اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بیش از دو سال است که در این شهر مبارزات بدون توقفی وجود داشته است. سیستم حفظ الصحه در این کشور تقریبا کاملا از هم پاشیده است.

دیجون بیسلینک ، رییس سازمان داکتران بدون سرحد در یمن در گفت وگو با روزنامه جرمن ولت اشپیگل ، به توصیف شرایط اسفناک این کشور پرداخته و گفت: در هفت روز اخیر مبارزات شدیدی در شهر صنعا وجود داشت. اگر چه در حال حاضر اوضاع کمی آرام تر است اما بیش از دو سال است که در این شهر مبارزات بدون توقفی وجود داشته است. سیستم حفظ الصحه در این کشور تقریبا کاملا از هم پاشیده است و این همراه با عواقب دراماتیکی برای مردم این کشور بوده است. این جنگ سیستم حفظ الصحه در این کشور را نابود کرده است و با این حال این مبارزات بی وقفه ادامه دارد. ماه گذشته یک محاصره گسترده از طرف عربستان سعودی علیه یمن شکل گرفت. به این ترتیب هیچ طیاره و کمک انسان دوستانه‌ای به صنعا نیامد. مردم اینجا در حال مبارزه برای زنده ماندن هستند و وضعیت اضطراری و نیازمندی های آن ها مرتبا بزرگتر و بیشتر می شود.

وی افزود: حدود دو سوم انسان ها در اینجا نیازمند واردات مواد غذایی هستند و بقیه نیز به کمک های بشر دوستانه وابسته‌اند. از طریق تحریم های هوایی و بحری علیه یمن همواره انسان های بیشتری به کمک های بشر دوستانه وابسته می شوند. این یک چالش کلان است که ما نمی توانیم همه نیازهای مردم این کشور را برطرف کنیم. آنچه که ما می بینیم این است که بحران یمن همواره بدتر و بدتر می شود. ما تحت فشارهای این وضعیت اضطراری و نیازمندی های بالای مردم این کشور قرار داریم.

وی در ادامه تاکید کرد که هر ماهه افراد زیادی با زخم های مرمی و سوختگی های از طریق ماین ها و بمباردمان ها و حملات هوایی به شفاخانه های ما می آیند. علاوه بر این بسیاری عواقب غیر مستقیم هم برای این جنگ وجود دارد. داکتران و نرسان بیش از یک سال است که هیچ معاشی دریافت نکرده اند. کارکنان صحّی شفاخانه ها را ترک کرده اند. بسیاری شفاخانه ها از طریق جنگ نابود شده اند و برای بسیاری از افراد رفتن به شفاخانه ها خطرناک است. من حدود یکسال است که اینجا حضور دارم و شرایط اضطراری همواره کلان تر می شود. سال گذشته ما حدود 200 نوزاد را در هر ماه باید تداوی می کردیم اما حالا تعداد آن ها به 800 نفر رسیده است.

بیسلینک در ادامه این گفت و گو تاکید کرد که مبارزات اخیر عواقب وخیمی برای شفاخانه های ما داشته است. مریضان دیگر نمی توانند به شفاخانه ها بیایند. برای امبولانس ها خروج از شفاخانه بسیار سخت است و همچنین آوردن مواد غذایی به شفاخانه ها دشوار تر است. تحریم های عربستان سعودی علیه یمن عواقب بزرگی برای اقتصاد این کشور داشته و همچنین هزینه ها برای کمک های طبی افزایش می یابد.

وی در ادامه درباره اینکه آیا چشم اندازی برای یمن وجود دارد گفت: نیازها در این کشور بیش از آن چیزی است که ما در توان داریم و می توانیم انجام دهیم. بنابراین درخواست کمک می کنیم. آنچه که ما اکنون تجربه می کنیم این است که این کشور و مردمش در پایان راه امکانات و فرصت ها ی خود قرار دارند. وی بخصوص به برخی مناطق بحرانی در این کشور اشاره کرد که نیازمند کمک های بیشتری هستند.