اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از زمان سرنگونی طالبان در سال 2001 پرسش هایی پیرامون رهبر مخفی طالبان یعنی ملامحمد عمر پیش آمده است.

برخی تحلیلگران می گویند که او مرده است؛ برخی دیگر می گویند که او از مقام فرماندهی شبه نظامیان کناره گیری کرده است و عده ای نیز می گویند که او صرفا زاییده ی تصورات است و جز یک نام چیز دیگری نیست.

مباشر بخاری، یک تحلیلگر اهل لاهور، گفت: از زمان سقوط حکومت طالبان در کابل هیچ رهبر طالبانی ادعا نکرده است که ملاعمر را ظرف 3 ساله گذشته دیده یا ملاقات کرده است به همین جهت به نظر نمی رسد که او فرماندهی شبه نظامیان را بر عهده داشته باشد.

بخاری افزوده: من معتقدم شبه نظامیان به شیوه ی خودکار عمل می کنند… و فرماندهان محلی آنها قدرت و استقلال عمل بیشتری پیدا کرده اند تا از برنامه های جهادی پیروی کنند. قطعا اگر او زنده بود، مکانش معلوم می شد. به همین دلیل اثبات وجودش دشوار است.

در اواخر سال 2001، زمانی که نیروهای بین المللی رژیم طالبان را سرنگون کردند، گفته شد که ملاعمر با بایسکلی از پایتخت گریخت. از آن زمان گزارش موثقی از دیدن یا شنیدن درباره ی او ارایه نشده است. با این وجود گزارشاتی حاکی از آن بود که او در پاکستان، در راه وزیرستان شمالی کشته شده است.

صفدر داور، رییس سابق اتحادیه روزنامه نگاران قبیله ای (انجمنی متشکل از خبرنگارانی از منطقه قبیله ای پاکستان)، در طول عمر 20 ساله روزنامه نگاری خود هرگز کسی را که ادعا کند ملاعمر است، ملاقات نکرده است.

داور، که ساکن میرعلی در شمال وزیرستان است، گفت: من از فرماندهان طالبان و افراد القاعده در شمال وزیرستان پرسیده ام، ولی آنها نه ملاعمر را دیده اند و نه صدای [واقعی] او را شنیده اند.

فارغ از اینکه ملاعمر زنده باشد یا نه، عدم قابلیت رویت او این پرسش را ایجاد می کند که چه کسی اعمال طالبان را هدایت می کند.

اورنگ زیب خان، یک تحلیلگر ساکن پیشاور، گفت: من فکر می کنم که طالبان را حقانی ها رهبری می کنند. شبکا ی حقانی در دو طرف مرز قدرت گرفته است – در پاکستان، به دلیل کنترل خطوط تدارکاتی به افغانستان و در افغانستان با شرکت فعالانه در جنگ.

اورنگ زیب گفت: ملاعمر همواره مخفی بوده است. ممکن است که اساسا تنها نمایی برای طرفدارانش باشد. او به خودی خود هیچ ابتکار عملی در جنگ افغانستان پس از سال 2001 نداشته و هرگز جنگجویان را مستقیما خطاب قرار نداده است. حتی اگر ملاعمر زنده باشد، بیشتر نقش یک ناظر و مشاور را بازی می کند.

اما بهترین جمله ای که میتوان درباره وضعیت مرگ و حیات ملاعمر نوشت همین است که هنوز زمان استفاده تبلیغاتی آمریکا از ملاعمر فرا نرسیده است. آمریکاییها توانستند با اعلام مرگ بن لادنی که معلوم نبود طی این ده سال کجا به سر می برده، جار و جنجال تبلیغاتی فراوانی برای خود مهیا کنند، اکنون نیز به دنبال فرصتی هستند تا همین استفاده ی تبلیغاتی را از ملاعمر ببرند.

آن هم در عصر فعلی که تکنولوژی غوغا می کند و هیچکس نمی توان با جهان خارجش در ارتباط باشد مگر اینکه از سوی ردیابهای ماهواره ای و دیجیتالی قابل پیگیری است. لذا سخن همان است که گفته شد و منتظر می مانیم تا ببینیم آمریکا کی از مهره ی سوخته ی خود ” ملاعمر ” استفاده می کند.

موضوع : اخبار