اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جاش ارنست؛ سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اعدام های دسته جمعی اخیر به ویژه اعدام آیت الله نمر باقر النمر در عربستان سعودی گفت:”ما نگران نقض حقوق بشر در عربستان هستیم. مخصوصا اعدام هاى اخیر و به ویژه یک روحانى شیعه.”

 

آقای ارنست روز دوشنبه گفت که ایالات متحده، همزمان نگران “کوتاهى ایران در حفاظت از اماکن دیپلماتیک” و خواهان خویشتنداری ایران و عربستان سعودی در ارتباط با تنش‌های مربوط به اعدام شیخ نمر؛ روحانی مبارز شیعه در عربستان است.

 

در اظهار نظری جداگانه، دیوید کامرون؛ نخست وزیر انگلیس در واکنش به بالا گرفتن تنش در روابط ایران و عربستان گفت که انگلیس خواهان ثبات در خاورمیانه و روابط خوب بین کشورهای این منطقه است. او با اشاره به اعدام شیخ نمر گفت که کشورش با حکم اعدام مخالف است و آن را در هر شرایطی و هر کشوری، از جمله عربستان سعودی، محکوم می کند.

 

زیگمار گابریل؛ معاون نخست وزیر آلمان نیز به عربستان سعودی هشدار داد اگر به روند اعدام‌های دسته‌جمعی ادامه دهد آلمان در مورد فروش اسلحه به این کشور تجدید نظر خواهد کرد.

 

این بخشی از واکنش های بین المللی به اقدام جنایتکارانه اخیر رژيم سعودی محسوب می شود؛ اما این بی تردید، چیزی را تغییر نخواهد داد.

 

برخی قدرت ها مانند امریکا حتی از محکوم کردن اقدام عربستان سعودی هم طفره رفته و به یک ابراز نگرانی ساده بسنده کرده اند.

 

از جانب دیگر، قطع روابط دیپلماتیک میان ریاض و تهران و در پی آن، اقدامات مشابه چند کشور عربی و افریقایی دیگر، درست پس از اقدام جنایتکارانه آل سعود در به شهادت رساندن آیت الله نمر، از دید کارشناسان، نشانگر نوعی سازمان یافتگی تایید شده این اقدامات است؛ چیزی که لزوما نمی تواند بدون اطلاع و هماهنگی با قدرت های غربی، صورت بگیرد.

 

رژيم های مسلط بر کشورهای عربی تماما وابسته به امریکا و دنباله رو سیاست های کاخ سفید هستند و این امر، به ویژه در تعامل یا تقابل این رژيم ها با ایران، کاملا مشهود است؛ با این حساب، کارشناسان می گویند که قدرت های غربی با ابراز تأسف، نگرانی شدید یا حتی محکومیت اقدامات رژيم سعودی، نمی توانند ادعا کنند که مسؤولیت خود را در قبال وضعیت حاد و بن بست دیپلماسی در منطقه، تمام شده تلقی کنند.

 

رژيم سعودی، به یک تهدید جدی علیه صلح، ثبات، امنیت و حقوق بشر در منطقه و حتی جهان بدل شده است و این چیزی نیست که امریکا یا سایر قدرت های غربی، از آن اطلاع نداشته باشند.

 

کاخ سفید در حالی از وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی، ابراز نگرانی شدید می کند که اعدام آیت الله نمر و ده ها تن دیگر در این کشور، نخستین مورد از تجاوز فاحش آل سعود به حقوق انسان ها، اقلیت های مذهبی و دگراندیشان نیست.

 

کسی این ادعا را از کاخ سفید نخواهد پذیرفت که جنایت های هولناک رژيم سعودی علیه مردم غیر نظامی و بی دفاع یمن را ندیده یا نشنیده است.

 

امریکا از تجاوز بی رحمانه و وحشیانه سعودی ها علیه مردم بی گناه یمن، مستقیما حمایت می کند؛ بنابراین، در جرایم سازمان یافته و خطرناک این رژيم بر علیه حقوق بشر در منطقه نیز به صورت مستقیم، دخالت دارد.

 

اساسا به عقیده کارشناسان، رژيم سعودی به اندازه ای قدرت ندارد که بدون حمایت امریکا بتواند اقدام به اعدام های دسته جمعی یا راه اندازی حملات نظامی علیه همسایگانش کند.

 

ناظران با توجه به این امر، هشدار می دهند که بازی با حقوق بشر، آزادی های مذهبی، همگرایی منطقه ای و تعامل دیپلماتیک که امروزه رژیم سعودی و سایر رژيم های غیر دموکراتیک مسلط بر ملت های عرب منطقه با حمایت های مستقیم و همه جانبه امریکا، انگلیس و سایر قدرت های غربی در پیش گرفته اند، تبعات و بازخوردهای وحشتناکی برای امنیت در سراسر منطقه خواهد داشت؛ تبعاتی که بی تردید دامنگیر همه طرف هایی خواهد شد که امروزه تصور می کنند در حاشیه امن این تنش ها خزیده و از آن سود خواهند برد.

 

نقش قدرت های بزرگ فرامنطقه در کاهش یا افزایش تنش در منطقه کامل محسوس و محرز است و به همین دلیل، مسؤولیت مستقیم اقدامات جنون آمیز سران سرسپرده آل سعود نیز بی هیچ تردیدی، بر عهده این قدرت ها خواهد بود و دامنه تبعات و پیامدهای آن، دامن آنان را نیز خواهد گرفت.

 

با این حساب، انتظار می رود سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان، به منظور مهار اقدامات دیوانه وار و ویرانگر رژيم خودکامه سعودی، به سرعت وارد عمل شود؛ در غیر آن، نظم و امنیت منطقه ای در نتیجه آتش افروزی ها و تنش زایی های رژیم آل سعود، با خطری مدهش رو به رو خواهد شد.

موضوع : اخبار