اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تصمیم هسپانیا برای فروش کشتی های جنگی به عربستان اعتراض نهادهای حقوق بشری را به دنبال داشته است .

 

قراردادهای تسلیحاتی هسپانیا و عربستان درحالی انجام می شود که سازمان ملل متحد بارها درخصوص جنایتهای عربستان در یمن اظهار نگرانی کرده است؛ در همین حال فیلیپ ششم پادشاه هسپانیا قرار است با دعوت رسمی ملک سلمان پادشاه عربستان به این کشور سفر کند.

 

به نقل از آژانس خبررسانی فرانسه، فیلیپ ششم پادشاه هسپانیا طی سفری سه روزه به دعوت ملک سلمان پادشاه عربستان به این کشور سفر می کند.

 

فلیپه، که پدر و سلفش خوان کارلوس با خانواده سلطنتی عربستان روابط نزدیکی داشته است، شخصا سال گذشته به وسیله پادشاه عربستان به این کشور دعوت شد. این سفر دوبار به دلیل تشکیل دولت هسپانیا و مرگ وزیر دفاع عربستان ترکی بن عبدالعزیز آل سعود، به تعویق افتاد.

 

فلیپه طی پروگرام ای با اعضای ارشد خانواده سلطنتی و مقامات دیگر دیدار می کند.

 

یکی از اهداف این سفر حضور در مراسم امضای قرارداد فروش 5 کشتی جنگی هسپانیایی به نیروی بحری عربستان سعودی است.

 

این 5 کشتی جنگی از نوع اوانتی 2200 از سوی شرکت هسپانیایی ناونسیا ساخته و به قیمت بیش از دو ملیارد دالر به طرف سعودی فروخته می شوند.

 

این یکی از بزرگترین قراردادهایی است که این شرکت هسپانیایی امضا می کند.

 

دیگر سازمان های غیردولتی نیز پیش از این با ارسال نامه هایی خطاب به دولت هسپانیا به قرارداد فروش 5 کشتی جنگی به عربستان سعودی اعتراض کرده بودند.

 

سازمان ملل، عربستان را مسئول مرگ بیش از 2200 طفل و آواره در یمن دانست. اردوی عربستان سعودی هم اکنون مشغول جنگ در یمن است. در این جنگ هزاران نفر کشته شده اند که بخش زیادی از آنها افراد ملکی خاصتاً اطفال و زنان هستند.

 

نیروی بحری اردوی عربستان سعودی نیز در جنگ یمن اشتراک دارد و ضمن محاصره بحری این کشور، بارها مناطقی در یمن را بمباردمان کرده است. مدرن سازی نیروی بحری اردوی عربستان سعودی یکی از اهداف اعلام شده وزارت دفاع این کشور است.