اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

وضعیت حجاب زنان در کشورهای اسلامی همیشه یکی از مسایلی بوده که دشمنان آن را مورد هدف قرار دادند تا از آن طریق اوضاع مناطق تحت سلطه خود را تحت کنترل بگیرند.

 

لذا در این مطالب نگاهی داریم به اهمیت حجاب در اسلام و توطئه غربیها در این زمینه در افغانستان:

 

رکن، اساس و پايه‌اي که بانوان مسلمان در جهان به آن ممتاز هستند و کرامت و شرافتي که به آن افتخار مي‌نمايند، رکن قويم و اصيل حجاب است؛ همان اصلي كه دشمنان اسلام به اهميت آن تا آنجا پي‌برده‌اند كه يکي از نخست‌وزيران اسبق انگلستان در نطقي به صراحت مي‌گويد: “مادامي که کعبه، قرآن و حجاب در جوامع اسلامي باشد، ما نمي‌توانيم سيادت و آقايي خود را داشته باشيم. بايد قرآن را بسوزانيم، کعبه را از بين ببريم (که وهابيت براي رسيدن به همين هدف در عربستان مستقر شد) و عفّت و حجاب را از بانوان مسلمان بگيريم”.

 

از همين رو امان ‌الله خان را در افغانستان آوردند که مردم افغانستان مجالي براي پياده‌کردن نقشه‌هاي استعماري به وي ندادند. کمال آتاتورک در ترکيه روي کار آمد که منجر به حکومتي سکولار شد و در ايران نيز رضاخان را علم کردند تا ريشه دين را از جوامع اسلامي بخشکاند.

 

اما پس از يک‌صد و پنجاه سال، تلاش سياست‌هاي استعماري در حجاب‌زدايي ناکام ماند و با اين‌که در کشورهايي مثل ترکيه، افغانستان و ايران، عوامل مزدور و بي‌سواد و فاقد غيرت، مثل رضاخان و مصطفي کمال و امان ‌الله ‌خان را برانگيختند و به قوه قهر و کشتار و حبس و زور و ارتکاب جنايات بسيار، به ميدان جنگ با حجاب اسلام آمدند، در برابر استقامت مسلمانان شکست خوردند و خودشان از صفحه‌هاي ظلم و جنايت به آن جهان شتافتند.

 

قوّت ايمان مسلمانان و التزام آنها به سنن اسلامي و حجاب، در کمال استحکام متجلي گرديد. در افغانستان که از روز اول امان ‌الله خان را خلع نمودند. در ایران به واسطه انقلاب اسلامی حجاب و عفاف در جايگاه رفيع خود قرار گرفت. در کشور ترکيه، بازگشت به حجاب، روز به روز بيشتر و مقامات عالي اين کشور در اعاده اين هويت پيشقدم مي‌باشند. الحمدلله شجره طيبه حجاب در شرايط فعلي و بيداري اسلامي هر روز شاداب‌تر مي‌شود.

 

هرچند دشمنان اسلام، دست از معارضه با آن بر نمي‌دارند و با زنان محجبه مسلمان در داخل کشورهاي خود جنگ دارند و با جعل قوانين ضد انساني، و حتي جريمه و ممنوعيت‌هايي، فضا را بر مسلمانان تنگ مي‌کنند، امّا با مقاومت و استقامت و اعتراضات قانوني آنها مواجه مي‌شوند.

 

با اين همه، مساله حجاب در ميان چالش‌هاي سياسي و سياست اسلام‌زدايي استکباري حفظ شده است و مسلمانان حتي در کشورهاي مسيحي از بعض کشورهاي اسلامي بيشتر متعهدند که روي‌پوش مناسب داشته باشند که جا دارد در همین جا از بانوان فاضل و شجاعی که در ميان سياست‌های کشورهاي غربي، شخصيت اسلامي خود را با حجاب کامل حفظ می کنند، تحسین نثار کنیم.

 

اما سزاوار نيست و دور از انتظار است که بانوي مسلمان، در غرب و قلب اروپا بر حفظ حجاب اسلامي آن‌گونه در برابر فشارهاي دولت‌هاي آنها مقاومت کند، ولى در کشور اسلامي عزيز ما افغانستان، ترک حجاب رايج شود و بعضي از خواهران بدون پوشش مناسب باشند! آنجا ايستادگي و قدرت ايمان و شجاعت و خودباوري باشد و اينجا گرايش به قهقرا و ترک سنّت‌ها و شعارهاي مقدس اسلام ـ العياذ بالله ـ رايج شود!

 

وضعي که متاسفانه فعلاً متعارف شده ـ که بانوان بر ناخوشايندبودن کشف وجه توجه ندارند و با مردان بيگانه به طور مستمر، مثل مرد با مرد، يا زن با زن معاشرت و همکاري دارند و آن را عادت و رسم قرار داده‌اند و در معابر و خيابان‌ها و مجالس ظاهر مي‌شوند ـ با مجموع تعاليم اسلامي ‌و جهاتي که اسلام در آن، حفظ کرامت والاي زن را در نظر گرفته، منطبق نمي‌شود.

 

هر نوع و هر وضعي که با آن دل‌ مردان و زنان پاکتر بماند، آن مطلوب است. امروز هم، هر چه لباس با شرم و حيا بيشتر رعايت شود، لباس اسلامي‌تر است. البته غرض ما اعلام حرمت برخی از لباس‌ها مثل مانتو و کت دامن که متداول شده، نيست؛ چون به هر حال آن را ساتر عورت و پوشش بشره مي‌دانند؛ ولي با حياي اسلامي همسو نيست و بعض صور آن تا حد حرام هم مي‌رسد.

 

هر مسلمانی باید استقلال و شخصيّت اسلامي خود را در لباس پوشیدن ظاهر نماید و حتي در بعض مراسم و اعطاي امتيازات و جوايز از بيگانگان تقلید ننماید. ولی با هزار تاسف پوشش‌هاي فعلي که روز به روز در جامعه مسلمانان بر اثر تقليد از بيگانگان، رايج و هويّت اسلامي ما را خدشه‌دار مي‌نمايد و پوشش‌هايي که وضع اندام را در معرض ديد ديگران قرار مي‌دهد، لباس حيا نيست و مسلمان با حيا، در پوشيدن آن شرم مي‌کند.

 

البته فرهنگ‌هاي غربي ـ که حتي روابط نامشروع زن و مرد را عيب نمي‌گيرند يا مهم نمي‌شمارند و شنايع ديگری مثل همجنس بازی را مجاز و قانوني کرده‌اند ـ بسياري از سنن و اخلاقيات زن مسلمان را در حفظ عفّت و شرف خود، خلاف آزادي او مي‌دانند؛ امّا زن مسلمان و تعليمات اسلامي، ‌آن فرهنگ را محکوم و مبتذل و دون شان زن و انسان مي‌دانند. شخصيت زن مسلمان را نمي‌توان با اين نگرش‌هاي حيواني زير سوال برد.

 

با این توضیحات خطاب به همه زنان و بانوان مسلمان کشور اسلامی افغانستان عزیز می گوییم: خواهران عزیز از سیاست شوم غرب به ویژه آمریکا و انگلیس براي تغيير هويت اسلامي ‌بانوان و در نتيجه تغيير هويت اسلامي‌ کل جامعه، آگاه باشید و با تعهد خود به سنن اسلامي، ‌بيش از پيش در برابر تبلیغات سوء دشمن استقامت نموده و پایه های دینی جامعه را استحکام بخشید.

 

به هر حال امیدواریم دولت جدید که بانوی اولش یک بانوی مسیحی محجبه است، به این اصل اسلامی توجه ویژه ای داشته باشد تا شبهات موجوده درباره برخی مسایل، حل و فصل گردد.

موضوع : اخبار