اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با سقوط شهرستان چهار دره قندوز طالبان چند گام تا مرکز شهر فاصله دارند. در پی درگیری شدید نیروهای امنیتی در چهار دره این منطقه به دست طالبان افتاده است. چهار دره در ده کیلومتری غرب شهر قندوز قرار دارد و گفته می شود طالبان با تصرف این شهرستان ساختمان های دولتی را به آتش کشانده اند. چهار دره کندوز در حالی به دست طالبان سقوط می کند که نمایندگان قندوز بارها از گسترش طالبان در این ولایت به حکومت هشدار داده بودند. نبردها از دو ماه پیش در قندوز شدت گرفته و حکومت چندی پیش از راه اندازی عملیات گسترده در این ولایت سخن زده است. چگونه چهاردره به دست طالبان افتاده است و چگونه قندوز به پایگاه طالبان تبدیل شده است؟

 

عبدالودود پیمان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: ما نمایندگان قندوز در طی دو سه ماهی که گذشت، هر طرح و نظری برای قندوز داشتیم شفاهاً برای رییس جمهور ارایه دادیم. به عبدالرووف ابراهیمی که نماینده قندوز و رییس مجلس نیز می باشد طرح کتبی خود را دادیم.

 

وی در خصوص عوامل سقوط قندوز اظهار کرد: یکی از عوامل در به وجود آمدن شرایط فعلی قندوز، والی شدن یک فرد معمولی در قندوز است. انسان ترسویی است که توان مدیریت جنگ را ندارد. انتخاب وی به عنوان والی قندوز اصلاً مناسب نبود. وقتی سوابق وی را مطالعه کردم هیچ گونه سابقه ای در دولت نداشته است، سابقه ای در جبهه هم نداشته است، هر گاه که جنگ می شود وی در قندوز حضور ندارد . هم اکنون هم در کابل به سر می برد و خانواده اش در تاجیکستان زندگی می کنند. ضعف مدیریت قندوز باعث پیشرفت طالبان در آنجا شده است. این والی توان مدیریت جنگ را ندارد، حضور همیشگی در شهر ندارد و از جنگ می ترسد. ما در خواست برکناری وی را دادیم اما هیچ ترتیب اثری انجام نشد.

 

پیمان، در خصوص جایگزینی برای والی قندوز گفت: اگر حکومت لجبازی را پیشه نکند، همین مجاهدینی که همیشه در کنار نظام بوده اند و از آن حمایت کرده اند و سلاح و تجهیزات خود را به دولت تسلیم کرده اند، بهترین افراد برای اداره یک شهر در شرایط فعلی افغانستان هستند.

 

این نماینده مجلس در مورد تمویل کنندگان داعش و طالب در افغانستان اظهار کرد: برای شهرهای افغانستان مخصوصا در ولایت قندوز والی هایی نیاز است که در برابر تروریست هایی که وارد این شهر می شوند جلوگیری به عمل آوزد و شجاع باشد. هم اکنون چرخبال ها به راحتی به قندوز می آیند و نیروهای دشمن را در آنجا پیاده می کنند. والی پکتیا دو ماه پیش اقرار کرد که از شورای امنیت افغانستان دو لک دالر برای خانواده های داعش تقسیم شده است. بر وی فشار آوردند و وی را از کار برکنار کردند. از آن طرف چرخبال های خارجی هم به نیروهای دشمن کمک رسانی می کنند و در یک مورد که دیده شده بودند گفتند ما اشتباهاً کمک رسانی کرده ایم، قصد ما نیروهای امنیتی افغانستان بود.

 

وی در پایان گفت: ما والی را که در قندوز حضور ندارد، خانواده اش خارج از افغانستان هستند و در خیر و شر افغانستان شریک نیست نمی خواهیم. ما والی را می خواهیم که لباس نظامی پوشیده و در کنار نیروهای امنیتی در جبهه باشد.

موضوع : اخبار