اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

محترم فضل هادی مسلم یار ریيس مجلس سناي افغانستان با انتقاد از سياست‌هاي دولت در قبال تروريزم، اشرف غنی را درباره فعاليت افراد وابسته به گروه تروريستي داعش در برخی ولایت، مسوول دانست و گفت: در صورتي که افراد وابسته به داعش اقدام به خونريزي در افغانستان کنند، مجلس نمایندگان در برابر ارگ ریيس جمهوري خواهد ايستاد.

 

یکی از انتقاداتی که نمایندگان مجلس بر دولت دارند این است که رییس جمهور درباره روند صلح با اعضای پارلمان و مجلس سنا مشورت نمی کند و تقریبا درباره مسایل مربوط به طالبان و ناامنی های ایجاد شده از سوی شبه نظامیان یکطرفه عمل می کند در حالیکه همین انتقاد بر وکیلان نیز وارد است زیرا آنها طی این سالها هیچ فیصله ای در این رابطه تقدیم حکومت نکردند تا دولتی ها بتوانند براساس آن تصمیم گیری کنند.

 

لذا اگر طالبان این روزها رنگ پرچم خود را تغییر داده اند و خود را داعشی می خوانند و دولت در برابر آنها سکوت کرده، بخاطر این است که نمایندگان مجلس طی این سالها هیچ دغدغه ای در این باره نداشتند و الا رییس جمهور را مجبور می کردند تا اقدام جدی در این رابطه انجام دهد ولی وکیلان هم می دانند که مشکل ناامنی ریشه در جای دیگر دارد.

 

زمانی که آمریکایی ‌ها به بهانه جنگ با تروریست وارد کشور ما شدند، ما نماینده ای در سازمان ملل و شورای امنیت نداشتیم که به لشکرکشی آنها به افغانستان اعتراض کند و آمریکایی ها نیز خود بدون هیچ حرفی به این اشغال ادامه دادند.

 

به هر حال شکی در این نیست که حضور نظامی خارجی‌ ها در کشور ما باعث شد که دولت کابل هیچگاه نتواند از نظر اقتصادی، سیاسی و… روی پای خود بایستد و همیشه وابسته باقی بماند. همگان می دانیم که هندوستان تا زمانی که انگلیسی ها در این کشور حضور داشته اند، هیچگونه پیشرفتی نداشته اند اما از زمانیکه به استقلال دست پیدا کرده اند، به سرعت رشد نموده و هم اکنون جزو چند قدرت اقتصادی بزرگ دنیا، محسوب می شوند.

 

طی این سالها مردم افغانستان قربانیان زیادی در راه مبارزه با تروریزم داده اند در حالی که آمریکاییها با مردم ما بعنوان غلام رفتار کردند و افغانستان را فقط یک مستعمره دانستند. از سخنان دیروز و امروز مقامات نظامی آمریکا چنین به نظر می رسد که آمریکا، طالبان و القاعده را اکنون نیز خطر قلمداد می کند و هنوز آنها را بهانه ی حضور بیشتر خود در کشور ما می دانند در حالی که از بین بردن طالبان برای آنها نه سیزده سال که سیزده روز کار داشت.

 

حقیقت امر این است که آمریکا در قدرتمند ساختن دوباره طالبان دست دارد و هم اکنون اگر برخی ولایات پرچم داعش بلند شده همه بخاطر ایجاد زمینه های لازم مقاصد و اهداف جدید آمریکا است. اشرف غنی هم باید در برابر این اقدامات آمریکا سکوت کند چرا که عادت مزدور این است همانگونه که حامد کرزی و دولتی های قبلی اینگونه بودند.

 

مقام ‎های ارشد دولت آمریکا با روحیه سلطه گری خود مقامات کابل را مجبور به امضای پیمان امنیتی کابل و واشنگتن کردند و اکنون نیز در برابر جنایات شبه نظامیان سکوت کرده اند تا اثبات کنند که آمریکا به دنبال منافع ملی خود است نه به دنبال دفاع از حقوق بشر یا نهادهای مدنی.

موضوع : اخبار