اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سخنگوی وزارت دفاع اعلام کرد که قانون بازنشستگی نظامیان افغان باتوجه به شرایط کنونی کشور تغییر یابد.

اخیرا پلان بازبینی قانون بازنشستگی نظامیان افغان که از سوی ارگ ریاست جمهوری در دستور کار قرار گرفته، مخالفت نماینده گان افغان کشور را نیز در پی داشته است.

جنرال دولت وزیری تصریح کرد: با تشکیل کمسیونی قانون بازنشستگی نظامیان افغان بررسی خواهد شد و نتیجه نیز از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

با این حال، برخی منابع به رسانه‌های داخلی گفته‌اند که بر اساس پلان جدید اشرف غنی سن بازنشستگی دگَروال، 54 سال، جنرال‌های نظامی به ترتیب از 58 تا 62 سال تعین شده است اما سخنگوی وزارت دفاع این راپور را رد کرده است.

تعدادی از کارشناسان نیز به افغانستان رو گفته‌اند که این پلان مورد حمایت قوماندانان ناتو و امریکایی قرار دارد و هدف آن نیز تغییر ساختار نیروهای امنیتی و دفاعی و عزل مجاهدین سابق است.

بر اساس این راپور، بخش عمده‌ای از افسران اردوی ملی را قوماندانان جهادی و افسران سابق کمونیستی تشکیل می‌دهند.

گفته می‌شود که اشرف غنی تلاش می‌کند تا ترکیب قومیتی و سیاسی در نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را تغییر دهد.

از سوی دیگر، قوماندانی ماموریت حمایت قاطع نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان اعلام کرده بود که کمک‌هایی که برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغان تخصیص می‌یابند توسط افسران عالی رتبه به تاراج برده می‌شوند.

عبدالرئوف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نیز ضمن مخالفت با این پلان اعلام کرد که با بازنشستگی افسران ارشدی که با شرایط کشور آشنا هستند، نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در مبارزه با مخالفان و تامین امنیت کشور دچار مشکل خواهند شد.