اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پیشنهاد تداوم حضور سربازان امریکایی تبار و هم قطاران شان در خاک افغانستان و تاکید موکد و اراده مصمم درعدم تغییر کامل و قطعی مسوولیت نظامی به نیروهای امنیت ملی برگ برنده ای بود که وزارت دفاع امریکا را به اشتن کارتر ارزانی داشت.

 

وزیر دفاع جدید امریکا درحالی تنها سه روز پس از تکیه زدن بر مسند وزارت در پنتاگون عزم کابل را کرد که این نخستین سفر رسمی وی در این سمت محسوب می گردد؛ آغاز دوره کاری وی دیدار از ارگ ریاست جمهوری کابل و به منظور رسیدگی به وضعیت سربازان یانکی بود.

 

تمدید مهلت جنگ ناتو با طالبان تحت فرمان و تروریستان خیالی در قلب اسیا از اصلی ترین برنامه های ارایه شده کارتر بعنوان نامزد وزارت دفاع امریکا برای احراز این پست بود که اینک با سفر غیر منتظره وی به کابل و دیدار با مقامات ناتو و حکومت وحدت ملی رنگ حقیقت به خود گرفت.

 

حکایت حضور زودهنگام کارتر در مقر ارگ ریاست جمهوری حکایت وزیر دفاعی است که سرزده مهمان وزارت بی دفاع شده است؛ بدین معنا که نه وزارت دفاع افغانستان وزنه ای معادل وزارت دفاع امریکا در کشور دارد و نه وزیری در این وزارتخانه متروکه به چشم می خورد.

 

از چاک هیگل تا اشتن کارتر در افغانستان با کمی انحناهای از پیش تعیین شده کاستی یا فزونی در روند سیاست خارجی کاخ سفید در قلب منطقه صورت نگرفته و نخواهد گرفت درصورتی که وزرای دفاع افغانستان از بسم الله محمدی تا عبدالرحیم وردک هریک بر طبلی کوبیده اند.

 

دیکتاتور مآبی و سلطه گری اشرف غنی در عرصه سیاست داخلی و به تبع آن سیاست خارجی که به وضوح بیانگر عدم اعتماد او به کابینه نصفه و نیمه فرمایشی است شرایط را به گونه ای رقم زده است که وزارتخانه ها کاملا فرمالیته و منفعل گردیده اند به همین منوال…

 

به همین منوال اشتن کارتر منتظر معرفی نامزد جدید وزارت دفاع افغانستان نمانده است تا با همتای خود در خصوص مسایل امنیت ملی و موضع دفاعی ناتو در منطقه گفتگو نمایند. این رویه در دراز مدت به فساد اداری و سستی بیش از پیش وزارتخانه های کلیدی می انجامد.