اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

این گفته مقامات امریکایی که که تا پایان سال روان میلادی تنها معاش آن نیروهای افغان را می‌پردازند که حضور فیزیکی دارند و پس از آن معاشات نیروهای خیالی را پرداخت نخواهند کرد، به معنای این است که در دولت افغانستان حضور نیروهای نظامی خیالی واقعیت دارد. در حالی که وزارت دفاع گفته است که، وزارت دفاع همواره از این پروسه نظارت می کند و نظر به موجودیت سربازان معاشات آنان اجرا شده و از طریق بانک ها پرداخته می شود، سربازان خیالی را کسی معاش نمی دهد، بودجه از طریق وزارت مالیه منظور شده و بعد ما معاشات را حواله می کند و پول که باقی می ماند در بودجه می باشد کسی صلاحیت اخذ آنرا ندارد.
پیش از این نهاد موسوم به حقوق و عدالت همچنان بعد از انجام یک تحقیق در بیست و هشت ولایت افغانستان گفته بود که یک ده ها هزار نیروی خیالی در این افغانستان وجود دارد که به گفته آنان حضور فزیکی ندارند اما معاش می گیرند.
بحث نیروهای خیالی از معارف شروع شد و آمارهای تکان دهنده ای از وجود مکاتب خیالی به نشر رسید که پول های ساخت شان گرفته شده است و اما خود مکاتب وجود خارجی ندارند. در عرصه های دیگر نیز از شفاخانه ها گرفته تا … آمارهای ضد و نقیضی منتشر شده است. نهادهای مختلف  داخلی و خارجی بر موجودیت مکاتب و شفاخانه و در مواردی سربازان خیالی تاکید داشته اند.
عملکرد دولت افغانستان اما، همواره یک سیر خاص و متداوم را داشته است. دولت به راحتی همه گزارش هایی که نه نحوی نقص و کاستی های دولت را بیان کند، رد می کند. سخنگویان وزارت خانه ها، نهادها و افرادی که دولت را متهم کنند، را به راحتی متهم به دروغ گویی ضمنی می کنند و دولت را مبرا از هر نوع نقص و کاستی می دانند.
این نوشته در پی رد و یا قبول موارد خیالی نیست. مهمترین موضوع برای دولت، اعتماد به دولت است. دولت هایی که بتوانند اعتماد ملت را جلب کنند، بزرگترین سرمایه را به خود دارند. مثلا اگر دولتی مورد اعتماد مردم باشد، مردم با سرمایه گذاری در بخش های مختلف، به آبادانی کشور و تقویت اقتصاد کشور کمک می کنند، و یا مثلا، اگر دولتی مورد اعتماد مردم باشد، مردم با اشتیاق فراوان به صفوف نیروهای امنیتی می پیوندند و به تامین امنیت همت می گمارند. در حالی که اگر دولت مورد اعتماد ملت نباشد، سرمایه ها از کشور فرار می کنند، و کمتر کسی به تقویت بخش اقتصاد از طریق سرمایه گذاری می پردازد. چنان که در این روزها به وضوح می بینید که ده ها هزار تن که اکثرا جوان های کشور هستند، افغانستان را ترک کرده اند و به سوی کشورهای خارجی مهاجر شده اند، جوانانی که میلیاردها دالر سرمایه کشور برای تربیه و تعلیم آنها مصرف شده است، و طبیعتا امید افغانستان به آنها بوده و هست.
اولین اثری که موضوع سربازان و مکاتب خیالی بر ذهن و روان مردم افغانستان دارد، سلب اعتماد مردم از دولتمردان و مسئولین وزارت خانه ها است. در حقیقت این اثر بدترین و منفی ترین تاثیری است که می تواند این موضوع داشته باشد. دولت افغانستان شاید بتواند کمک های اقتصادی را جلب کند ولی به راحتی نمی تواند اعتماد مردم را جلب کند.
بدین جهت ، دولت باید برای جواب گویی به اعتماد مردم، موضوع مکاتب و سربازان خیالی را به دقت و سرعت بررسی کرده و به مردم جواب بدهد. تاخیر در بررسی های دقیق و همه جانبه در چنین مواردی تاثیرات منفی و جدی ای را در پی خواهد داشت.
رد گزارش ها و ادعاهای فساد، بر حیثیت و وجاهت دولت افغانستان در قبال مردم نخواهد افزود، بلکه از میزان اعتبار و اعتماد به آن خواهد کاست.