اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

هدف اصلی بسیاری از اعضای داعش، پول نیست؛ بلکه آنها با انگیزه های اعتقادی و ایدئولوژیک و صرفا برای رسیدن به آن نوستالژي و آرزوی همیشگی به صف داعش پیوسته اند.

 

گروه تروریستی داعش دست کم در حال حاضر، بزرگ ترین و پرقدرت ترین نیروی تروریستی در جهان محسوب می شود.

 

افراد عضو این گروه اگرچه شمار دقیق شان مشخص نیست و احتمالا ده ها هزار نفر اند، از هویت ها، ملیت ها، طبقات اجتماعی و طیف های قومی و نژادی مختلف و گوناگونی می آیند. بربنیاد یکی از ارزیابی ها از بیش از ۸۰ کشور جهان، در سازمان تروریستی داعش، عضویت دارند. این نشان می دهد که داعش چیزی فراتر از یک سازمان منطقه ای است که در برابر تبعیض های ناروای دستگاه های سیاسی حاکم بر علیه اقلیت های قومی سرخورده و منزوی، شکل گرفته باشد.

 

داعش پیش از هر چیزی یک فراخوان است؛ فراخوان تاریخی بازگشت به اصل. بازخوانی وارونه یک نوستالژي غم انگیز. احیای یک دوره تاریخی دور و دست نیافتنی. ساختن مدینه فاضله اسلامی شبیه مدینه ای که پیامبر بزرگوار اسلام و خلفای راشده، ترسیم و ایجاد کرده بودند.

 

گزاره هایی مانند «خلافت اسلامی» آشکارا نشانگر آن است که احساس و آرزوی بازگشت به اصل در محور اصلی اهداف و آرمان های داعشیان قرار دارد.

 

از طرف دیگر، نباید از نظر دور داشت که چنین فراخوانی هواخواهان فراوانی از سراسر جهان پیدا می کند؛ فراخوانی مسحورکننده که مدعی است پل پیوندی واقعی میان شما و رویاهای دور تان برقرار می کند و نوستالژی غم انگیز احیای اسلام نخستین را در جهان سراسر فتنه و فساد امروز بازسازی می نماید.

 

هیچ مسلمانی نیست که از چنین هدفی، خوشش نیاید. همه ما آرزو داریم به دوران اولیه برقراری حکومت اسلامی در مدینه النبی برگردیم، در زمان تصرف کنیم، تاریخ را بشکافیم و درنوردیم و به فراسوی زمانه و زیست جهان خویش در رویاهای بلندی سیر کنیم که روزگاری را در آرزوی آن زیسته و حسرت خورده ایم.

 

رسانه ها، اینترنت، شبکه های مجازی، پول، فلم های تبلیغاتی و خبرهای مهندسی شده از عملکرد، سیستم حکومتی، جامعه و اقتصاد داعشی و «دولت اسلامی» ادعایی داعش، همه این امکان را برای آنهایی که به صورت بالقوه، مستعد بنیادگرایی از این نوع بودند فراهم کرد تا به صورت سیل آسا به سمت سوریه و عراق هجوم ببرند؛ شهروندانی از ۸۰ کشور جهان!

 

نکته تأمل برانگیز دیگری که به فراگیر شدن سریع و نیرومند فراخوان جهانی خلافت اسلامی داعش، کمک کرد، نشانه رفتن نمادهایی بود که به عنوان نمایندگان رسمی دین در جوامع اسلامی، شناخته می شوند: علمای دینی، دستگاه های رسمی سیاسی، مجامع فقهی، زیارتگاه ها، مقابر بزرگان و گورستان ها.

 

داعش بی محابا و با استفاده حد اکثری از ابزار خشونت، به طرفداران خود، نشان داد که آنچه تاکنون آنها را به نام دین داری اسلامی، سرگرم کرده، هیچ نسبتی با اصول «خلافت اسلامی» ندارد؛ بنابراین، داعش یک نوع مبارزه درون دینی را برای گسترش سیطره و افزایش جذابیت خود، انتخاب کرد. این انتخاب بی هیچ تردیدی، ناآگاهانه نبود و نیست.

 

کارگزاران و مهندسان پدیده داعش، به خوبی محاسبه کردند که درانداختن داعش با کانون های اصلی محافظ و مفسر گزاره های دینی، تنها راهی است که می تواند این گروه را در نگاه انبوهی از مسلمانانی که از فساد و ناکارآمدی و ستم و آلودگی و انفعال و وابستگی خارجی شایع در میان حکومت های مسلط بر دنیای اسلام، مطلوب و مورد نیاز جلوه دهد و آنها را گروه گروه به سمت داعش، گسیل دارد.

 

به همین دلیل، داعش پیش از آنکه به سراغ اصلی ترین مساله دنیای اسلام یعنی زخم چرکین و خونریز فلسطین و آزادی قدس برود، به سراغ مقابر پیامبران بنی اسراییل و صحابه پیامبر اکرم در سوریه و عراق رفت و آنها را منهدم کرد. داعش، میراث تاریخی و تمدنی غیر اسلامی سوریه و عراق را نیز نابود کرد تا به مؤمنان ساده انگار، احساساتی و فاقد قدرت تشخیص و انتخاب خود بگوید که شبیه ترین گروه به «خلافت اسلامی» دوران پس از پیامبر است!

 

گویی این گروه با این اقدامات، نوعی جهاد با نمادهای کفر و شرک را به پیش می برد؛ غافل از آنکه این اقدامات، فقط به خاطر این است که کسی اعتراض نکند چرا داعش به جای سلطه گران خارجی که تمام ثروت و قدرت دنیای اسلام را در چنبره خود دارند، به جنگ مسلمانان رفته است.

 

با این حساب، داعش و کارگزاران و پایه گذاران این گروه تروریستی مخوف و پیچیده، به خوبی نیاز امروز جوامع مسلمان را شناسایی کردند.

 

آنها به دقت محاسبه کردند که دلیل و انگیزه اصلی وقوع انقلاب های عربی در خاور میانه چه بود؟ انقلاب هایی که به صورت خودجوش، رخ داد و اصلی ترین نیروی آن را جوانانی تشکیل می دادند که دغدغه دین داشتند و همزمان، نسبت به دستگاه های استبدادی، دیکتاتوری و دست نشانده حاکم، معترض بودند.

 

هدف آنها هم از انقلاب، نوعی بازگشت به اصل بود. به بیان دیگر، این نوستالژی فراگیر بازگشت به اصل است که مسلمان های سرخورده از فتنه و فساد و ناکارآمدی و قدرت طلبی و مزدوری رژيم های مسلط بر اغلب کشورهای اسلامی را در برابر دستگاه های سلطه قرار داده و وادار به انقلاب و شورش بر علیه نظم ناعادلانه مستقر و موجود می کند.

 

به همین دلیل، کارگزاران پروژه داعش، با تجزیه و تحلیل دقیق ماهیت و انگیزه انقلاب های جوانان مسلمان عرب در خاور میانه و شمال افریقا، اقدام به ایجاد یک آدرس غلط و انحرافی برای مصادره این احساسات پاک جوانان مسلمان کردند و آن ایجاد گروه داعش با مدعای محوری احیای «خلافت اسلامی» بود.

 

با این حساب، هدف اصلی بسیاری از اعضای داعش، پول نیست؛ بلکه آنها با انگیزه های اعتقادی و ایدئولوژیک و صرفا برای رسیدن به آن نوستالژي و آرزوی همیشگی به صف داعش پیوسته اند.

 

به همین دلیل، هیچ تعجبی ندارد که هزاران مسلمان ساکن غرب، دانش آموخته های نخبه دانشگاه های غربی، جوانان مرفه، خوانندگان موسیقی پاپ و… با اشتیاق، بهشت اروپا را ترک کردند و خود را به جهنم سوریه رساندند.

 

آنها فریب این آدرس غلط و انحرافی را خوردند. آنها تصور کردند خلافت اسلامی، آرزوی نوستالژیک همه جوانان مسلمان، اینک یکبار دیگر در عراق و شام، متولد شده است و داعش، آیینه تمام نمای آن است. رسانه های جمعی، سکوت سیاسی دولت ها، کمک های پنهانی سازمان های اطلاعاتی و استخباراتی و اینترنت و شبکه های اجتماعی هم به آنها در باورکردن این دروغ بزرگ کمک کردند.

موضوع : اخبار