گماشت.

پس از آن بود که ترکیه مراحل حساسی را پشت سر گذاشت ولی انتظار می‌رفت که در خلال آن اردوی  ملی مداخله کند. پس از آن اخبار موثقی نشر شد که در آن از دیدارهای محرمانه رهبران حزب کاگران کردستان (پ.ک.ک) و رهبران ترکیه حکایت داشت. ولی مشخص شد که دست و پای اردوی ملی در برابر سلطان بسته است و فقط تحت فرمان اوست. هر وقت که سلطان می‌خواست این حزب را هدف قرار می‌داد، در عراق مداخله و در سوریه فعالیت می‌کرد.

آنچه جمعه شب، رخ داد از زمانی که حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) قدرت را به دست گرفته و اردوغان سلطه خود را بر آن تثبیت کرده خارج از روند عادی در ترکیه بود. رخدادهای ترکیه نشان داد که باطن اصلی نهادهای نظامی این کشور همچنان با گروه حاکم دشمن است و ظاهرا قادر است کودتای هدفمند و سازمان یافته‌ای را ترتیب دهد که کشور را فلج کند.

هر کسی که اعتقادات کمال آتاتروک را درباره سکولاریسم و قدرت اردوی ملی این کشور در همه بخشهای زنده گی سیاسی ترکیه دارد حاضر و آماده است تا وارد هر ماجراجویی نظامی شود که احتمال دارد عاقبت همه کسانی که در این مسئله اشتراک کرده اند به اعدام ختم شود.

این رخداد یادآور کودهای سابق (1960- 1980 – 1971 – 1997) است که برخی از آنها نرم بودند، ولی در برخی از کودتاها، افراد کودتاچی همگی به دار آویخته شدند و کشور روند تازه‌ای در پیش گرفت.

کنترول تدریجی میدان هوایی، تلویزیون و پارلمان نشان می‌دهد که گروه معینی از اردو نقش خود را در کودتا ایفا می‌کند، و به صورت موقت توانستند جنبش قومندانی نظامی را خصوصا پس از بازداشت «خلوصی آکار» رییس درستیزوالی فلج کنند.

تصویر ترکیه آنقدر مبهم بود که امریکا در ساعتهای نخست هیچ موضعی نگرفت و اعلام کرد که به سختی می‌توان تعین کرد که چه کسی پیروز خواهد شد. این ابهام زمانی افزایش یافت که اردوغان اعلام کرد که کودتاچیان وابسته به فتح‌الله گولن هستند؛ شخصی که در واشنگتن زنده گی می‌کند و اردوغان طی سالهای گذشته تلاش کرد که نفوذ وی در اردو، پولیس، ستره محکمه و سیاست از بین ببرد.

به هر حال کودتاچیان نتوانستند هیچ مسئول سیاسی در دولت یا پارلمان را بازداشت کنند. بیشتر آنان در تلویزیون از این اتفاق ابراز شگفتی کردند. غیاب اردوغان نیز زیاد طول نکشید. وی در حالی در تلویزیون با مردم سخن می‌گفت که صورتش میلرزید ولی با همان اطمینان همیشگی تأکید کرد که به آنکارا بازخواهد گشت و افراد شورشی را بازخواست می‌کند. اما زمانی که ارگ سفید از دولت منتخب اعلام حمایت کرد مشخص شد که همه چیز به پایان رسیده است.

از سوی دیگر، مشخص شد که اردوغان طی سالهای حکومتش در داخل نیروهای مسلح، نسلی از افسران مطیع را تریبت کرده است که جمعه شب برای کنترول کودتاچیان بر آنها تکیه کرد.

به هر حال، ترکیه وارد معرکه تازه‌ای شده است که ممکن است در مقایسه با سایر دوسیه‌ها نتواند از آن سربلند خارج شود. هر چند که این کشور تغییرات خود را در سیاستهای منطقوی آغاز کرده بود. ولی این بار، داخل این کشور به لرزه درآمده است.

موضوع : اخبار