اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هلمند مانند قندوز، براثر بی کفایتی و فساد مسوولان درآستانه ی نابودی و بحران انسانی است…

 

ولایت همیشه ناآرام هلمند طی روزهای اخیر شاهد درگیری با نیروهای طالبان بوده است هر چند که والی این ولایت از کمربند امنیتی در مرکز شهر لشکرگاه خبر داده اند اما با وخیم شدن اوضاع قندوز بیم آن می رود این ولایت نیز با خطر سقوط مواجه شود.

 

سفر عبدالله حبیبی وزیر دفاع، عبدالرحمان رحیمی معاون امنیتی وزارت داخله و جنرال نیکلسون فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان به این ولایت نه آن چنان که والی هلمند می گوید، یک سفر عادی نیست بلکه بیانگر وضعیت بد امنیتی می باشد.

 

از سوی دیگر، جان ساپکو، سربازرس ویژه ی امریکا برای بازسازی افغانستان از وجود چهل درصد نیروی امنیتی در هلمند خبر داده که در هشت ماه گذشته بدون حضور در میدان جنگ، حقوق آنان پرداخت می شده است.

 

برخی از مقامات محلی هلمند گفته اند که حقوق نیمی از نیروهای که تنها نام آنان بر روی کاغذ است به جیب مقامات فاسد می رود.

 

از سوی دیگر، گزارش وجود نظامیان خیالی زنگ خطری دیگر برای کشور است که به مانند قندوز، هلمند نیز در بی کفایتی و فساد مسوولان در ورطه نابودی و بحران انسانی غوطه ور نشود.

 

رسانه ای شدن این رسوایی در صفوف امنیتی ، پاسخ به سوالاتی است که چرا با وجود هزاران سرباز نظامی در ولایت ها، خطر سقوط و جنگ همواره کشور را تهدید می کند.

 

خطر جنگ نه از سوی گروه های تروریستی و کشورهای همسایه بلکه از سوی مقامات امنیتی فاسدی است که با سو استفاده از مقام خود با قربانی کردن مردم و نیروهای امنیتی، بر گسترش هر روزه جنگ دامن می زنند.

 

وجود خیالی نیروهای نظامی در صفوف جنگ در کنار معامله گری های مقامات کشور هر روزه به قدرت طالبانی می افزاید که نه تنها به کمبود نیرو مواجه است بلکه توان نظامی برای سقوط یک ولایت را ندارد.

 

برخی خبرها حاکی از سپردن کامیون های مهمات نظامی به طالبان در ولایت های درگیر جنگ و واگذار کردن پسته های امنیتی در اقدامی هماهنگ است و در این میان سفر مقامات بلندپایه دولتی به ولایت های نارام نه دردی از مردم دوا می کند و نه راهی برای رسیدن به امنیت است.

 

معامله گری های مقامات فرصتی مناسب به پاکستان به وجود آورده که با هدایت این جنگ دست به تامین نیروهای نظامی تعلیم دیده زده تا به هدف خود که همان حکومت طالبان است نزدیک تر شود.

 

جنگ اکنون افغانستان صحنه نبرد نیروهای تازه نفس و تعلیم دیده پاکستان با نام طالب در مقابل تعداد بیشمار نظامیان خیالی کشور است که اگر به همین منوال ادامه یابد، نتیجه جنگ به مانند روز روشن است.

موضوع : اخبار