اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در آستانه هشتم مارچ و روز بین المللی همبستگی زنان قرار داریم که لازم است در این زمینه چند نکته را متذکر شویم تا حق مطلب ادا گردد.

 

متاسفانه طی سیزده سال گذشته در راستای بهبود اوضاع اجتماعی زنان چندان کار مهمی صورت نگرفته است، زیرا هنوز افغانستان بالاترین آمار مرگ مادران در هنگام زایمان را دارد، هنوز دستكم شصت در صد از ازدواج ها اجباری است و اقلاً پنجاه و هفت درصد دختران مجبور می شوند تا در سنین زیر شانزده سال ازدواج كنند، حتی گزارش هایی از ازدواج كودكان پنج و شش ساله نیز منتشر گردیده، تجاوز های جنسی، اذیت و بد رفتاری و ضرب و شتم و خشونت های گسترده از دیگر مشکلاتی که زنان با آن مواجه می باشند.

 

هر چند که باید تصریح شود اوضاع زنان نسبت به زمان طالبان بسیار بهبود یافته به نحوی که در حال حاضر زنان زیادی در ادارات دولتی کار می کنند، بخشی از اعضای شورای ملی کشور را زنان تشکیل می دهد و در عین حال فعالیت های اجتماعی زنان نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است و این جریان نسبت به دوران طالبان که زنان حق بیرون شدن از خانه را نداشتند، پیشرفت قابل ملاحظه ای می باشد، هرچند باید اوضاع بسیار بهتر از این گردد.

 

نکته قابل توجهی که در این میان به وجود آمده است، دلسوزی های توطئه گرانه غربیها در مورد زنان می باشد. بارها مشاهده شده است که غربیها برای رسیدن به اهداف شوم خود، نقشه تساوی حقوق زن و مرد در افغانستان را مطرح نموده اند و سعی در اجرای آن در کشور ما دارند.

 

باید گفته شود غرب در حالی دم از تساوی حقوق زن و مرد در جامعه سنتی افغانستان می زند، که خود پس از گذشت چند قرن هنوز به دموکراسی واقعی نرسیده، هنوز در غرب به زنان تجاوز می شود، هر روز خشونت و حمله به زنان افزایش می یابد.

 

اما سوال این است که چرا غربیها می خواهند تجربه ای که خود به آن نرسیده اند را به ما تحمیل نمایند؟ آنان آزادی زنان را به چه منظور می خواهند؟ آیا واقعا به فکر حقوق زنان هستند یا به دنبال منافع بیشتر؟!

 

امروزه در جهان غرب با اينكه حدود نيم قرن و اندي است كه نداي حقوق و تساوي زن و مرد را سر داده‌اند در عين حال جنايت و ظلمشان به زن از زمان‌هاي جاهليت كمتر نيست. بنام تساوي زنان را با حقوق ناچيز به كارخانه ها مي‌كشانند. زنان را به كارهاي سخت واداشته كه اين خود باعث پر كردن جيب سرمايه داران غربي و فرسوده كردن جسم و روح زنان گرديده، بنام آزادي او را از منزل كه محل تربيت كودك بود به مراكز … كشاندند تا با جذب مشتري منبع درآمد هنگفتي براي صاحبان اين مراكز شوند.

 

بنام آزادي و تساوي از وجود زن براي فروش لوازم آرايش و لباس‌هاي كارخانه‌هايشان و نيز ساختن فيلم‌ها و جذب كردن مردم مخصوصا جوانان به سينما استفاده كردند تا با اين روش‌ها در كسب و تجارت خود موفق‌تر باشند و سود كلاني به جيب بزنند و به نام ازادي و به نام انتخاب، كه دختر شايسته ونمونه سال انتخاب مي‌كنند، با چاپ عكس‌هاي عريان در ابعاد مختلف در مجله‌ها و روزنامه‌ها از وجود آنها استفاده مي‌كنند تا به اين طريق مشتري بيشتري براي خود جذب كنند.

 

آیا غربیها از مطرح کردن این تساوی در جامعه افغانستان ، باز به فکر منافع خود می باشند؟! بر همگان معلوم است که شیوه زندگی غربیها و مردم افغانستان بسیار متفاوت است. در غرب زن عین یک مرد کار می کند و در حالیکه با یک مرد ازدواج می کند که از هم جدا زندگی می نمایند. یعنی نظام خانواده در غرب معنا ندارد.

 

در حالیکه مقدس ترین بنیاد در اسلام نظام خانواده است. لذا غربیها قصد دارند تا با این شعارهای دلسوزانه نظام خانواده را در افغانستان مثل غرب از بین ببرند تا در آینده به منافع شخصی خود برسند.

 

برخی از افراد به اصطلاح روشنفکر غربی افغانستان که هزار متاسفانه برخی از رسانه های تصویری نیز با آنها همراه شده اند، باید بدانند که اسلام بهترین الگوی تساوی زن و مرد را چهارده قرن پیش بیان نموده است. اسلام اصل مساوات انسانها را درباره زن و مرد نيز رعايت كرده است . اسلام با تساوي حقوق زن و مرد مخالف نيست ، با تشابه حقوق آنها مخالف است . تساوي غير از تشابه است . تساوي ” برابري” و تشابه “يكنواختي” است یعنی زن مثل یک مرد کار کند ، زحمت بکشد، در حالیکه جسم و روح او بسیار لطیف تر از کارهای سخت و بعضا نامناسب می باشد. اسلام هرگز امتياز و ترجيح حقوقي و ارزشي براي مردان در مقايسه با زنان قایل نيست گرچه با توجه به ملازم حق و تكليف ممكن است به دليل تكاليف بيشتري كه آن هم براساس استعدادهاي متفاوت زن و مرد بر عهده مردان گذاشته است گاه اختيارات بيشتري نيز قایل شده است.

 

لذا همه زنان بزرگوار و شیر دل جامعه افغانستان که این همه شهید تقدیم راه اسلام نمودند، باید بدانند که اگر دشمن دم از تساوی حقوق زن و مرد در جامعه سنتی افغانستان می زند که به هیچ وجه آمادگی پذیرش این قضیه را ندارد، تنها به فکر سیاست های سودجویانه خود است و اگر بخواهیم که بهترین جامعه را داشته باشیم زن و مردان ما باید رفتار اسلامی داشته باشند و بزرگان سیاسی کشور زمینه فعالیت زن و مرد در عرصه های مختلف را براساس موازین شریعت اسلامی فراهم نمایند.

 

در پایان باید به یک توطئه پنهان آمریکا که با همکاری برخی قوم گرایان داخلی صورت می گیرد، اشاره کرد. متاسفانه برخی رسانه ها در این اواخر تلاش می کنند تا دختران یک قوم مشخص را با پوشش نامناسب بر روی صحنه نمایش و تلویزیون و رقص و خوانندگی بیاورند تا اینگونه جلوه دهند که دختران این قوم و مذهب بیشتر از دیگران غرب زده هستند در حالیکه تعصب همین افراد بر روی زنان و دختران قوم دیگر بیش از حد تصور است.

 

متاسفانه این دختران جوان که نیروی جوانی و حس شهرت طلبی آنها بر عقل و منطق شان غلبه دارد و برای نشان دادنشان در تلویزیون حاضرند حتی غرورشان پایمال شوند، از این موضوع غافل هستند و در این میان قوم گرایان و قبیله پرستان تلاش وافری بصورت پنهانی می کنند تا آمریکا به این هدف شوم خود برای تخریب چهره دینی آن قوم خاص برسد، ولی تاسف بیشتر آنجا است که بزرگان این قوم هیچ تلاشی برای خنثی کردن این توطئه ها انجام نمی دهند و از این امر مهم غافلند.

موضوع : اخبار