اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مقامات امریکایی در دیدار با والی بلخ در مورد عواقب تنش با ارگ به وی هشدار دادند!

به نقل از خبریال، مقامات امریکایی در افغانستان از عطا محمد نور والی بلخ خواسته‌اند که اگر می‌خواهد در قدرت باقی بماند باید دست از مخالفت با ارگ ریاست جمهوری بردارد.

براساس این راپور، مقامات امریکایی در افغانستان تلاش دارند تا به کشمکش‌های سیاسی میان عطا محمد نور و ارگ ریاست جمهوری پایان دهد.

درحالیکه به نظر می‌رسد اشرف غنی برای برکناری عطامحمدنور از ولایت بلخ تلاش دارد، مقامات امریکایی با طرف‌های درگیر دیدار کرده‌اند.

گفته می‌شود که مقامات امریکایی در دیدار با والی بلخ ضمن هشدار در مورد عواقب تنش با ارگ ریاست جمهوری پیشنهاداتی نیز ارائه کرده‌اند.

اما این رسانه از اینکه پیشنهادات مقامات امریکایی به عطا محمد نور چه بوده‌، چیزی ننوشته است.

گرچه تنش‌ها میان عطا محمد نور و اشرف غنی در چند سال اخیر وجود داشته اما پس از سرکوب معترضان کابل و تشکیل ایتلاف نجات، تنش‌ها بین والی بلخ و ارگ ریاست جمهوری تشدید یافته است.

ایتلاف نجات افغانستان به ابتکار عطا محمد نور در توافق با جنرال دوستم و محمد محقق معاون ریاست اجرایی چند ماه قبل در ترکیه با هدف اعمال فشار بر اشرف غنی تشکیل شد.

پس از آنکه نیروهای خارجی به دستور اشرف غنی از فرود طیاره جنرال دوستم در میدان هوایی مزار شریف جلوگیری کردند عطا محمد نور به نیروهای خارجی و سفارت امریکا نسبت به مداخله در مسایل داخلی کشور هشدار داده بود.

این ایتلاف که اشرف غنی را به اعمال انحصار در حکومت متهم می‌کنند در چند ماه اخیر سه گردهمایی کلان برگزار کرده و خواستار اصلاحات در نظام شده‌ است.

وی در اظهارات اخیر خود به اشرف غنی هشدار داده بود که در صورت نادیده گرفتن شروط شورای عالی ایتلاف نجات برای اصلاحات در نظام، اعضای این ایتلاف حکومت وحدت ملی را فلج خواهند کرد.

از سوی دیگر نیز اشرف غنی بجای مذاکره و تعامل با منتقدان سیاسی حکومت راه مقابله را در پیش گرفته است که در نتیجه انتظار می‌رود تنش‌ها بین دو طرف همچنین افزایش یابد.

این در حالی است که امریکا برای اجرای موفقیت‌آمیز استراتیژی جدید واشینگتن نیاز دارد تا به بحران سیاسی افغانستان که در نتیجه کشمکش بین حکومت و منتقدان بوجود آمده است نیز رسیده‌گی کند.