اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هدف این شورا سقوط نظام نیست. این نظام دستاورد مردم و مجاهدین و مقاومت گران افغانستان است. سقوط این نظام به نفع مردم افغانستان نیست. ما می خواهیم در نظام، خطوط سیاست خارجی و داخلی آن، اصلاحاتی به وجود آوریم که این نظام بتواند از این مرحله سالم عبور کند.

 

شماری از رهبران جهادی و چهره های پیشین در حکومت کرزی، شورایی را زیر نام حراست و ثبات افغانستان تشکیل دادند. مدیران این شورا می گویند که اواضاع کنونی پذیرفتنی نیست و حکومت وحدت ملی باید به وعده هایش در برابر مردم افغانستان عمل کند. رسول سیاف عضو این شورا می گوید: هدف از این شورا سرگونی نظام نیست بلکه رویکرد آنها اصلاح طلبانه است. آیا این شورا عملکرد موثر در کار و آوردن اصلاحات در حکومت خواهد داشت؟

 

داوود کلکانی عضو شورای حراست و ثبات افغانستان در برنامه «فراخبر» گفت: هدف از حراست، حراست از افغانستان، از قلمرو افغانستان، حاکمیت ملی افغانستان، دستاوردهای سیزده ساله، قانون اساسی کشور و آوردن ثبات و تامین امنیت و اصلاحات هم در امور سیاسی و هم اجتماعی، نظامی، فرهنگی است.

 

وی در خصوص این شورا بیان داشت: این شورا، شورایی است که برنامه هایی دارد و می خواهد در آینده یکایک برنامه هایش را عملی کند. این شورا تقریباً یک ماه قبل با رییس جمهور افغانستان موضوعاتی را مطرح ساخت و پیشنهادات خود را به رییس جمهور افغانستان داد اما متاسفانه رییس جمهور افغانستان به پیشنهادات این شورا و مردم وقعی ننهاد.

 

کلکانی در ارتباط با رویکرد این شورا گفت: هم اکنون توطیه های بیگانگان ، استخبارات منطقه و برخی دسایس داخلی در کشور ما وجود دارد. دیدیم که در این اواخر جنگ ها تشدید پیدا کرد. ولایت قندوز سقوط کرد. اگر از آن جلوگیری نمی شد فاجعه ای بزرگتر در افغانستان به وجود می آمد. شورای موجود می خواهد که با کمک اردو، پولیس و نهادهای امنیتی افغانستان از این مرحله حساس تاریخی به سلامتی بگذرد. مردم از بدامنی و بی ثباتی رنج نبرند، از کشور فرار نکنند، ازدست بیکاری و بی روزگاری به کشورهای اروپایی روی نیاورند. درواقع تشکیل این شورا هم خواست مردم است. خواست مردم تا در یک تشکل، جمع نشود و مطرح نشود تلاش فردی به نتیجه ای نخواهد رسید.

 

وی ادامه داد: هدف این شورا سقوط نظام نیست. این نظام دستاورد مردم و مجاهدین و مقاومت گران افغانستان است. سقوط این نظام به نفع مردم افغانستان نیست. ما می خواهیم در نظام، خطوط سیاست خارجی و داخلی آن، اصلاحاتی به وجود آوریم که این نظام بتواند از این مرحله سالم عبور کند. هم اکنون می بینیم که ما فرار جوانان را از افغانستان داریم، هر روز یک ولسوالی سقوط می کند، هر روز این تشویش وجود دارد که یک ولایت سقوط می کند. هر روز ما مواجه با مشکلات گوناگون می شویم. ما می خواهیم حکومت و دولت افغانستان به شکلی سالم فعالیت کند و در مقابل دشمنان مردم افغانستان چه دشمنان داخلی و چه دشمنان خارجی مبارزه کند و حق مردم افغانستان را اعاده کند و امنیت را برای مردم بیاورد.

 

این عضو شورای ثبات و حراست تشکیل لویه جرگه را از اهداف شورا می داندو می گوید: این حکومتی که هم اکنون موجود است بر اثر آرای مردم به وجود نیامده است، بلکه بر اثر توافق سیاسی دو تیم به وجود آمده است، در آن توافق هم نوشته شده که بعد از دو سال لویه جرگه دایر شود. این شورا درخواست تشکیل لویه جرگه را دارد. این لویه جرگه قانون اساسی است که تثبیت می کند جایگاه قانونی ریاست اجرایی مشخص شود. حالا به ریاست اجرایی بودجه ای تعلق نمی گیرد و جایگاه مشخصی ندارد. بنابراین ضروری است که اگر در قانون اساسی افغانستان تعدیلی می آورند لویه جرگه قانون اساسی تشکیل شود.

 

وی در خصوص چهره های موجوددر این شورا ابراز داشت: هر کدام از این چهره هایی که در این شورا قرار دارند چهره هایی هستند که برای آزادی این وطن تلاش کرده اند و قربانی ها داده اند. آنها چهره های عادی نیستند. در شرایط فعلی هم ضروری است که مردم افغانستان متحد و یکجا شوند و و برای دفاع از وطن، نوامیس ملی، تمامیت ارضی، کمک به نظام موجود و در جهت دفاع از افغانستان بسیج شوند. منبع مالی این شورا از اعانه اشخاص تامین می شود و هیچ منبع خارجی ندارد.

 

کلکانی در پایان گفت: طبعا ترس ما و ترس مردم افغانستان از پاکستان، استخبارات منطقه، از داعش، از تروریزم و از طالب است. ما می خواهیم که مردم افغانستان را از شر داعش و تروریزم نجات دهیم.