اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رفتار دولتمردان امریکایی در قبال افغانستان نشان داده که واشینگتن هیچ زمانی تکیه‌گاه مطمئنی برای افغانستان نبوده است…

دونالد ترمپ اخیرا با اعلام استراتیژی جدید واشینگتن در افغانستان و جنوب آسیا به پاکستان هشدار داده بود که باید رفتارش در قبال افغانستان را تغییر دهد و وجود پناهگاه‌های امن تروریست‌ها در پاکستان را تحمل نخواهد کرد.

اظهارات رییس جمهور امریکا واکنش مشترک دولت، ارتش و پارلمان پاکستان را در پی داشت. در نتیجه سفیر امریکا در اسلام‌آباد گفت که سوءتفاهمی شده و ترمپ این کشور را مقصر شکست در افغانستان نمی‌داند.

در حالی دیوید هیل سفیر امریکا در اسلام‌آباد تغییر موضع داده است که اظهارت گذشته و تند ترمپ علیه پاکستان مایه‌ امیدواری رهبران حکومت و حدت ملی برای رهایی از وضعیت جاری در افغانستان شده بود اما احتمالا امریکا بار دیگر بازی دوگانه‌ای را با حکومت افغانستان در پیش گرفته و از تقابل با پاکستان عقب‌نشینی کرده است.

این تغییر موضع که در پی نخستین واکنش‌های پاکستان صورت گرفته نشان می‌دهد که عزمی برای صلح در افغانستان و یا جلب همکاری پاکستان در امریکا وجود ندارد و اظهارات تند مقامات امریکایی علیه پاکستان تنها برای دلخوشی مقامات افغان صورت گرفته‌ است.

اشرف غنی پس از اعلام استراتیژی جدید واشینگتن در افغانستان و اظهارات تند ترمپ علیه پاکستان با برگزاری کنفرانسی در ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که آدرس حامیان تروریزم مشخص شده است و استراتیژی جدید امریکا را نتیجه قربانی نیروهای افغان و سیاست درست حکومت وحدت ملی دانست.

اما بدتر از آن ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی نیز با دلگرمی به اظهارات ترمپ و تکیه به واشینگتن به اسلام‌آباد هشدار داد که اگر در مبارزه با تروریزم به دولت کابل کمک نکند، شاهد اقداماتی نگران‌کننده خواهد شد.

رفتار دولتمردان امریکایی در قبال افغانستان در گذشته نیز نشان داده که واشینگتن هیچ زمانی تکیه‌گاه مطمئنی برای افغانستان نبوده است زیرا این نخستین باری نیست که مقامات امریکایی تغییر موضع داده‌اند و یا اظهارات خود را پس می‌گیرند.

پیش از این نیز جان مک کین رییس کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا گفته بود که شبکه حقانی در پاکستان حضور دارد و برای امریکا تهدید جدی است بنابراین باید از بین برود و احتمال قرار دادن پاکستان در لست سیاه امریکا در سنای این کشور را مطرح کرده بود.

اما پس از آن که مک کین در راس هیئت سنای امریکا به پاکستان سفر کرد از دستاورد این کشور در مبارزه با تروریزم قدردانی کرد و گفت که بدون همکاری اسلام‌آباد برقراری ثبات در افغانستان ممکن نیست.

البته که این تغییر لحن مک‌کین با محکومیت نماینده گان افغان نیز مواجه شد.

از سوی دیگر، پس از اعلام استراتیژی جدید واشینگتن در افغانستان و اظهارات تند ترمپ، کارشناسان افغان نیز بارها تاکید کردند که امریکا هیچ اقدام جدی را علیه اسلام‌آباد اتخاذ نخواهد کرد زیرا پاکستان متحد واشینگتن در منطقه است.

حامد کرزی رییس‌جمهور سابق افغانستان در این باره گفته بود که امریکا از وجود پناهگاه‌های تروریست‌ها در پاکستان باخبر است بنابراین ادامه جنگ در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریزم ما را نسبت به دولت امریکا مشکوک کرده است.

با این حال همواره ثابت شده است که به امریکا نباید اعتماد کرد اما رهبران حکومت وحدت ملی خوشبینانه با استقبال از استراتیژی جدید واشینگتن معتقدند که واشینگتن در رویارویی و مبارزه با تروریزم در کنار افغانستان قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که برای مقامات واشینگتن تنها منافع امریکا مهم است و سرنوشت مردم و کشور افغانستان اهمیتی ندارد بنابراین خواب مقامات حکومت وحدت ملی برای ثبات، امنیت و حتی تقابل با پاکستان تعبیر حقیقی نخواهد یافت.