اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ساموئل رامانی کارشناس مسایل سیاسی در یادداشتی نوشت: در 27 آوریل، خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان، با سرگئی شایگو همتای روسی‌اش در مسکو دیدار کرد. در جریان دیدار آنها، آصف از روسیه خواست روند تامین ثبات در افغانستان را رهبری کند.

 

در ادامه این یادداشت آمده است: آصف هم‌چنین بحث شایگو را تکرار کرد که یک استراتیژی موثر مبارزه با تروریزم در افغانستان می‌تواند با مشاوره‌ تمام اشتراک کنندگان در جنگ پلان و اجرا شود.

 

هرچند روابط مسکو-اسلام‌آباد به‌لحاظ تاریخی دستخوش بی‌اعتمادی شده است، پاکستان به دلیل اینکه روسیه از طالبان پشتیبانی می‌کند و اینکه مسکو با تقویت روابط دیپلوماتیک با پاکستان و همسویی با دیدگاه‌های اسلام‌آباد در مورد تامین ثبات در افغانستان، با تلاش‌های ایالات متحده برای مهار نفوذ پاکستان در افغانستان مقابله کرده است، طرفدار افزایش نقش روسیه در افغانستان است.

 

تغییر نگرش پاکستان در قبال دخالت روسیه در افغانستان به حمایت روسیه از طالبان مربوط است. از سال 2015، روسیه با طالبان همکاری کرده تا حضور داعش در افغانستان را تضعیف و جلوی حضور نظامی درازمدت ایالات متحده در افغانستان را بگیرد.

 

هدف حمایت پاکستان از طالبان بی‌ثبات ساختن افغانستان است

 

حکومت پاکستان به‌شدت از نزدیکی روسیه با طالبان حمایت کرده است. در تاریخ 9 آوریل، سید طارق فاطمی، دستیار خاص نخست‌وزیر پاکستان در امور خارجی، ادعا کرد که مسکو از نفوذش بر طالبان برای تشویق آن‌ها به اشتراک در گفت‌وگوهای صلح در مورد آینده‌ افغانستان استفاده‌ مثبت می‌کند.

 

حمایت پاکستان از تعامل روسیه با طالبان را می‌توان با دو الزام استراتیژیک توضیح داد. اول، سیاست‌گذاران پاکستانی و روسی، هردو، به این نتیجه رسیده‌اند که نفوذ ژئوپولیتیکی کشورهایشان بر افغانستان با تقویت طالبان به حداکثر رسیده است.

 

هدف حمایت پاکستان از طالبان مستقیماً بی‌ثبات ساختن افغانستان است، چون اسلام‌آباد هراس دارد که یک افغانستان باثبات با هند همکاری استراتیژیک خواهد داشت.

 

بسیاری از سیاست‌گذاران پاکستان سلطه‌ هند بر افغانستان را یک تهدید بالقوه‌ امنیتی می‌دانند.هرچند روسیه با هند روابط دوستانه دارد، بسیاری از تحلیلگران منطقه باور دارند که روسیه و پاکستان تمایل دارند افغانستان بی‌ثبات شود.

 

رامانی می‌نویسد: هرچند توانایی داعش در تهدیدِ امنیت شمال قفقاز و آسیای مرکزی بی‌نتیجه مانده است، روسیه اخیرا به تهدید بالقوه‌ داعش به این مناطق و امنیت خودش بیشتر توجه کرده است. افشاگری مسکو در ماه دیسِمبر 20166 مبنی بر ارتباط [روسیه] با رهبران طالبان در مورد شکست دادن داعش، همکاری استراتیژیک روسیه و پاکستان در قبال افغانستان را آشکار ساخت. این همکاری می‌تواند پیامدهای عمیقی برای سیاست افغانستان در بلندمدت داشته باشد.

 

علاوه بر تمایل مشترک به توانمندسازی طالبان، مقام‌های پاکستانی از راه‌حل چندجانبه‌ بحران سیاسی در افغانستان حمایت کرده‌اند. پاکستان در ماه مارچ در کنفرانس 12جانبه با میزبانی مسکو در مورد افغانستان اشتراککرد و از تصمیم روسیه در مورد حمایت از یک روند صلح به‌رهبری افغان‌ها حمایت کرد.

 

هرچند پاکستان هم‌چنان دریافت‌کننده‌ کلان کمک‌ نظامی ایالات متحده است، بسیاری از اعضای ارتش پاکستان از تصمیم روسیه مبنی بر حذف ایالات متحده از گفت‌وگوهای صلح افغانستان در روسیه حمایت کردند. این حمایت را می‌توان با سرخوردگی ارتش پاکستان از واشنگتن به‌خاطر عدم تمایل به مشوره با پاکستان و چین در مورد تامین ثبات در افغانستان توضیح داد.

 

مداخله‌ نظامی روسیه در افغانستان نفوذ اسلام‌آباد بر کابل را افزایش خواهد داد

 

نویسنده اعتقاد دارد: در 5 مارچ، یک مقام ارشد ارتش پاکستان به روزنامه‌ تلگراف انگلیس گفت که اگر تلاش‌های ایالات متحده در بهبود ناآرامی‌های سیاسی اخیر این کشور ناکام شود، اسلام‌آباد از یک عملیات مبارزه با تروریزم روسیه در افغانستان، به سبک عملیات آن کشور در سوریه، حمایت خواهد کرد.

 

در حالی‌که ترمپ علناً از نقش پاکستان در بی‌ثباتی افغانستان انتقاد کرده است، بسیاری از سیاست‌گذاران پاکستانی باور دارند که مداخله‌ نظامی روسیه در افغانستان نفوذ اسلام‌آباد بر سیاست افغانستان را افزایش خواهد داد.

 

کرملین با توصیف پاکستان به‌عنوان یک شریک سازنده در امر مبارزه با تروریزم در بیانیه‌ها و توسعه‌ همکاری‌های نظامی دوجانبه با پاکستان، به این فرضیات اعتبار بخشیده است. در 30 مارچ، یک هیات نظامی روسی، همراه با افسران ارشد ارتش پاکستان از مناطق جنگ‌زده سرحدی پاکستان – افغانستان در وزیرستان شمالی و جنوبی دیدار تاریخی کرد.

 

پس از این دیدار، شاخه‌ رسانه‌های رسمی ارتش پاکستان اعلام کرد که هیات روسی از تلاش‌های پاکستان برای کاهش خشونت در سرحدات افغانستان تقدیر کرده است. تمرینات نظامی مشترک مبارزه با تروریزم روسیه و پاکستان در ماه سِپتِمبر 2016 نیز به جامعه‌ جهانی نشان داد که مسکو مایل است اسلام‌آباد را یک شریک نظامی پایدار در نظر بگیرد و نشان می‌دهد که اگر مسکو در افغانستان مداخله نظامی کند، از پاکستان درخواست کمک خواهد کرد.

 

مسکو مایل است اسلام‌آباد را یک شریک نظامی پایدار در نظر بگیرد

 

علاوه بر ابراز همبستگی با پاکستان، روسیه با درگیر کردن چین در تلاش‌هایش برای حل بحران در افغانستان، حمایت اسلام‌آباد را به‌دست آورده است. خالد ختک، فرستاده‌ پیشین پاکستان به روسیه، اخیرا اهمیت همسوی روسیه با چین در افغانستان برای سیاست‌گذاران پاکستان را تایید کرد.

 

هرچند انگیزه‌های همکاری روسیه-پاکستان در افغانستان گهگاهی تفاوت دارند، حمایت فزاینده‌ اسلام‌آباد از درگیری بیشتر روسیه در افغانستان عمیقا بر خط و سیر سیاسی افغانستان در بلندمدت اثر خواهد گذاشت.

 

در حالی‌که روسیه هنوز تمایلی به مداخله‌ نظامی در افغانستان نشان نداده است، تحکیم همکاری اسلام‌آباد-مسکو چالش بزرگی برای سیاست‌گذاران ایالات متحده است.