اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس‌جمهور امریکا در استراتیژی جدید خود از هند خواسته که نقش خود را در افغانستان گسترش دهد.

به نقل از پراگاتی، استراتیژی ترمپ در افغانستان نسبت به راهبردهای اخیر امریکا در کشور به دو دلیل متفاوت است.

نخست این که در استراتیژی جدید ترمپ برای افغانستان، کشورهای جنوب آسیا نیز مد نظر قرار داده شده و رییس‌جمهور امریکا نیز به پاکستان بطور بی سابقه‌ای هشدار داده است.

دوم این که رویکرد واشینگتن از تکیه بر وزارت خارجه به وزارت دفاع تغییر کرده است.

ترمپ به وضوح اعلام کرد که شمار نیروهای اعزامی به افغانستان بطور عمومی اعلام نخواهد شد و همچنین روابط و همکاری‌های خود با پاکستان را به اقدامات اسلام‌آباد علیه گروه‌های تروریستی حاضر در خاک این کشور مشروط کرده است.

رییس‌جمهور امریکا همچنین از هند خواست نقش خود را در افغانستان گسترش دهد.

هند چگونه می‌تواند تلاش‌های خود را برای بهبود اقتصاد افغانستان افزایش دهد؟

هند و افغانستان در سال 2011 توافقنامه همکاری‌های استراتیژیک مشترک را با هدف ایجاد فضایی مناسب برای گسترش تجارت و سرمایه‌گذاری در افغانستان به امضا رساندند.

هند در شهرهای کندهار، جلال‌آباد، مزار شریف و هرات قونسولگری دارد و این قونسولگری‌ها می‌تواند ارتباط کارآفرینان افغان با فضای کسب و کار در هند را تسهیل کند.

از سوی دیگر نیز، هند می‌تواند دوره‌های سه ماهه آموزشی را برای کارآفرینان افغان ایجاد کرده و دوره‌های را نیز برای ارایه دانش تخنیکی برای آن‌ها برگزار کند.

ایجاد برنامه‌های آموزش کارآفرینی در هند برای افغان‌ها، بررسی اشتراک با شرکت‌های هندی و کمک به ایجاد زیرساخت‌ها برای ورود کالاهای افغانستان به بازار این کشور می‌تواند از دیگر اقداماتی باشد که دهلی‌نو قادر به انجام آن است.

همچنین هند می‌تواند شرکت‌های این کشور را برای سرمایه‌گذاری سه بخش صنعت مواد پلاستیکی، بسته‌بندی مواد ادویه ای و مونتاژ موترسایکل تشویق کند.

تاسیس دو بخش اولیه به نسبت آسان است و میزان مصرف در این حوزه‌ها با افزایش سطح درآمد ارتباط نزدیکی دارد.

گفتنی است که هند نیز در این حوزه‌ها موفق عمل کرده است و این کشور یکی از پیشروان صنعت موترسایکل سازی در جهان به شمار می‌رود و تمایل دارد تا در افغانستان نیز خط تولید خود را راه‌اندازی کند.

دهلی‌نو همچنین می‌تواند من‌حیث پلانی تشویقی شرکت‌های هندی را که تمایل به سرمایه‌گذاری در افغانستان دارند، از مالیات معاف کند.

همچنین این کشور می‌تواند دولت افغانستان را به منظور ارتباطات بهتر انترنتی برای ایجاد شبکه فیبر نوری کمک کند.

بندر چابهار نیز یکی از پروژه‌های بسیار مهم است که در صورت عملیاتی شدن آن می‌تواند قوانین بازی در منطقه را تغییر دهد؛ این بندر نقش کلیدی در ارتباطات و حمل و نقل آزاد داشته و ترانزیت بدون محدودیت را برای افغانستان فراهم می‌کند.

با این حال برای توسعه این بندر و ایجاد سَرَک‌های ارتباطی از آن به شهرهای افغانستان نیازمند تلاش‌های مستمر است.

گفتنی است که تحریم‌ها علیه ایران موانعی را برای عملی شدن این پروژه ایجاد کرده است و دهلی‌نو باید امریکا را متقاعد کند تا از اجرایی شدن این پروژه جلوگیری نکند.

بندر چابهار برای امریکا نیز بسیار سودمند خواهد شد؛ زیرا واشینگتن نیز می‌تواند از پروژه ارتباطی در آسیای مرکزی که چین را در مرکز خود ندارد، منفعت زیادی کسب کند.

در توافقنامه همکاری‌های استراتیژیک هند-افغانستان همچنین ایجاد شورای همکاری‌ها به رهبری وزرای خارجه هر دو کشور آمده است.

کار گروه‌های مشترک در زمینه مشاوره‌های سیاسی و امنیتی، همکاری‌های تجاری و اقتصادی، توسعه ظرفیت‌ها و آموزش و پرورش، همکاری‌های کولتوری و مدنی باید شکل بگیرند.

اکنون وقت آن رسیده تا این شورا تشکیل شود و تعین نماینده خاص برای افغانستان نیز می‌تواند جایگاه دائمی را برای کابل در پروگرام استراتیژیک هند ایجاد کند.

 

موضوع : اخبار