اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

همچنان که مهناز افشار در تجربه فستیوال فیلم زنان در کابل، صادقانه از دلبستگی خود به این شهر و مردمانش می گوید پس ناممکن نیست، هنر مرهمی باشد بر زخم های که نه مردم بلکه سیاست و مصلحت ها بر پیکر فرهنگ مشترک خراسان بزرگ برجای گذاشت.

حضور هنرمندانی از کشورهای مختلف دنیا در پایتختی که زمانی نه چندان دور عروس خاورمیانه بود و اکنون ویرانه هایش گواه سال های سخت بمب ها و کینه ها را می دهد، امیدی است که در میان خبرهای تلخ از هنر بگوییم و دوستی.

حال افغانستان تجربه تلخی سیاست های را دارد که ده ها جنگ و درد را بر این سرزمین تحمیل کرده است و اما همچنان مردمانش با تصویر کشیدن لحظه های زندگی برای ماندگار شدن، به دنبال بارقه های امیدی می گردند در همبستگی جهان با هنر افغانستان.

باغ بابر در هفته گذشته میزبان چهارمین دوره جشنواره بین الملی فیلم زنان با حضور فیلمسازانی از امریکا، ایرلند، هند، ایتالیا و هند بود و نمایش 200 فیلم از 22 کشور جهان و نشست های در باب نمایش فیلم .

حضور کارگردان و بازیگران معروف از کشور ایران بیش از همه توجه ها را به خود جلب کرد و در این جشنواره با نمایش فیلم های رخشان بنی اعتماد به وی تندیس ویژه جشنواره اهدا شد، فاطمه معتمد آریا یکی از اعضای هیات داوان بود و از بازیگر پرآوازه ایران، مهناز افشار تجلیل شد.

هرچند نام افغانستان، جنگ و آواردگی را به اذهان مردم جهان می آورد اما برگزاری چنین جشنواره های، تصویری دیگر از کشوری را نشان می دهد که زمانی مهد شاعران و هنرمندانی بزرگ بوده است.

حال که امیدو لبخند را این چنین تجربه می کنیم باید به دنبال تداوم آن باشیم و فضایی را برای بیشمار هنرمندان کشور فراهیم کنیم که در بی تفاوتی مقامات مسوول بار سفر بسته و در کشورهای اروپایی و آسیایی فعالیت هنری خود را دنبال می کنند در حالی جالی خالی آنان در فضای هنری کشور احساس می شود.

از سوی دیگر سفر هنرمندان سرشناس به افغانستان همچنان که برای فضای هنری و فرهنگی کشور از ارزش بالای برخوردار است باید تسهیلاتی برای چنین سفرهای از سوی مقامات کشور صورت گیرد.

اگر تسهیلاتی که در اختیار تاجران خارجی و داخلی که به سهولت قرار می گیرد در بخش فرهنگی نیز انجام شود دیگر شاهد برخورد نادرست مقامات مسوول در ویزا دادن هنرمندان کشور ایران نخواهیم بود.

برگزاری جشنواره های چون فیلم زنان که به دنبال تصویری از مردم و سرزمین افغانستان است و از امید به روزی می گوید که مردم در آشتی با هنر، گذشته پرشکوه را باری دیگر زنده کنند.

موضوع : اخبار