اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از اقدامات پاکستان در برابر افغانستان، اتحادیه خدمات دارویی افغانستان اعلام کرد که واردات ادویه پاکستانی را به افغانستان تحریم می کنند. گفته می شود کالاهای پاکستانی در حدود 60 درصد نیازهای مردم افغانستان را شکل می دهد. با تحریم ادویه پاکستان حال فرصت خوبی پیش امده است تا کشور به فکر خوکفایی باشد و بیشتر نیاز خود را در داخل برطرف کند اما این سوال پیش می آید که چقدر این حرکت ها موثر است؟

 

داکتر امین فرهنگ وزیر پیشین تجارت کشور در برنامه آماج در مورد تاثیر این تحریم دارویی گفت: دو نوع تعزیرات وجود دارد. یکی تعزیرات سیاسی است که روابط سیاسی کشورها با هم خراب می شود و دیگری روابط میان کشورها است که یک کشور بر کشوری دیگر فشار وارد می کند. پاکستان نیز با اقدامات اخیر خود به مردم ذهنیتی داد که سبب شد یک رستاخیز در ذهن و روح مردم ایجاد شود. زیرا آنان به این آگاهی رسیده اند که برای صدمه رساندن از راه مسالمت آمیز به پاکستان از مواد مصرفی پاکستان تا جایی که امکان دارد صرف نظر خواهند کرد. موثریت این موضوع زمانی مشخص می شود که دیگر بخش ها نیز همگام با اتحادیه خدمات دوایی اقدام کنند. شاید از نظر اقتصادی این تحریم ها کمی سنگین برای مردم تمام شود اما مردم افغانستان متوجه شدند که با بلند رفتن قیمت مواد می توانند بر دشمن خود صدمه وارد کنند.

 

وی افزود: این حالت در شرایط فعلی به صورت آنی آمده است. باید اعتراف کرد که ما امکاناتی که تولیدات داخلی خود بالا ببریم تا جایگزین واردات شود را نداریم. پس مجبور به واردات هستیم. این که از کجا وارد کنیم مهم است و این وظیفه سکتور خصوصی و تجارت پیشه ما است که راه های بدیلی را پیدا کنند تا به مرور زمان تعویض صورت خواهد گرفت تا از کشورهای دیگر وارد کنیم. باید واردات خود را از پاکستان به حداقل برسانیم.

 

وی در مورد نقش دولت در این زمینه گفت: حکومت یک سری وظایفی دارد که براساس آن باید تمام پروژه های زیربنایی اقتصادی کشور را تنظیم کند. سکتور خصوصی زیربناها را ایجاد نمی کند، سکتور خصوصی برای این است که زیربنا آماده باشد تا فعالیت خود را آغاز کند. وظیفه دولت است که قاطعیت نشان دهد و برنامه هایی را روی دست بگیرد و مسایل ارزیابی کند. حکومت و مقام های مربوطه باید توانایی های مربوطه را داشته باشد و پروژه ها را مطابق با نیازهای مردم در نظر گرفته و بررسی کنند که متاسفانه این کارها تاکنون صورت نگرفته است.

موضوع : اخبار