اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

باشندگان هرات که تجربه تلخ دوران بی قانونی و وحشت طالبان را سپری کردند این بار ازمردان قانون این ولایت ناامید شده اند…

هرات؛ شهری که از دیرباز به مهد فرهنگ و هنر معروف بوده و به خود بزرگترین عارفان و هنرمندان را جذب می کرد، اکنون مکانی برای اوباشگری افرادی فراتر از قانون شده است که با وحشت آفرینی، یک ولایت را فلج می کند.

 

این در حالی است که شهر هرات مقر یک قول اردوی نظامی و پس از کابل بیشترین تعداد نیروی امنیتی را دارا است که در برابر تعدادی مسلح غیرمسوول تسلیم شده و مردم را در هراس و وحشت رها کردند.

 

هراس مردم هرات نه از افراد علیزایی و طالب بلکه از نظامیان و امنیه ای است که ادعای دفاع از مردم و ولایت هرات را دارند، همان نظامیانی که سوگند خوردند برای دفاع از جان و مال مردم.

اما آنچه افرادی چون کامران علیزایی از فهم آن عاجز هستند، به سرآمدن دوران زور و طالبانی است، زیرا دیگر هرات و افغانستان آن کشور بی قانون و سرای هر … نیست که مردم را به زور اسلحه در خانه های شان زندانی کنند و خود به زورگویی بپردازند.

 

علیزایی فردی بانفوذ و قدرتمند در هرات می باشد و با توهم همین دنیای کوچکی که برای خود ساخته است با لشکری از افراد مسلح به دادگاه رفته و فردی متهم و به تعیبر خود “بیگناه را نجات” می دهد و سپس با قُلدوری در برابر رای دادگاه با استفاده از همان تفنگداران به شهر ریخته و حکومت نظامی به راه می اندازد، زیرا به دو سال و شش ماه حبس به دلیل سوء استفاده از صلاحیت های خود متهم شده است.

 

به طور قطع وی به ضعف والی و بی کفایتی مسوولان امنیتی هرات واقف است و بر همین اساس، دومین شهر پرجمعیت و قطب اقتصادی افغانستان را فلج می کند تا با وحشت آفرینی قدرت نمایی کند.

 

افراد مسلحی که خود را طرفداران رییس شورای ولایتی هرات عنوان کردند، با جنگ افزارهای سبک و نیمه سنگین حداقل سه جاده عمده ی شهر هرات را بستند و فضایی از ترس و وحشت را در شهر ایجاد کردند.

 

حال، این تعداد (قاچاقبر) در مرزها وجود دارد که به راحتی جذب نیروهای علیزایی می شوند و از سوی دیگر سلاح های نیمه سنگین نظامی از کجا تامین شده است؟

 

نکته قابل تامل، ضعف دستگاه پولیس هرات است که چنین ناتوان در برابر بی قانونی افراد مسلح عمل کرده اند، اگر توان برقراری امنیت چنین شهر مهمی را ندارند، چرا از قول اردوی مجهز هرات کمک نخواسته اند؟

 

چشم پوشی های حکومت در برابر مقام های قدرتمند و بانفود زمینه را برای هر بی قانونی فراهم کرده است و علیزایی به مانند بیشمار از همین حکومتی ها با اعمال زور به اهداف خود می رسد و به هیچ دادگاهی جوابگو نیست.

 

اوباشگری تبدیل به فرهنگی برای شهر باستانی هرات شده است و از این پس با هر بی قانونی از سوی مقام ها باید شاهد جولان نیروهای مسلح و حکمرانی هراس باشیم.

 

زمانیکه والی و مسوولان نظامی شهر هرات در مقابل چند اوباش، توانی برای مقابله ندارند که دور از انتظار است و یا چنان زیر نفوذ حامیان افرادی چون علیزایی هستند که نمی خواهند کاری صورت دهند.

 

اکنون باید وزیر دفاع و مقام های امنیتی پایتخت نشین که زیر چتر حمایت ریاست جمهوری به فساد و معامله می پردازند، پاسخگوی جولان اوباشِ علیزایی باشند، آیا با چنین ننگی همچنان خود را مدافعان امنیت ملت می دانند!

 

باشندگان هرات که تجربه تلخ دوران بی قانونی و وحشت طالبان را سپری کردند این بار ناامید از مردان قانون این ولایت شدند، مردان قانونی که از راس ولایت گرفته تا پولیس شهر را شامل می شوند اما در برابر وحشت آفرینی اوباش علیزایی چه کردند، سکوت یا فرار؟

موضوع : اخبار