اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

گونه های مختلف حملات به ولایات مختلف افغانستان هر روز قربانی های بیشماری از کشور می گیرد. دشمنان در برخی نقاط به حملات گروهی دست می زنند و در برخی نقاط هم راکت پراکنی می کنند. انتحار و انفجار و راکت پراکنی فرهنگ همیشگی این دشمنان شده است.

نیلوفر ابراهیمی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «صد روز پس از تحلیف» درباره عوامل نا امنی بدخشان گفت: تمام مردم افغانستان دردی مشترک دارند. امروز نا امنی فراتر از یک منطقه و یک والسوالی و یک ولایت شده است. دلیل اینکه دشمن بدخشان را مورد هدف قرا می دهد این است که این ولایت با کشورهایی همسایه است که هدف دشمن رسیدن به آن کشورها و قدرت نمایی کردن به آن کشورها است.

وی با توجه به اینکه همیشه از برنامه های مدون مخالفان مسلح عقب هستیم افزود: وظیفه ما در برابر این نا امنی ها فریاد کشیدن است. ما نمی توانیم از بین وزارت دفاع سلاح را برداریم و خود ما بجنگیم. چیزی که حکومت باید به آن توجه کند خصوصاً در مورد آمدن راه ابریشم، این است که دشمن از ما ده قدم جلوتر به آن فکر کرده است و می داند که 7 سال قبل برنامه ریزی شده است و 5 سال است که بدخشان نا امن است. اما چرا ما برای این ارجحیت ها اهمیت قایل نیستیم و به آن توجه نمی کنیم.

این نماینده مجلس با توجه همه جانبه دشمن به خانواده های خود و افکار آرام گفت: در بدخشان هر وقت که عملیاتی صورت می گیرد به جای اینکه از آن دستاوردی داشته باشیم به مرکزی تبدیل می شود که از آنجا سلاح و مهمات برای دشمن داده می شود و یا توسط آنها به غنیمت گرفته می شود. موضوع بدخشان موضوع داخلی نیست. امروز جنگ افغانستان در بدخشان، کنر و دیگر ولایات مرزی، جنگ بین افغانستان و یک کشور دیگر است. مثلاً در بدخشان حزب انصارالله تاجیکستان، القاعده، آی اس آی پاکستان و کردهای ترک و حتی بخشی از چین هم در اینجا حضور دارند. دشمن برای اینکه نیروهایش با اعصاب آرام وارد جنگ شوند حتی برای تعدادی از آنها زن و فرزندان شان را به بدخشان وارد کرده اند. آنها از نظر روحی هم نیروهای خود را تقویت می کنند.

ابراهیمی از کم کاری دولت و وزارت دفاع در رابطه با نا امنی ها در بدخشان عنوان کرد: من برای اوضاع نا امن بدخشان درطی سه سال 5 بار با رییس جمهور اسبق ملاقات داشتم در این 5 ملاقات وزیردفاع و امنیت وقت حضور داشتند. در آن زمان وزیر دفاع گفت که راه حل بدخشان تشکیل یک لوا است. سه سال است که این لوا شکل نمی گیرد. مشکل کشور ما این است که بعد از این که حادثه ای رخ می دهد هیاهوی ما دنیا را فرا می گیرد اما بعد از آنکه مدتی از حادثه گذشت همه چیز خاموش می شود و هیچ راه حلی برای دوباره تکرار نشدن آن در نظر نمی گیریم. واقعا ساختن یک لوا در بدخشان چقدر وقت می گیرد که با انجام ندادن این کار جنگ صدنفری در افغانستان به پانصد نفری تبدیل بشود.

وی جدیت پاکستان در حمله اخیر به یک مدرسه را ستود و ادامه داد: پاکستان در این روزها که حمله ای در کشورش اتفاق افتاد یک موضعگیری جدی گرفت. این برای کشورشان بسیار خوب است. حکومتدارهای ما در برابر این گونه حملات چگونه رفتار می کنند؟ آنها فقط سکوت می کنند و هیچ گونه دفاع و موضع گیری دیده نمی شود. تمام این نا امنی هایی که در کشور رخ می دهد به دلیل عدم شایستگی رهبران کشور ما است. عدم اعتراض و اقدام رهبران ما است. دشمن هم از این نوع رفتار نیرو می گیرد و قاطعانه تر می جنگند.

موضوع : اخبار