اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تقریبا به صورت یک سنت غیرمکتوب و نانوشته در افغانستان، رییس جمهور اولین سفر خود را به عربستان انتخاب کرده است. علت آن هم آنچه گفته شده، زیارت کعبه و انجام مناسک حج است. پیشتر نیز افرادی که در کابل به قدرت رسیدند، چنین کاری کردند. البته برخی کشورهای دیگر مانند پاکستان نیز چنین عملکردی داشته اند و موضوع جدیدی نیست.

 

اما نکته این است که با توجه به تاکید داکتر احمدزی بر مواضع خود مبنی بر روابط با همسایگان، اولین دیدار رسمی او با رییس جمهور ترکیه که جزو کشورهای همسایه محسوب نمی شود، صورت گرفت. در همین حال اولین سفر نیز به عربستان سعودی دیگر کشور غیرهمسایه انجام شد. بنابراین هر دو این کشورها، همسایه نیستند.

 

این موضوع فی نفسه نشان می دهد که اولویت های سیاست خارجی اشرف غنی، خلاف آن چیزی که در مواضع انتخاباتی خود مبنی بر داشتن روابط با همسایگان عمل می کند، او به دنبال روابط در خارج از محدوده کشورهای همسایه است.

 

دلیل دیگری که می توان بر اقدام اشرف غنی مبنی بر سفر به عربستان بیان کرد، زدودن اتهام های مذهبی به او از طرف جامعه است. زیرا برخی افکار عمومی در داخل و خارج کشور معتقدند که احمدزی تمایلی به اسلام و گرایش های دینی نداشته و حتی ازدواج او با یک مسیحی لبنانی نیز او را متهم به تغییر دین کرده است.

 

بنابراین داکتر صاحب با انجام مناسک حج می تواند این نگاه را به سمت خود تغییر دهد. با این حال آنچه از احمدزی انتظار می رفت که نخستین سفر خود را به کشورهای مهم همسایه از جمله پاکستان انجام دهد، اما او عربستان را انتخاب کرد.

 

در همین راستا نیز محترم اشرف غنی روز گذشته در دیدار با سلمان بن عبدالعزیز آل سعود ولیعهد عربستان درخصوص موضوعات موافقتنامه همکاری‌های استراتژیک، نقش عربستان سعودی در حل مشکلات موجود در جهان اسلام و اثرگذاری آن کشور در روند صلح و تحکیم ثبات در افغانستان در چارچوب همکاری‌های منطقه‌ای، مسایل اقتصادی، مشکلات تاجران و کارگران افغانستانی در عربستان و فراهم‌آوری امکانات برای رفع مشکلات حجاج افغانستان در جریان مراسم حج، بحث و تبادل نظر کردند.

 

ولیعهد عربستان در این دیدار، افغانستان را کشور دوست خواند و تاکید کرد: عربستان سعودی برای افغانستان به عنوان یک کشور مهم اسلامی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و از این جهت عربستان سعودی خواستار گسترش روابط بیشتر و همه جانبه در عرصه‌های مختلف با کابل است به همین منظور برای بحث تفصیلی در زمینه موضوعات یاد شده، باید هیاتی به نمایندگی از 2 کشور تشکیل شود.

 

وعده ی امضای این پیمان امنیتی میان کابل و ریاض در حالی است که عربستان سعودی در گذشته بارها از نقش‌آفرینی در راستای استقرار صلح در افغانستان سخن گفته اما هیچ‌گاه به این وعده‌ها جامه عمل نپوشانده است.

 

با این تبادل نظرهایی که میان هیات افغانستانی و هیات سعودی انجام شد، باید منتظر اقدامات آینده اشرف غنی احمدزی در تنظیم روابط خارجی باشیم ولی قبل از آن باید بدانیم عربستان چه جایگاهی در سیاست خارجی افغانستان داشته و تا چه میزان نقش آفرین در اوضاع داخلی کشور است؟

 

عربستان به عنوان یکی از کشورهای عمده و مطرح در طی سه – چهار دهه تحولات کشور ما است. این حضور چه در دوره جهاد به عنوان حامی مجاهدین به خصوص با حمایت های مالی گسترده و وسیعی که از گروه های جهادی علیه رژِم کمونیستی و نیروهای شوروی انجام می داد و چه بعد از سقوط رژیم کمونیستی، با روی کار آمدن طالبان یکی از کشورهای فعال منطقه ای در تحولات افغانستان بود.

 

عربستان به عنوان تنظیم کننده روابط بین گروه های جهادی قبل از حضور طالبان و سقوط دولت مجاهدین مطرح بوده است. در حال حاضر نیز گروه های زیادی از اتباع عربستان در افغانستان فعالیت داشته و حمایت های مالی این کشور از برخی گروه های سیاسی در کشور ما به خصوص گروه های افراطی مانند طالبان و القاعده ادامه داشته و این مساله عربستان را در مظان اتهام قرار داده است.

 

بسیاری از کارشناسان معتقدند که ریشه گروه هایی مانند داعش در خاورمیانه و با حمایت های مالی گسترده عربستان در سوریه و عراق دست به تحرکات می زنند، ریشه در پاکستان و مرزهای افغانستان داشته و نطفه آنها از این مناطق بسته شده است.

 

به هر حال واقعیت سیاست عربستان بر کسی پوشیده نیست که هرچه افراطگری و اسلام هراسی است از کلاه آل سعود بیرون می آید، اما اینکه جناب اشرف غنی بخواهد پس از دیدار با هر رییس جمهوری وعده ی امضای پیمان امنیتی با آن کشور بدهد، نشان از دروغ های انتخاباتی رهبر تیم تحول و تداوم دارد.

 

لازم به ذکر است که نخستین دیدار جناب اشرف غنی در کابل با رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه صورت گرفت که در آن نیز تفاهم نامه استراتژیکی در حوزه های مختلف به امضا رسید. دیدارهای رسمی احمدزی با رییس جمهوری ترکیه و با سران عربستان در حالی صورت می گیرد که او در کمپین انتخاباتی خود اولویت سیاست خارجی خود را دیدار و توسعه روابط با کشورهای همسایه اعلام کرده بود. از این رو انتظار می رفت که او در نخستین اقدام خود پاکستان یا ایران را انتخاب کند. اما دو اقدام صورت گرفته از سوی او خلاف اظهاراتش را نشان می دهد. ترکیه و عربستان دو کشور غیرهمسایه هستند، اما به دلیل تاثیرپذیری و اثرگذاری هایی که این دو کشور در تحولات سیاسی افغانستان داشته اند، احمدزی خواسته است نخستین دیدارهای خود را با مقامات این دو کشور انجام دهد.