اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

باتوجه به راهبردی بودن روابط هند و امارات، هند وظیفه خود می داند که از منافع امارات در خلیج و بحر عمان حمایت کند.

نودیپ سوری سفیر هندوستان در دبی طی مصاحبه ای با آژانس خبررسانی وام (WAM) درخصوص پلان مشترک چین و پاکستان برای احداث بندرگوادر گفت: از نظر هند، دبی در حال حاضر هاب ترانزیتی منطقه است. باتوجه به راهبردی بودن روابط هند و امارات، هند وظیفه خود می داند که از منافع امارات در خلیج و بحر عمان حمایت کند. در این خصوص وی همچنین افزود: توسعه بندر گوادر با سرمایه گذاری چین نمی تواند ضربه ای به موقعیت امارت وارد کند و سرمایه گذاری چین با زیان سنگین مواجه خواهد شد.
گفتنی است که پاکستان با همکاری و سرمایه گذاری 50 ملیارد دالری چین قصد دارد در بندر گوادر واقع در سواحل بحر عرب و بحیره هند بندر ترانزیتی کلان راه اندازی کنند. احداث این بندر می تواند ضربه‏ اقتصادی بحرین و امارات خصوصا دبی تلقی گردد. در این پلان راهبردی چین بواسطه احداث شاهراه کاراکوروم (Karakorum) به سواحل بحر عرب دسترسی خواهد یافت و چین را به بازارهای اروپایی و افریقایی متصل خواهد کرد. این پلان پیش تر با اعتراض هند مواجه شده است. مطرح است چین برای دسترسی راهبردی به بحر عربی و بحیره هند در نظر دارد زیربحری های خود را نیز در سواحل این بندر مستقر نماید.
چین، پاکستان و قطر یک جبهه اقتصادی در برابر هند، امارات و بحرین تشکیل داده و به نظر می رسد رقابت بین این دو جبهه با دخالت امریکا و اتحادیه اروپا در آینده منشاء تحولات و اتفاقات فراوانی در منطقه خواهد شد.